1 € 1 USD 4,3142marţi 18 ian 2022
Versiune
Mobile
hahaha
Zentrix [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 14:40
+15/37
putinache isi muta armata de betivani de colo colo si lanseaza amenintari verbale sforaitoare. Daca rusnacii scot nasul peste granita o sa si-o ia la bot instant.Sincer, m-am saturat sa tot aud stiri despre un mos paranoic care crede ca el si cu o armata de rable ruginite pot ameninta o intreaga planeta.
S-a vazut clar in Siria cam care e nivelul glorioasei armate rosii, a fost vai de mama lor, mureau mujicii pe capete.
Revenind la Putin: bai tataitza, tu mai ai putin si faci pisu pe tine si te dai robocap. Stai cuminte, ca te spanzura aia ca pe Sadam Husein!
serviciile
copturie [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 14:53
-13/31
secrete ucrainiene sunt de o calitatea chiar mai slaba decat serviciile secrete romanesti romanesti, asa ca orice spun trebuie luat cu un graunte de sare!
De cine si de ce se teme Putin?
Cetateanul revoltat [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 14:56
+21/31
Negocierile NATO-Rusia au fost, de la bun inceput, o cacealma; caci, cum altfel poti numi o intalnire la care te duci dupa ce ai pus niste conditii total inacceptabile pentru partenerul de negociere... asa cum a facut Putin.
Acest esec (dinainte anuntat) al negocierilor va constitui pretextul pe care-l cauta rusii pentru a se lansa intr-o confruntare. Este clar ca rusii (Putin) considera ca este momentul, acum ori niciodata, sa incerce sa-si salveze regimul. Sa-l salveze de cine?...de NATO?... pare credibil ca NATO s-ar gandi vreodata sa atace Rusia?... e ridicol!
In schimb, posibila apartenenta a Ucrainei la structurile occidentale (intr-un termen nedeterminat), ar constitui pentru Putin cea mai mare amenintare, si nu de ordin militar, dar din punct de vedere ideologic si doctrinar. Sansa ca fostii tovarasi din URSS sa se transforme dupa standarde occidentale ar face ca Putin sa piarda controlul asupra propriei populatii (doar chestie de timp).
Occidentalizarea Ucrainei ar transforma cetatenii rusi din Rusia in cea mai mare amenintare, nu numai pentru Putin si acolitii lui, dar chiar pentru regimul dictatorial din Rusia, in ansamblu.
Pastrand proportiile simbolistice, e ca si cand ne-am imagina ca "zidul Berlinului" s-a mutat in Donbas!
Teama lui Putin este ca rusii din Rusia s-ar uita peste gard la ex-sovieticii din Ucraina la fel cum s-au uitat unii la fratii lor peste zidul pomenit.
Asta e frica lui cea mare si nu trupele armate ale occidentului. Cum timpul curge in defavoarea lui, Putin si strategii Kremlinului considera ca a venit clipa.
Sansele de reusita ale dictatorului ar fi minime daca Europa ar fi cu adevarat unita si ar vorbi pe o singura voce, ceea ce nu e cazul.
Ramane de vazut amploarea pe care o vor da rusii unei confruntari ce pare inevitabila. Mai ramane de pregatit scanteia, dar provocarile regizate sunt floare la ureche pentru tovarasi.
Ucraina e favorizata de NATO. Sa cerem teritoriile
D-or [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 15:00
-10/26
Noi am indeplinit tot felul de conditii pentru aderare, a trebuit sa incheiem Tratatul cu Ucraina prin care le-am dat singura baza legala pentru mentinerea teritoriilor foste romanesti, am cotizat zeci de ani la bugetul NATO.

Si iata ca Ucraina poate fi admisa si poate beneficia de protectie fara toate aceste conditii, gratis.

Cred ca Romania ar trebui sa conditioneze eventualul ajutor sau vot favorabil de retrocedarea teritoriilor foste romanesti.
Asa a ajuns Putin la putere
kendf [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 15:04
+19/31
Cu asa zise atentate organizate de ceceni, el fiind eroul care a salvat Rusia. Numai ca cecenii aia semanau al dracu de bine cu agentii FSB.
Zeul războiului ARES de la Kremlin a
Rescator [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 15:16
+8/32
înebunit,impreună cu Șoigu,Gherasimov și Narâșkin.
Individul caută războiul cu lumânarea.Deja Occidentul
ar trebui să intre în ALARMĂ de LUPTĂ.
Conditiile sunt putin diferite
Ovidiu P [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 16:39
+7/19
Ucraina a renuntat la arsenalul nuclear dupa 90, si a facut asta primind asigurari, atat din partea NATO cat si a Rusiei ca integritatea ei teritoriala va fi pastrata. Asigurarile astea s-au concretizat intr-un tratat... tratat ce a fost incalcat de Rusia, care in prezent ocupa o parte din teritoriul ucrainean si de occident care nu au aparat-o.
.
albastru de Romania [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 16:41
+4/22
troll rusesc mizerabil,

care bagi batul prin gard
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Vineri, 14 ianuarie 2022, 17:15
-4/8
incredibil...
FCX [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 17:21
-7/13
cat de natarai au putut fi americanii si NATO in general. Adica s-au dus in orientul mijlociu unde au aruncat cu sute de miliarde de dolari si tehnica militara in asa zisa armata afgana care nu era decat o adunatura de hoti si sarlatani, au mai trimis si trupe care sa moara aiurea p-acolo,, iar in privinta Ucrainei stau ca blegii cu degetul in gura. Aici nu ar trebui decat sa trimita echipamente militare adecvate, nu trebuie sa-si trimita oamenii pentru ca ucrainenii au deja oamenii lor plus ca finantarea va fi folosita mult mai bine pt ca vor sa-si apere tara de inamic.
occidentul...
FCX [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 17:23
-4/14
doarme in papuci pana s-o trezi cu o katyusha aruncata din donbas.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Vineri, 14 ianuarie 2022, 17:23
-7/11
pai nu pe ele ne bazam
revo [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 17:25
+9/19
ci pe satelitii si serviciile secrete NATO si americane.
Aveți dreptate!
Rescator [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 17:26
+12/26
Individul ăsta malefic a ordonat aruncarea în aer
a unor blocuri locuite de cetățeni ruși pentru a arunca vina pe ceceni,ca pretext pentru atacarea Ceceniei.
Au murit zeci de oameni printre care și mulți copii.
Operațiunea criminală a fost descrisă amănunțit,cu
dovezi solide,de către LITVINENKO ,în cartea
BLOW UP ROSSIA.De aceia a fost vânat și ucis cu
POLONIU 210.Putin îndeplinește toate condițiile
pentru a fi inculpat pentru numeroase crime de
război.Poate va veni vremea!
Pff
Tony_K [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 17:44
+18/22
Cum adica sunt mai slabe? La noi umbla spionii fara acoperire, trolii rusi impart laturi in stanga si dreapta, cine a fost deranjat vreodata? Nu tati, la noi securistii sunt ocupati cu praduirea tarii de 32 de ani, sa nu ne mai dam dupa cires.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Vineri, 14 ianuarie 2022, 18:00
+5/17
Ăsta e marele farmec al Rusiei
Amerlocu [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 18:09
+4/20
În Rusia orice nulitate poate ajunge rapid geniu necontestat.

Exact cazul lui Putin: A început ca slujitorul umil al lui Boris Elțîn și azi pozează în Superman din Moscova, cu toate că a rămas aceiași caricatură a lui Dobby ce se judeca odinioară cu Harry Potter. :)

https://faroutmagazine.co.uk/vladimir-putin-sue-warner-bros-dobby-likeness/

Până una alta Putin se tem de extinderea NATO și nu invers. Indiferent cât de tare chirăie Krăkănel de la Kremlin văd că singura chestie cu care s-a ales e să i se arate degetul mijlociu ridicat.

P.S.: Nu trebuie să-ți faci probleme. Și când va dispare Krăkănel, tot va fi nevoie de din ăștia care să latre pe net. Nu rămâi pe drumuri :)
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Vineri, 14 ianuarie 2022, 18:10
0/2
incendiul din vecini
irys [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 20:00
+2/6
Înainte de ,,Occident” suntem noi !
lLbertatea cuvântului
irys [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 20:06
0/8
E o presupunere că ar putea fi un ,,troll rusesc”
dar la vedere este părerea lui.
gard avem și noi
irys [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 20:24
+1/5
Fără să stea după Ucraina,
rușii s-au putut și se pot uita de multă vreme ,,peste gard” la români (unguri, cehi, polonezi...)
iar standardele noastre occidentale ar putea, cu puțintică răbdare, să le provoace
distrugătoare convulsii ,,ideologice” și ,,doctrinare” chiar mai mari (decât invidiatele standarde ucrainiene de azi).
:))))
srpc [utilizator], Vineri, 14 ianuarie 2022, 22:09
-1/5
nivel de trai ca in Vest cum avem aici? :)))
Am vrut sa dau + dar am dat minus din greseala!
Beer-gummy-bear [utilizator], Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 1:06
0/4
Din greseala am dat minus...
Vorbesti aiureli !
Rahan5 [utilizator], Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 3:49
-1/3
Asta nu e farmec !. Asta e o slabiciune !.
De romani nu-ti pasa. Doar de Ucraina
D-or [utilizator], Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 11:33
+1/3
Mie imi pasa numai si numai de romani si de Romania. E singura mea tara si singurul meu neam.
Ii respect si pe ucrainieni si pe rusi si pe nemti si pe toti ceilalti. Dar sa imi respecte si ei interesele si actuale si istorice.
Nu poti rosti, ca roman, Ucraina fara Cernauti
D-or [utilizator], Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 11:36
+1/3
De fieccare data cind un roman vorbeste despre Ucraina, obligatoriu trebuie sa vorbeasca si despre Cernauti si sudul Basarabiei, in fapt, adevarata Basarabie.

Ticalosi cum sunt, au mutat denumirea de Basarabia mai la nord ca sa se piarda pina si numele romanesc al teritoriilor furate.
Eu n-am stapini
D-or [utilizator], Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 11:39
+1/3
Tu nu-ti lega numele de Romania, ca nu pacalesti pe nimeni.
dar stai
transpenibilus [utilizator], Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 18:35
-1/1
Romania are PIB/locuitor de 16.000 de dolari, iar Rusia 12.000 de dolari :)))) Si asta in conditiile in care Romania este una dintre cele mai sarace tari europene in timp de Rusia e o benzinarie condusa de mafioti.

Si ca sa inchidem pliscul definitiv si popescului/srpc/idealogul/nyk1/mazeta

Raportat la PUTEREA DE CUMPARARE (PPP)
Rusia are un PIB/capita de 30.000 de dolari, iar Romania de 37.000.

Qed&K.O.
„democrație
naftuliv [utilizator], Sâmbătă, 15 ianuarie 2022, 22:40
0/0
„Democrația” americană din Ukraina trebuie demolată din interior, un nou „maidan” democrat dar rusesc cu aceleași metode americane deja știute în Kiev și în principalele orașe din Ukraina (excepție Cernăuțiul care este românesc); dacă „maidanul” reușește rușii pot să facă ce vor în Ukraina, metoda fiind consacrată ca „democrată” și aducătoare de „democrație”.
aberezi
srpc [utilizator], Duminică, 16 ianuarie 2022, 0:45
0/0
majoritatea romanilor traieste mai rau ca majoritate rusilor; mi se rupe de povestile tale statistice, cu care nu-mi pot face cumparaturi si nu pot plati intretinerea