1 € 1 USD 4,2171miercuri 22 sep 2021
Versiune
Mobile
deci de la 4000 de azi?
Francisc 1 [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:04
+6/44
un miliard jumate , gheorghita nu e domeniul tau , vezi de vaccinuri mai bine.
Daca DELTA este contagios si dominant, nu-i mortal
CezarN [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:12
+10/44
Caci varianta Delta nu poate fi si mortala, si foarte contagioasa si dominanta in acelasi timp, caci nu ar ajunge dominant din moment ce isi omoara gazda. Nu ar avea timp sa se raspandeasca.

Insa tare mi-e teama ca apevistul nostru a socotit ca in povestea aia cu gaina care face 10 oua, din care se nasc 10 gaini, care vor produce 100 de oua, din care se nasc 100 de gaini, care vor face 1000 de oua,.... si uite-asa in doua luni ai 390.000 de gaini :)))
Desigur
ac [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:15
+10/28
Sau la 3 perioad 5. Un miliard optjdemii doi. Sau la orice alt numar. Individul asta e si savant acum? A facut studii, sau le foloseste pe ale altora? Nu imi dau seama deloc cum a ajuns la cifrele si concluziile alea, altfel decit ca e unul care a fost trimis la teve sa le zica.
Pe scurt
Gelu Balsam [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:19
+8/18
Nu se poate atinge imunitatea de turma si COVID19 va fi o alta gripa ce va circula printre noi.
bun
eyesopen [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:20
+13/29
deci astia 4000 pe care cica ii avem azi produc in doua luni 1.5 miliarde de bolnavi. perfect, in felul asta terminam pandemia si ramane presa panicarda sa-si gaseasca alte subiecte
gheorghita
------ [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:21
+8/24
Cum d-zeu ai calculat tu ,ce formula ai folosit si cata precizie ,hai ca te admir .Obsesia asta de amenintari cu covidul asta ma face sa ma indoiesc de asa zisele stiri guvernamentale.
Deci, sa fie Untold
JoBaiDen [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:22
+2/26
Deci, sa fie Untold. Cu vaccinati care transmit!

Peace, Bro!
O sa ajungem ca Israel sa fim zona rosie.
Lok [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:25
-2/20
Trebuie sa schimbam ceva, dar nu este interes politic sa fie promovata vaccinarea pentru varstnici si vulnerabili. Toti banii s-au dus pe campania de vaccinare e copiilor.
Incredibil, cata precizie! Sunt impresionat
Gryphus [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:25
+7/25
Anyway...
Din pacate nu te crede nimeni
PowerIon [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:26
+2/20
Cîțu ne da voie fara mască, înseamnă că e bine!
de ce n-a zis asta si in vara
marx7 [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:58
+12/26
de ce n-a zis asta si in vara. Sau in vara era in concediu... si nu isi permitea sa strice concediu propriu si al ...altora.
Acum gata... s-a dat drumu' la isterie, sa inteleg.
:))
bancheru83 [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 16:59
+3/11
alcoolu'e solutia!
are dreptate Gheorghita
TheBorg [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 17:15
-1/29
Calculul era pentru situatia cand intreaga populatie e susceptibila si nu se iau masuri de preventie. Evident, pe masura ce populatia devine imuna, dupa trecere prin boala sau vaccinare, ritmul de crestere scade.

De exemplu daca 50% din populatie este imunizata, un virus cu R0 = 8 se comporta similar cu unul cu R0 = 4, dar cand nimeni nu este inca imunizat. La 75% populatie imunizata e similar cu un virus cu R0 = 2. Si deja de la 88.5% din populatie imunizata numarul de cazuri zilnic incepe sa scada si epidemia moare.

Si evident rata efectiva de reproducere, R, poate fi redusa si mai mult prin masuri de prevenire, deci doar pentru R0 este mare nu inseamna neaparat ca virusul se va raspandi cu viteza maxima posibila.

Ce a calculat Gheorghita este corect cand cea mai mare parte a populatiei e inca susceptibila la infectare, si daca nu se respecta nicio masura de preventie.
aha
TheBorg [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 17:19
-1/29
Ia spune-le tu rusilor ca Delta e mai putin "mortala".

Valul inital a adus in Rusia pana la 180 decese pe zi, media saptamanala. Valul Alfa 550 pe zi. Valul Delta 790 pe zi.
Exact!
Lukkian [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 17:21
+5/31
Se imbolnavesc si vaccinatii si transmit intr-o veselie. Deja am 4 cupluri de prieteni vaccinati complet si infectati in momentul acesta. Asa ca s-a dovedit ce ziceam si mai demult, ca acest asa-zis vaccin e vax! E vax si la infectari si la spitalizari, dovada ca deja sunt persoane care ajung la spital infectate si ies de acolo cu picioarele inainte, din pacate. Au crezut in MAREA campanie de propaganda pro-vaccin si tot au patit ce au patit. Pacat, sincer, pentru ca sunt convins ca sunt destui care s-au intepat din convingere, nu doar ca sa calatoreasca unde vor.
Mai Gheorghita, ai scos capul?
VOX. [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 17:24
+1/19
Ti-au placut marile festivaluri?
S-a gandit el
Dr. Alexandru Morar PhD [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 17:31
-1/17
De ce nu de la 1 la 6 milioane, ca tot aia e daca tot inventam numere, nu?
Si Doza a Treia Pentru Peronalul Medical?
DozaTreiaDevaccin [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 18:17
-1/7
Unde este doza a treia promisa?
S-a vandut cumva?
Sau se mai gandeste?
In UK azi s-a anuntat ca totusi se va administra,dar noi suntem mai destepti ( probabil) si pana la proba contrarie.
Lasa-ma bre cu rusii
Parzivall [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 18:31
+1/13
Ca aia is toti infectati cu Sputnik si au comorniditatea Pufaika!!!
Omul e un Gurist APV-ist
Parzivall [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 18:32
+8/14
De aia, in curand o sa iti zica ca 2 saptamani inchis in casa o sa reduca numarul de la 390 000 la 0 si o sa eradicati Pandemia!
:)))
John_Re [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 19:12
+2/12
Gheorghita e paralel cu matematica.

Lol :)))
In ritmul asta trecerea prin boala/imunizarea
FortApache [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 19:25
+4/20
Naturala va fi accelerata si benefica pentru populatie.

Nu sunt expert insa gradul mare de raspandire si rata mica de vaccinare determina nu grad mare de imunizare naturala.

Mai ramane de vazut ce fac spitalele cu cazurile grave, cum fac fata avand in vedere numarul infim de locuri ATI (nu pot intelege de ce MS nu a sporit aceste locuri).
Copil sofist, au auzit de ciuma?
Vladf555 [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 19:51
+3/19
Lasa jucatul de-a epidemiologul, acum avem o epidemie de prostie.
orice comparatie cu statistica rusilor e deplasata
AliKimiku [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 20:45
-2/8
Faptul ca rusii raportau 180 de decese pe zi in primul val nu are nimic de a face cu agresivitatea virusului ci cu capacitatea rusilor de al indentifica si raporta. Rusii pur si simplu au bagat in stilul sovietic gunoiul sub pres din motive politice!
O alta explicatie este ineficienta Sputnikului!
da, benefica
Filbert [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 20:51
-6/20
Cu niste sute de mii de morti plus milioane cu sechele pe restul vietii. Foarte benefica...
Usor
Amenhotep [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 20:56
-1/11
Prietene, ca sa stii cat de "mortala" este trebuie raportat la numarul de decese la numarul de bolnavi.
Poate ai dreptate...
FortApache [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 21:16
+4/10
...poate nu. Oricum vom putea compara situatia din tari cu grad mare de vaccinare cu tari precum Romania dupa trecerea valului asta.
Dar tu ai auzit de ciuma?
Un_cetatean_oarecare [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 21:25
+5/11
Vezi ca sunt numai putin de 3 cercetari care arata ca cei cu o serie de 20 de gene lipsa in cromozomul 19 se duceau sa isi intalneasca stramosi. Restul si-au vazut de ale lor.

Ca si in cazul asta...unii sunt deja cu paiul scurt in buzunar, altii sunt genetic susceptibili de forme grave. mai sunt unii care nu au decat un guturai, iar ultima categorie nu are nimic de impartit cu virusachele (vreo 20-25% din populatie, dupa unele cercetari),

Mai cititi si voi ce mai publica cercetatorii pe OMS, nu numai articolele de la profu de sanatate si alti asemenea....sau ca veni vorba de nenea asta apvist...ce o fi demonstrat pana acum la varsta lui???
Gheorghita, Baciu, Rafila, Tataru, Mahler
palatin [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 21:33
+10/14
nu sunt decat portavoci ale lui Arafat.
In orice caz sustin ca gradul/puterea mare....
FortApache [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 21:35
+4/6
....de raspandire a variantei delta si rata mica de vaccinare din Romania determina sporirea dobandirii imunitatii naturale evident cu riscurile aferente pe care nu le neg...
Spitalul Spectrum Health
palatin [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 21:38
+5/11
din Michigan (SUA) nu mai obliga personalul medical sa se vaccineze, daca a obtinut imunitate naturala la covid.

https://stillnessinthestorm.com/2021/09/michigan-hospitals-workers-with-natural-immunity-can-ignore-vaccine-mandate/
am indoieli
CNBC [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 22:04
-5/15
In privinta a ceea ce spui. Ai prieteni vaccinati care se inhaita cu unul ca tine ? Fie au fost "vaccinati" fie esti un bun povestitor din cele citite pe tot felul de site-uri "serioase". Am pus ghilimele ca sa poti intelege.
Mda
Zero_Kelvin [utilizator], Marţi, 14 septembrie 2021, 22:17
+2/10
Daca 10 pesoane conving alte 10 persoane sa se vaccineze, cate vouchere de 100ron trebuie sa platiti, mai dumbo, ca sa atinga Romania imunitatea de turma, asta sa ne spui!
Si am mai vazut o mizerie (deocamdata @hotnews nu a deschis comentariile acolo): de unde ai ajuns tu, Gheorghita, la concluzia ca nevaccinatii nu respecta celelalte masuri sanitare impotriva pandemiei ? Eu sunt nevaccinat dar am bagat mii de lei in masti FFP2/FFP3 ! Nu ti-e rusine, mai apevistule ?
Pt cine reușește sa înțeleagă bine.restu .....
falcoind [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 2:12
0/4
There have been only 256 deaths with coronavirus among people in England who were fully vaccinated in the first six months of the year, out of a total of 51,281 Covid deaths, new data has revealed.

The Office for National Statistics has analysed data to establish the true number of deaths from what it calls ‘breakthrough’ infections where the virus manages to evade the effects of the vaccines.

There were 38,964 deaths involving Covid-19 among people who were unvaccinated during the same six month period.

In total the ONS said there were 640 deaths among people who had been fully vaccinated but this included people who had been infected before they had been vaccinated and before it was able to protect them.

In total, only 256 deaths were recorded involving Covid-19 14 days after a second dose of vaccine. A total of 193 of these were among those classed as clinically extremely vulnerable to Covid-19.
Plus
palatin [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 13:04
-2/2
A uitat sa-i numere la decedati pe cei vaccinati care au murit in primele 2 saptamani de la injectie. Zice ca aceia nu erau "inca" vaccinati, pentru ca vaccinu nu isi facuse "inca" efectul, desi primisera injectia. Practic, aceia au murit de injectie, nu de covid?
uite aici comparatia
Filbert [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 17:26
0/0
https://adevarul.ro/locale/suceava/unprofesor-universitar-explica-covid-ul-ucide-mai-putin-marea-britanie-1_6141ed3a5163ec4271422a9d/index.html
Ciurul lui Eratostene
ac [utilizator], Miercuri, 15 septembrie 2021, 22:33
+1/1
Pardon, voiam sa zic Pilnia lui Stamate. Sau Soldul Tamarei.