1 € 1 USD 4,1999duminică 19 sep 2021
Versiune
Mobile
Incredibil
redy [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 18:03
+1/13
China a avut inundati in care au murit peste 100.000 de oameni acum mor 25 si e tragedie.

Deja ma sperie mai mult sa citesc ziare , jurnalismul de azi nu mai exista totul este copy/paste .
când?
samuraijack [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 18:25
+3/13
Sau scoți cifre din burtă?

Poate de foamete sau cutremure, dar de inundații nu am auzit să fie.
...
samuraijack [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 18:26
+9/11
Am impresia că vor fi din ce în ce mai multe asemenea inundații de felul "o dată la o mie de ani" datorată schimbările climatice.
Aproape sigur, dar ... improbabil
Greu_de_Cap [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 18:49
+7/13
... "precipitaţiile din China sunt aproape sigur asociate încălzirii globale, au declarat oameni de ştiinţă pentru Reuters"
Dacă oamenii de știință Reuters ar fi calculat câtă energie au degajat recentele explozii solare, ar fi aflat și ei de unde vin de fapt fenomenele meteo extreme din acest an. Numai că nici la alții nu se mai face carte serioasă; toți timit E-mail-uri de colo-colo și preiau postări din rețele socializare.
Ce vă mai place
JustinCase [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 18:55
0/4
Ce vă mai place să vă treziți comentând...

https://www.youtube.com/watch?v=mrmJBXoVROc
25 înmulțit cu o mie.
asavreau [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 19:44
+1/3
Din descriere se pare că au fost mai mulți morți. Probabil au folosit 25 drept bază și au numărat; ori 100, ori 1000.
In 1887, 1931 si 1938 au fost inundatii in China
YorkshireTerrier [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 22:10
+2/4
In 1887 Fluviul Galben si-a schimbat cursul si practic a maturat campia invecinata. Au murit intre 1 si 2 milioane de oameni.

In 1931 numarul de victime a fost estimat in jur de 150 mii, iar estimarile senzationale vorbesc despre milioane. Daca se contabilizeaza si mortii de foame si mortii din cauza bolilor care au urmat dupa inundatie, chiar se ajunge la milioane.

In 1938 a fost alta inundatie cu 400-500 mii de victime. Asta nu a fost naturala,ci provocata de chinezi pentru a stopa invazia japoneza.
I-au numărat ca pe morții de COVID
Nyk1 [utilizator], Miercuri, 21 iulie 2021, 22:40
-3/3
Fiind important ca cifra rezultantă să nu provoace panică sau să pună Partidul într-o lumină nefavorabilă.
Presupun că i-ai numărat tu.
asavreau [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 8:42
0/0
Morții de COVID. Că pomenești despre ei. Ești creștin și crezi că așa se face pomenirea ? Păcătosu-le !!!.
Unii spun că la 10.000 ani.
asavreau [utilizator], Joi, 22 iulie 2021, 8:45
0/0
Păreri !!!. Sau vor veni mai mari, cum a fost cu 10.000 de ani în urmă. 10.000 î.e.n. . Ca să nu greșești numărătoarea.