1 € 1 USD 4,2171miercuri 22 sep 2021
Versiune
Mobile
cata ipocrizie
hanu [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 23:33
+9/17
individa e unul dintre aia bogati.
Așa e
Amerlocu [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 0:35
+3/13
Da dar ea nu plătește impozite din principiu:)
E obișnuitul praf în ochi
Amerlocu [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 0:40
+9/23
„Stânga” americană e finanațată de cei mai bogați oameni din țară. Cu toții îi plâng cu lacrimi amare pe amărășteni dar cu toții întrețin armate de contabili și avocați ca să descopere toate deducțiile imaginabile.

Presupunând că „reforrma” lui Biden trece de Senat va fi oircum praf în ochi. Nu s-a atins de impozitul pe dividente unde se duce grosul veniturilor.

Practic nimeni care câștigă peste $200000/an nu ia leafa ca salariu. Cea mai mare parte din încasări vine prin ESPPuri în acțiuni. Acolo impoztil e 0% până ce acțiunile sunt vândute. Iar atunci se percepe doar 15% din valoarea creșterii acțiunii nu a acțiunii ca atare. Dacă cumva prețul lor a scăzut cu ceva ai deduceri suplimentare la taxe ca peirderi de capital. :)

Și uite așa la venituri de peste un $1 milion/familie poți lejer să ajungi (împreună cu restul deducțiilor) să plătești 5%-10% impozit pe venit.

Marile companii își vor muta înapoi sediile prin insulele Virgine, Caiman sau Irlanda și business as usual. Singurii prăjiți vor fi amărăștenii care simt inflația generată de aberațiile lui Biden.
Da, ca Sandy
gigilu [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 3:52
+7/9
daca nu castiga ca membra a Congresului $174,000 putea sa ia si ajutor social de amarata ce e.In 2020 bunurile proprii erau evaluate intre $1,001 si $15,000 intr-un cont bancar, intre $1 si $1,000 intr-un cont de brokeraj si intre $1,001 si $15,000 in planul de pensie 401K..Pe vremea in care era chelnerita la Coffee Shop Taqueria din 2017 pana in 2018 a castigat doar $3,588. Cine oare i-o fi platit intrarea de $35,000 la gala? Precis rochia a costat 50$ la H&M, nu?
Prostii inventează
Timonierul [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 5:01
+10/14
muncesc zi și noapte,sacrifici, donații , milioane de munca și vine o chelnerița comunista și arunca cu banii pentru putori care refuza sa se scoale dimineața ….

Un comunism împuțit ca și in Europa ..
FYI
John M. [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 6:45
-3/11
asta a fost "jocul" de cand lumea in America. Republicanii fac untul, iar democratii se asigura ca ajunge pe toate feliile de paine.
disputa e veche de cand lumea
mongolul [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 7:54
+5/5
nu asta ma interesaza;
dar am retinut niste cifre:
taxa era de 35%,
Trump a redus-o la 21%,
iar democratii o aduc la 26,5%.
Nu va spun nimic cifrele astea?
SI CUM AI VREA?
schroedinger [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 9:33
+5/5
Sa faca 50-50% cu matze fripte?!
Ce ti se pare absurd ca impozitul pe dividende este 0%? Pai banii aceia au fost impozitati odata!
Cum sa pui impozit pe cumpararea de actiuni maestre?! Impozitezi numai profitul din vanzarea acestora! 15% e putin dupa capul matale!
Iar daca vinzi actiunile in pierdere, dupa mintea dvs. stralucita, ar trebui sa existe un impozit "pe vanzarea in pierdere" nu-i asa?
nu-i asa
John_Re [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 12:42
-1/1
venitul companiilor se impoziteaza dupa ce scazi dividendele. iar dividendele se impoziteaza pe persoana fizica.

la vanzarea actiunulor platesti impozit pe valoarea adaugata dar daca le vinzi in pierdere poti face writeoff pe pierdere ceea ce e bine.

problema capitalismului este ca nu impoziteaza toate formele de proprietata, in cazul de fata detinerea de actiuni.
Cand presdintele Constantinescu
Ciobanul Bucur [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:21
+1/5
a intentionat sa introduca impozitul pe averea afisata (palate, avioane, iahturi, masini scumpe etc.), toti marii influenceri (inclusiv CTP si pentru asta nu-l iert) au sarit la beregata lui si l-au speriat.
N-ai înțeles
Amerlocu [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:06
+4/4
E un pic diferit. Republicanii fac untul iar democrații se asigură că amărăștenii pierd și utlimele fărâmituri pe care mai puteau pune ceva unt :)

Oricum ideea e că demicrații reușesc să-i jupuie pe amărășteni până la os dar continuă să fie votați cu furie exact de ăia pe care îi jupuie mereu.

KKK a fost o extenșie a partidului democrat iar azi probabil că peste 80% din negrii îi votează pe democrați. Se numește talent nene :)
Nu mă înțelege greșit, Mă simt ca peștele în apă.
Amerlocu [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:12
+2/4
Doamne ferește! Sigur că n-aș vrea să fie altfel! Doar de aia am plecat din Europa. Cam trei sferturi din veniturile mele și ale soției vin prin ESPPuri și alte celea. Spitalul la care lucrez are cutie poșatală în insulele virgine iar compania șa care lucrează soția are cutia poțștală în irlanda.

Pur și simmplu constatam (nu fără admirație) ce frumos reușeste stânga americană să vândă prostimii iluzia „justiției sociale” în timp ce-i jumulește pe amărășteni cu abnegație.
Mai gândește-te un pic
Amerlocu [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:16
+2/2
Cine investește ceva își aumă un risc. Evident că nu potți impozita „orice formă de proprietate” pentru că atunci îți distrugi economia și crapă de foame cu toții.

E lecția #1 pe care a învățat-o Lenin acum 100 de ani când l-a mâncat în fund ți introducă „comunismul de război„ După ce a văzut că nu se mai producea nimic, a fost forțat să dea înapoi și să restureze un oarecare capitalism numit „NEP”.
Vai de sărăcuțul Milică!
Amerlocu [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:19
0/0
Și l-au speriat oamenii răi așa de tare că zvâcnea mititelul în somn. Ca să-l potolească au trebuit să-i înfijnțeze institutul de bune maniere balcanice:)
Apropos
gigilu [utilizator], Vineri, 17 septembrie 2021, 0:17
0/0
de bogatasi , cat sa fi platit Bezos sau Musk la taxe, spre exemplu in 2018? Zero, 0, zero zerutz. Cum asa? Pai simplu; spre exemplu Bezos a carui avere e de $177 miliarde, si-a vazut bogatia crescand cu $3.8 miliarde in 2007 dar a raportat la fisc $46 milioane, suma care a fost anulata de pierderile din investitii si reduceri de taxe asa ca n-a platit nimic. In 2011 cand averea lui era de 18 miliarde acestea au fost anulate tot de pierderile din ivestitii. Iar frumusetea sistemului abia acum vine: pentru ca a declarat venituri foarte mici, atunci a cerut si a si primit $4000 “alocatie” pentru copii.Asa ca stie sandy ce stie cand isi foloseste parte de dinapoi pentru reclama “sa fie taxati bogatii”.