1 € 1 USD 4,1999duminică 19 sep 2021
Versiune
Mobile
hehe
transpenibilus [utilizator], Sâmbătă, 12 iunie 2021, 22:50
0/10
Yefreytor Nykola1, cand vedeti suma asta (de 20 de milioane putea inchiria rachetele rusesti...) iar va vine sa plangeti dupa Chernushka&Laika?
nu-l inghit deloc pe Bezos
Bokila [utilizator], Sâmbătă, 12 iunie 2021, 22:56
0/6
as fi platit 40 milioane de dolari, numai sa-mi dea un loc in alt vagon
?
cucuveauamov [utilizator], Sâmbătă, 12 iunie 2021, 23:40
+1/3
daca iau doua, e vreo reducere?
hmmm
doejohn [utilizator], Duminică, 13 iunie 2021, 2:57
-1/1
Eu daca eram in locul lui Elon, licitam =))
28 de milioane dolari...
Lucky1 [utilizator], Duminică, 13 iunie 2021, 5:17
0/4
Ridicol! Capsula se va ridica la linia Karman (100km) si va sta acolo pentru un minut poate trei maxim, duoa care incepand sa cada spre Pamant. Intregul zbor va dura 11 minute.
Este clar ca Blue origin incearca sa scoata bani de la miliardari. Asta nu este destinat marei mase de oameni ci doar celor care-si permit extravagante ridicole.
Pentru o experienta similara, Sir Bronson (Virgin Galactic) va pretinde cca $250.000 pentru ceva similar, constituind de fapt un zbor sub-orbital.

Adevarata croaziera spatiala, la acest moment nu poate fi realizata decat de capsulele Dragon ale SpaceX, care ridica astronautii la altitudinea medie de 400km., misiunea dureaza min 6 luni iar suma facturata NASA este de $35 milioane.

Ceea ce face acum Bezos este un act disperat de a demonstra propria singnifianta, de a arata lumii ca el, cel mai bogat om din lume, se ridica la nivelul SpaceX cu care, din punct de vedere tehnic, nu se poate compara, nici macar de departe.
Ce oameni egoisti!
John M. [utilizator], Duminică, 13 iunie 2021, 6:40
-3/5
Cu banii aia puteau construi niste fabrici sa dea de lucru la o multime de oameni.
Bun prilej ...
Alius [utilizator], Duminică, 13 iunie 2021, 7:44
0/0
... pentru adeptii teoriei pamantului plat sa-si desenese propriile harti, conform realitatilor de pe "teren".
Pai
gamma [utilizator], Duminică, 13 iunie 2021, 9:48
0/2
De ce sa liciteze daca deja are F9 certificata uman ? Teoretic poate chiar sa faca o excursie pana la luna si inapoi daca pleaca singur (Dragon usurat pe traiectoia lui Apollo 8 ) .
?
Gigi Kent [utilizator], Duminică, 13 iunie 2021, 9:58
-2/2
Elon, tu esti mah?
Mi-am adus aminte
Gigi Kent [utilizator], Duminică, 13 iunie 2021, 11:44
0/0
Mi-am adus aminte de un episod din Billions in care tot asa un baiat bogat pleaca cu racheta si explodeaza putin racheta, golanii din hedge-fund anticipand evenimentul si vanzand actiunile in lipsa. Acum parca Bezos nu va mai fi sef la Amazon cu vreo 15 zile inainte de zburataceala, pentru a arata si diferentele dintre cele doua situatii.