1 € 1 USD 4,1843sâmbătă 24 iul 2021
Versiune
Mobile
Lasa
mitg [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 14:43
+3/21
Probabil pana nu vom avea ceva nenorocire gen aia cu cainele maidanez ce literalmente a mancat un baiat de 3 ani, nu vom avea actiune din partea nimanui.
Dacă avem producție...
LNS [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 14:55
+4/8
...să exportăm, de ce nu?
Hai sa ne trezim
George21 [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 15:04
+3/15
Clar avem nevoie de o interventie si de actiune in aceasta problema a ursilor cum avem nevoie de constientizare si educatie inca din scoala pentru problema cainilor vagabonzi.
Aceste animale,ursii au nevoie de hrana si de teritoriu deci cu cat vor fi mai multi cu atat va creste nevoia de hrana si spatiu.Si cum la noi se defriseaza incontinuu trebuie clar sa metinem populatia de ursi prin vanatoare pentru ca nu au pradatori naturali.Si hai sa nu mai continuam cu povestile ca defrisarile tot vor continua fie ca vrem fie ca nu.Interesele sunt de la cel mai intalt nivel pana la cel mai jos.Si in plus hotii astia care taie ar trebui si ei sa puna niste mancare bietelor animale sus pe munte ca sa nu mai fie nevoite sa coboare
ai dreptate
adrianv [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 15:05
+2/18
In fiecare an sunt ucisi oameni de catre ursi si nu-i nici o problema pentru onguri. Nici un stat din vest nu vrea vreun urs din ro. Poate totusi se poate rezolva problema prin sterilizare...daca nu, ipocrizia nu ajuta la nimic(mai toti ongstii mananca peste salbatic de exemplu).

Ecologistii de tastatura nu vad muntii de gunoaie de pe marginea apelor de peste tot...ii intereseaza doar de ursi ca asa pot sa atraga usor fonduri din vest.
Singurul comentariu gandit subiectiv
imi_pasa_de_romania [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 15:46
+7/13
Felicitari!

Ca si in alte stiri, majoritatea se concentreaza pe efect nu pe cauza si se auto-victimzieaza, fiidn persoane speciale care considera ca merita tratament preferential din partea Universului.

Da, asa este, cum a fost scris si in alt comentariu de mitg, au fost multe cazuri tragice cauzate de caini vagabonzi. Desigur e simplu sa uitam de cazurile de neglijenta cum a fost un caz in parc acum cativa ani.

La cainii vagabonzi cauza este (sau ar trebui sa fie) evidenta: pe de-o parte faptul ca multi isi iau caini cat sunt mici si pufosi si dragalasi, apoi ii dau afara cand se fac mari, nu ii castreaza si fac pui pe care ii dau afara (sau ii dau/vand persoanelor irepsonsabile, care la randul lor ii dau pe strada dupa ce se plictisesc de ei). La cei "rebeli" dar cu stapan o cauza este lipsa dresajului, Evident nu-s singurele cauze dar reprezinta factori importanti.

Apoi, la animale salbatice este normal sa se plimbe ratacite in cautare de orice cand raman fara paduri pentru ca defrisam tot fara mila. Cat despre ecosistem, ce hrana mai pot avea animalele salbatice cand poluam la greu?! SI nu in ultimul rand, braconajul de distractie "ajuta" enorm la dezechilibrarea ecosistemului.

Evident ca si tinutul populatiei animalelor este vitala, dar intre asta si vanatoare "de distractie" in care omori animale intr-un mod sadic ca distractie nu are cum sa fie dovada de altceva decat ca au cazut cateva tigle de pe acoperis. Iar faptul ca autoritatile sunt corupte si nu isi fac treaba si populatia scapa de sub control sau dau permise de vanatoare la spaga e o problema a coruptiei.

Cand aduni toate de mai sus este evident ca ai o groaza de caini vagabonzi, unii turbati, altii infometati sau ursi, lupi sau vulpi care cauta ceva de mancare.

Dar deh, hai sa dam vina pe ONG-uri si pe animale. Sa nu uitam ca pana una alta asta era teritoriul animalelor pana sa venim noi cu multinationalele si fabricile. Cam ca americanii care uita ca totusi au fost altii inaintea lor acolo.
Pentru ca nu ii vrea nimeni
Milka Man [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 15:57
-1/7
Ursii si lupii sunt considerati un pericol in absolut toate tarile din vest. Pot trai doar in rezervatii naturale extrem de bine amenajate si supravegheate, iar asta costa bani. Si in tarile din vest, au existat miscari care se opuneau exterminarii animalelor de prada, dar pana la urma, tot s-a intamplat. Cele care au ramas sunt marcate si monitorizate 24 din 24, iar daca devin un potential pericol sunt mutate sau exterminate. Ne place sau nu, omul e pradatorul suprem la momentul asta. Imi plac animalele salbatice foarte mult, dar nu vad nici o logica in a sustine inmultirea lor necontrolata. Vanatoarea trebuie permisa si extrem de bine reglementata. Este posibil si simplu de facut. Ursii pot fi marcati si asta ar permite monitorizarea lor, evaluarea riscului, justificarea eliminarii si identificarea lor exacta inainte de impuscare.Ecologistii extremisti dau doar din gura, dar nu vin cu solutii.
Corect
Milka Man [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 16:00
+9/9
Nimeni nu face nimic pentru a opri defrisarile "legale" sau ilegale. O data pe luna, vedem la stiri cum 3 insi au fost prinsi cu un camion de lemne. Propaganda ieftina in timp ce dispar sute de hectare. Exista solutii pentru limitarea interactiunii dintre oameni si animalele salbatice: monitorizarea precisa si permanenta, asigurarea de hrana, construirea de bariere fizice unde e cazul si chiar vanatoarea. Trebuie doar sa se vrea...
Care e dreptul omului
Captain Obvious [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 17:12
+2/12
Prin care poate sa intre în pădure sa omoare pentru distracție un animal care nu este al lui?
Ai o statistică
Captain Obvious [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 17:18
+2/12
O oamenilor uciși de urși?
avem productie?
pehash [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 18:09
+3/11
De cate zeci de ani se tot plang vanatorii ca ursul este specie protejata? Ar trebui sa avem zeci de mii de ursi.

Realitatea in teren este ca se braconeaza non-stop. Idiotii impusca ursoaica si lasa puii. Puii nu stiu sa descurce singuri si cresc mancand din gunoaie, la marginea satelor. Apoi ciclul se reia.
Din cand in cand mai vine un print austriac sa ia un trofeu pe bani grei, prin derogare de la lege. Scuza este ca ursul face pagube, dar ursul ala nu este impuscat niciodata, ca ramane judetul fara "pagube" ca sa mai ceara derogare.

Ca veni vorba, pentru pagubele produse de specii protejate exista fonduri UE. Daca taranul ar primi despagubiri, ar sta linistit. Dar vanatorii de la consiliul judetean nu au nici un interes sa-i despagubeasca pe oameni, ca nu mai urla nimeni de ursi dup-aia.
papagali de tastatura
pehash [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 18:14
+5/9
Repeti ca papagalul o expresie ridicola. Ecologistii sunt pe munte. ONG-urile si WWF au activitati non-stop in mijlocul naturii. Tot ei strang muntii de gunoaie pe care ii lasa pantofarii imbecili veniti la gratar la marginea padurii.
Am o propunere nemaipomenita !
Rahan5 [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 19:04
-6/8
Sa se aclimatizeze tigrii siberieni in Romania !!
Tigrii Siberieni (prezenti in Romania acum vreo 10.000 de ani, si exterminati ulterior) vor fi in varful Lantului Trofic si vor reduce populatia de ursi in mod natural !.
In Siberia Tigrul ataca si omoara ursul (si il mananca) daca acel urs este de sub 300 de kg si nu se poate suii repede in copac).
Easte deosebit de incitant sa vezi din telegondola la Sinaia cum tigrii siberieni fug dupa ursi ca sa-i sa-i manance !.
Daca tigrilor le este multa foame vor cobora si in orasul Sinaia ca sa vaneze ursii care mananca din tomberoanele de gunoi !.
Deci, se va scapa usor si de ursii care intra in orasul Sinaia !.
mai simplu
pehash [utilizator], Duminică, 6 iunie 2021, 22:26
+4/4
taiem cablul la telegondola, pantofarii nu mai ajung pe munte, gunoaiele raman jos, la propriu si la figurat.
Corect!
CezarN [utilizator], Luni, 7 iunie 2021, 9:55
+3/3
Daca trebuie neaparat, sa fie vanati de angajatii Romsilva, nu pentru distractia si placerea morbida a tot felul de bolnavi psihici care isi spun VANATORI.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 7 iunie 2021, 13:52
+1/1