1 € 1 USD 4,2570miercuri 20 oct 2021
Versiune
Mobile
Nu, nu merita un raspuns .....
ABBV [utilizator], Marţi, 22 iunie 2021, 17:40
+18/42
pentru ca orice raspuns este primit surd si cu indiferenta .....
Singurul raspuns pe care il merita este aceeasi indiferenta pe care o practica ei. Sau popular "Câinii latră, caravana trece".
Indiferent cat de mult se doreste dialog ....nu se poate, pentru ca este unilateral.
Toate problemele din lume rezolvate, mai era una
Silviu [anonim], Marţi, 22 iunie 2021, 18:09
-17/51
Si cine o sa predea aceste ore? Cu ce frecventa vor fi ? Nu credeti ca orele de anatomie eventual suplimentate in programa cu mai multe informatii generale ar fi de ajuns?
Sexul e un act fiziologic cu care ne nastem nu trebuie sa ne tina nimeni lectii cum se face, cel mult niste informatii de contraceptie. In cel mult 2-3 ore poti sa ii furnizezi unui copil toate informatiile de care are nevoie , in rest cine considera ca e nevoie de mai mult inseamna ca are alte scopuri decat cele pur informative.
Atata timp cat nu prezinta nimeni o programa de predare a acestor ore discutiile sunt degeaba, dezbatem nimic.
Daniele, spune-ne tu...
dandra [utilizator], Marţi, 22 iunie 2021, 18:19
+20/52
..cum sunt marcate toata viata copilele de 12,13,14 ani care casc la aceste varste.

Ce parere ai despre statistica conform careia avem cele mai tinere mamici minore din Europe?

Chiar crezi ca educatia sexuala nu va ajuga mamicile minore sa se protejeze?

Am uitam: nu avem nasteri, nu avem botezuri, nu avem casatorii si decese mai multe, iti afecteaza businessul.

Ramai in grota nepasarii si a avaritiei dupa bani, avere si putere.
educatia sexuala nu e despre anatomie
bogdan1477 [utilizator], Marţi, 22 iunie 2021, 18:52
+35/55
Educatia sexuala e despre a face copilul constient de faptul ca nimeni nu are dreptul sa-l atinga/pipaie fara consimtamant, ca schimbarile din corpul lui sunt naturalke si nu trebuie sa se rusineze de ele, ca pe retelele de socializare sunt tot felul de persoane care vor incerca sa profite de el/ea si ca nu trebuie sub nici o forma sa dea poze nud unui prieten de pe net pentru ca mai apoi poate fi santajat(a), ca in cazul unui santaj cu poze intime sau dezvaluiri de genul asta trebui sa se adreseze politiei, ca actul sexual trebuie sa fie totdeauna protejat pentru a preveni boli/sarcini nedorite, etc.

Partea anatomica o gaseste orice pustan pe net de la 10 ani, aia nu mai trebuie explicata...
hei
john70 [utilizator], Marţi, 22 iunie 2021, 19:01
-18/44
Copiii trebuie adusi pe calea cea buna! Trebuie explicat clar cum se face sex oral cu o persoana de acelasi sex!!! Bula, ai nota 10! Bravo!

Probabil ca in 10 ani va fi proba la bac.
dar stii ca 90%+
naenae [utilizator], Marţi, 22 iunie 2021, 19:52
-11/37
din copilele alea... sunt de etnie roma? Si asa fac, ca e traditia. Si ca statul roman (pentru voturi probabil) le tolereaza chestia asta? Si ca avem si "age of consent" la 15, probabil tot din cauza asta?
Sa va fie de bine
Setalcott [utilizator], Marţi, 22 iunie 2021, 19:55
-11/45
Nu va place, ai, ipocritilor, când vi se raspunde cu aceeași moneda la insultele pe care le aduceți de zeci de ani majorității conservatoare a acestui popor. Elogiați sforăitor și va bateți în piept cu empatia, dar nu va trece prin gând ca cum va sare țandăra acum vouă le sare și părinților când acuzați de în fel și chip de de tot felul de diriguitori autoinchipuiti și li se ia puterea de decizie în ce privește creșterea copiilor lor. Ei, luați de aici empatie. Nu va place "îndoctrinarea" religioasa în scoli, cu valorile tradiționale ale părinților, pentru ca vreți să-i îndoctrinați voi peste voință părinților cu ultimele mode contra naturii.
Evul mediu.
Alfabetix [utilizator], Marţi, 22 iunie 2021, 20:24
+8/32
Hai in secolul 21!
Inapoiere+manipulare religioasa =love(le pt popi)
freethinker1 [utilizator], Marţi, 22 iunie 2021, 21:40
+14/40
Excelent articolul. Educatia sexuala si as adauga eu- predarea normelor de igiena specifice civilizatiei actuale sunt necesare ca apa populatiei romane cu mentalitati tipice evului mediu, care nu se spala pe dinti si nu trage apa dupa folosirea toaletei, dar este convinsa ca isi va rezolva problemele existentiale daca inconjoara biserica in genunchi si pupa mana popii.
Conducerea BOR s-a trezit?
SkyS [utilizator], Marţi, 22 iunie 2021, 22:56
+18/30
Dar ce spune Prea Fericitul Daniel de faptul ca fetele din mediul rural ajung prostituate in Romania si toata Europa? Ce educatie le-a dat biserica copiilor, parintilor? E o problema complexa dar conducerea BOR are o mare parte din vina.

In mediul rural Biserica si scoala ar putea sa aiba un impact pozitiv foarte mare dar cu aceasta conducere nu au nici unul. Cu unele exceptii de preoti care organizeaza ei centre pentru copii care au nevoie de ajutor. Dar in conducerea BOR nu sunt astfel de oameni cu har.
Ai gresit adresantul
Ted [anonim], Miercuri, 23 iunie 2021, 0:47
+11/21
Danut SRL, ai recunoscut corect: Da, exista si se produce o formă de manipulare, un atentat asupra inocenţei copiilor. Este intalnit in filmele perversilor de pe Internet, in video-clipurile manelistilor (de departe cele mai vizionate filme in limba romana de pe Internet). Acolo vedem minore abuzate, minore care sunt invata sa se comporte ca niste prostituate, barbati violenti, barbati abuzatori, barbati violatori. Ca societate avem 2 optiuni: (1) nu facem nimic organizat, indiferent de motivatia pe care o gasim pentru a nu face nimic si atunci ii lasam practic pe perversi si manelisti sa faca educatia sexuala a copiilor sau (2) facem o educatie sexuala civilizata, in care minorii sunt protejati, in care barbatii si femeile se respecta si se iubesc unii pe altii, nu sunt in pozitii de exploatator si sclava.
Pana acum am aplicat ce ai vrut tu Danut SRL, adica (1) si rezultatele dezastruaoase se vad cu ochiul liber: conducem detasat la mame minore, conducem detasat la mame care au si al 2-lea copil inainte de a deveni majore, conducem detasat la abuzuri sexuale impotriva minorilor, fie ei fete sau baieti, avem preoti care asculta manele si preoti care abuzeaza sexual minori, ne transformam cu pasi repezi in Sodoma si Gomora. Inainte de 1989, cand se facea educatie sexuala in scoli, rar erau fete care isi incepeau viata sexuala in liceu, azi, dupa 25 de ani de lipsa de educatie sexuala, sunt destul de putine fetele care intra in liceu fecioare. Nu ma credeti pe mine pe cuvant, intrebati-i pe viitorii preoti, care ar trebui sa-si gaseasca sotii fecioare ca sa le faca preotese. Intrebati-i cum sta treaba in ziua de azi.
Danut SRL, scoate capul din Evul Mediu.
aveti si sursa pt statisticile astea?
clam51 [anonim], Miercuri, 23 iunie 2021, 2:56
+7/19
si oricum nu e vb doar de procentul de mame minore, mai e vb si de sarcinile la adolescente, sarcinile nedorite, care, in mediile mai educate si mai non-minoritare, ca sa ma exprim sa ma intelegeti, nu sunt deloc putine, doar ca ele se rezolva prin avort. pt ca, ghiciti ce, toti bigotii astia care nu vor educatie sexuala isi uita repede printipurile si credintele religioase si isi duc copilele de 15 ani sa faca avort daca le vin gravide acasa. apoi isi reiau viata ipocrita si infiereaza mai departe femeile care fac avorturi, educatia sexuala care traumatizeaza copiii etc.ca doara un avort la 14-15 ani nu traumatizeaza deloc o copila.
cineva spunea ca sustinatorii
Coresponedntu [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 7:59
+11/23
educatiei sexuale nu au copii cu referire la presedintele Iohannis , nic Barna, nici Ciolos. Eu am copii si sustin obligativitatea educatiei sexuale si scoaterea religiei , o materie care promoveaza vechile fake news uri din scoli. Nici patriarhul Daniel scoboratorul din Mercedes , nici popa Pomohaci pedofilul cantaret, nici episopul de Husi, tot pedofil, care s-a dat la un cursant de la seminar, tot minor, si nici popa din Videle care vrajea la inceputul anului o minora pentru relatii sexuale, nu au copii , la fel ca presedintele Iohannis, dar insista pentru educatie religioasa in detrimentul celei sexuale.
Si atentie, mai grav este faptul ultimii trei sunt pedofili, nu homosexuali, ceea ce este cu adevarat grav. Homosexualii, problema lor, sunt majori vaccinati, nu intereseaza pe cine iubesc. Dar PEDOFILIA? Suflete neprihanite, e mare pacat, cum ar zice BOR ascunzand gunoiul sub pres. Cert este ca fara educatie sexuala, sau educatie pentru viata, cum au decis sa o denumeasca, Romania va ramane la nivelul evului mediu timpuriu. Punct.
eh,
mongolul [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 8:02
+6/18
s-a dat ordin pe unitate sa se reziste la legea asta; toti cei bransati la Moscova reactioneaza,ca muscati de sarpe; desi au folosit si folosesc destrabalarea pentru a atrage si mentine prozeliti si prozelite; indiferent de virsta.
Demagogie.
In fond, BOR nu a inteles ca ea poate decide doar in treburile interne, nu in societate.
Dar ciudat cum enoriasii BOR nu respecta Decalogul. Uneori nici preotii. Asta sa-i preocupe.
In rest, ora de religie si ora de educatie sexuala, ar trebui scoase din scoli. Ambele! Si urmate de cine vrea. Simbata, duminica...
Nu, nu dorm, dar acum recunosc.
asavreau [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 8:17
-3/9
BOR vrea oameni inocenți.
cine sunteti voi ?
LL [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 8:53
+4/20
sa interziceti dreptul la cunoastere al unor copii?
Scoala are rolul de a oferii cunostiinte bazate pe ratiune si nu pe credinta.
Preafericite Silviu, daca vrei sa avansam ca societate, daca esti limitat in gandire si nu vrei sa-ti lasi copii sa aibe acces la cunoastere ...stai in banca ta ...eventual mai fa niste pupaturi preafericitilor, dar lasa societatea sa se dezvolte, prin RATIUNE!!!!
Iti reamintesc ca traim in secolul 21 (desi nu cred ca intelegi ...mesajul)!
BOR=KGB
Mirceaio [anonim], Miercuri, 23 iunie 2021, 10:28
+4/16
Sunt copii care fac copii. S-a umplut tata de derbedei! Este bine sa fie un medic sa le spuna chestii care pariintii ori evita ori nu sunt ascultati pe acest subict. Ce este rau in acest demers!?Daniel sa bage ban idin bugetul de stat in Catedrala chiar daca nu toti romanii sunt ortodocsi!?
civilizat
Pepi [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 10:56
-4/18
Am inceput sa citesc articolul, dar cand am ajuns la "Lui Daniel I-a sărit țandăra după ce-a râgâit după somon cu varză în această după amiază" m-am oprit. Numai are rost. In momentul incare folosesti un asemenea limbaj te descalifici pe tine si orice vrei sa transmiti.
Cine defineste firescul?!
noi2013 [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 11:49
-2/12
Dl Istodor, ong-urile LGBTQ ???

De ce este firesc sa sexualizezi copii de la 4-5 ani? Unde este firescul in asta?
esti
vizirul [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 12:10
+5/9
esti grobian si dezgustator
avem si sursa
naenae [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 12:12
-1/7
demersul cu educatia sexuala este bun si necesar, comentariul viza pozitia fata de minorele insarcinate: se preia excesiv discursul cu minorele care raman insarcinate pentru ca n-au parte de educatie, negligand complet faptul ca majoritatea sarcinilor la minore vin din partea etniei pe care o cunoastem, si nu se va schimba indifirent de orele de educatie sexuala (la care nu vor veni sau de care nu vor tine cont).
Ai atâta pregătire, că ai vrut să o împărtășești!
asavreau [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 12:25
+1/3
Din păcate confirmi că este nevoie de educație sanitară inclusiv sexuală. D-ta ai ceva experiență, dar educație zero.
Eu am o fetita
Atoatestiutorul [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 12:33
+1/5
Eu am o fetita si nu sustin religia in scoli dar nici o materie numita "educatie sexuala". Cine face curicula la ea si cine o preda mai exact. Astea sunt cursuri de 2 ore la semestru, nu ceva saptamana de saptamana pentru ca nu inteleg ce se poate educa saptamana la saptamana. Daca e vorba de indoctrinare sexuala (acceptare, genderisme, lgbtisme) atunci nu mai e curs de educatie sexuala. Pentru educatie sexuala trebuie sa vina niste medici ginecologi si niste psihologi pe contract care sa explice consecinte, drame, implicatii, metode contraceptive si cam atat. Inrsst, sa-mi dea si mie pe desfasurator CE ANUME contine un an scolar timp de 4 ani la materia asta.
Ei au decis
Atoatestiutorul [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 12:35
0/6
Ei au decis ca asta inseamna progresism. Ei au decis ca trebuie sa ne vaccinam cu totii pentru ca ei, obezii si carnatzarii sa nu aiba nimic de facut decat sa isi continue minunatele lor vieti mancand si sezand. Ei au decis ca asta e viata in progres si trebuie s ane supunem. Nu te supui? Esti retardat, needucat, intr-un cuvant "Shoshoc".
e istodor
Atoatestiutorul [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 12:36
+1/5
are un stil care unora le place. Eu nu am rabdarea sa ii citesc vreun articol. Din titlu ma prind ca e el si intru sa vad comentariile, mult mai interesante decat autorul.
Ia cu apa!
provest_1 [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 13:09
+2/4
Majoritatea conservatoare a acestui popor e doar in mintea ta!
SI se micsoareaza de la an la an.
Sexualizezi?
provest_1 [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 13:13
+5/7
Ce-i aia, domle?
Din ce fituica de propaganda ruseasca luati cuvintele astea?
Ai neamuri pe afara, in vestul civilizat?
Fac si altceva decat sa taie sparanghel?
Cere-le manualele sau materialele despre educatia sexuala in functie de varsta, ca sa te convingi ca mananci rahat servit de altii pe post de idealuri inalte!
Nu, nici gand
vali_pk [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 14:38
+3/5
Ce nu inteleg ei, biserica nu este a preafericitului, preafiravului, preaneispravitului, ci a oamenilor care ii trec pragul, a enoriasilor care mai si pompeaza bani.

Biserica trebuie sa se implice in viata sociala cat ii este permis, sa ajute saracii, nu sa se imbrace in aur, nici pe ei, nici constructiile. Am vazut biserici catolice, nu exista atata opulenta, si daca este, se face cu lemn, cu piatra, nu cu mozaice scumpe.

Natalitatea e in scadere in tara, multi oameni cu salarii bune, care lucreaza de dimineata pana seara, isi doresc copii dar nu il pot avea, in timp ce multi saraci si minoritari se inmultesc ca mustele. Acolo lipseste educatia sexuala. Du-te prea-auritule printre oameni, intelege-le greutatile, ajuta-i! Sunt tari catolice in care biserica se implica in viata sociala, si ajuta activ comunitatile sarace... in limita posibilitatilor! Nu isi face campanie de constructie pentru un mastodont. Educatia trebuie promovata, de orice fel. Educatie, mama ei!

Dar astia au alta religie, a banului.
Fapte, nu păreri
Setalcott [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 15:25
+3/5
Nu voi va plangeti ca poporul e înapoiat?
Tu confunzi poporul cu postacii sorosisti care se îmbulzesc la comentarii pe Hotnews cu fiecare ocazie.
Cati parinti si-au inscris elevii la orele de educație sexuală ? 1%?
Cati parlamentari au votat pentru educația sexuala? Ultra-minoritarii USR.
Din pacate tirania mediatica atotputernica, clamând în mod fals credibilitate academica, erodează rezistenta culturală a oamenilor de rând cu miliardele pe care le pompează finanta mondiala pentru subminarea valorilor tradiționale.
dar
LL [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 16:00
-1/5
un desfasurator pentru ora de religie ai cerut?
Cum le stim noi ....pe toate!!!! ...mai ales unii ....dusi pe la biserica! Ei CRED ...ca stiu! Si sunt convinsi ca adevarul e cel pe care il cred ...nu cel dovedit!
Din pacate, involuam ....fratilor!
Pune-ti mana pe carte, pentru viitorul copiilor vostrii!
Nu am cerut pentru c anu merge
Atoatestiutorul [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 16:52
0/4
Nu o sa mearga nici la religie deci nu mai intereseaza. Daca e obligatorie ma intereseaza foarte mult pentru ca vreau sa stiu ce anume se preda atatea ore.
La cum scrii cred ca strigi la tine sa mai pui mana pe o carte. Gramatica nu ti-a fost prietena pe vremuri. Poate ca erai mai interesat de materiile de sex decat de limba romana.
uite, sunt multe articole, lectura placuta
dandra [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 17:28
+1/1
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/romania-este-pe-locul-al-doilea-in-uniunea-europeana-la-numarul-de-mame-adolescente-1430558
Băgatul în seamă
Tescovin [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 17:57
-2/2
„Pe Preafericitul nu l-a întrebat nimeni nimic. Nici nu i-a dat Dumnezeu semn să ne vorbească. Daniel se bagă în seamă.”

N-am știut că Istodor e fan al serviciului militar. Doar acolo ne reaminteau apeviștii în permanență să nu vorbim neîntrebați. Aici, în lumea civilă, unde (încă mai) există libertate a cuvântului, mai vorbim și neîntrebați. Dacă lui Istodor nu-i convine, ghinion, vorba unui președinte contemporan.
Dacă ar fi să vorbească doar cei cărora Dumnezeu le-ar da semn, ar fi o liniște asurzitoare pe pământul ăsta, iar Istodor s-ar fi născut fără limbă. Ar fi fost păcat, ce-i drept, pentru că n-ar mai fi putut să-și exercite principala competență, băgatul în seamă, domeniu în care Preafericitul nici nu visează să-i ajungă la glezne.

Disclaimer pentru cenzor... pardon, moderator: cele de mai sus constituie un pamflet. Exact ca și articolul :)
Adica asta vrea sa fie un raspuns??
LiviuX [utilizator], Miercuri, 23 iunie 2021, 18:32
0/2
Pai care e sursa, de ce nu o precizati? A, pentru ca de fapt nu aveti nici o sursa serioasa, de incredere... Dar chiar daca ar fi asa, fetele de tigani nu merg la scoala? Sau nu ar trebui sa mearga? Din cate stiu eu invatamantul e obligatoriu pana la un animit nivel. Asa ca, iarasi, legea ar trebui doar aplicata.
Mulțumiri, dle Eugen Istodor!
cumgranosalis [anonim], Miercuri, 23 iunie 2021, 22:24
+2/6
Jos pălăria pentru replica justă dată Preîmbuibatului si lipsit de empatie, de har, de înțelepciune, de smerenie. Dumnezeu se vede în detalii, iar Preaorgoliusul beutor de Evian numai la detalii nu a fost vreodată atent.
preafericitul Dantel are dreptate!
corneliu [anonim], Joi, 24 iunie 2021, 0:53
-1/5
Preafericitul Daniel are dreptate! degeaba faceti conmentarii- educai-va copiii....
Tu sii ce inseamna "a sezualiza"?
LiviuX [utilizator], Joi, 24 iunie 2021, 17:21
0/0
Din ce spui e clar ca nu! Asa ca mai studiaza inainte de a posta prostii. Conform DEX "a sezualiza" inseamna a da caracter sexual. Deci copiii sunt sexualizati inca de la conceptie din momentul in care sexul este definit de acei cromozoni X si Y, daca ai auzit de ei, si nu de la 4-5 ani cum spui. In plus, se pare ca nici cu matematica nu stai prea bine. Educatia sexuala e vorba sa se predea de la clasa a 5-a. Incearca sa faci un calcul, adunand varsta la care copiii incep scoala cu anii de scoala pana la clasa a 5-a si vezi cat iti da. Daca nu poti, roaga pe cineva sa faca aceasta adunare banala,
Si nu in ultimul rand, ce treaba are firescul aici? E vorba de a studia si invata ceva ce exista, nu are nici o importanta daca e firesc sau nu. Daca era sa se studieze doar ce e firesc, multe, daca nu majoritatea descoperirilor stiintifice nu ar mai fi avut loc. Noroc ca unii cu cap nu au tinut cont de asta.
Scuze pentru typo, z in loc de x
LiviuX [utilizator], Joi, 24 iunie 2021, 18:56
0/0
Si inca de 2 ori :-( ...
Nu inteleg de ce ai luat minusuri...
LiviuX [utilizator], Joi, 24 iunie 2021, 19:01
-1/1
Ai perfecta dreptate, copiii trebuie educati. Ori marea majoritate a educatiei se face in scoala, deci e foarte corect ce se vrea. Ca nu prea vad de ce are dreptate Daniel e drept, ca el pare impotriva scolii. Dar esentialul e ca intr-adevar copiii trebuie educati!!
genul acesta de argument
naenae [utilizator], Luni, 28 iunie 2021, 9:12
+1/1
nu trebuie dus prea departe in online. cercetati singur, daca aveti curiozitatea, si veti ajunge la aceleasi concluzii (pentru ca datele sunt disponibile).