1 € 1 USD 4,2570miercuri 20 oct 2021
Versiune
Mobile
In deriva.
Azra [utilizator], Duminică, 23 mai 2021, 9:58
+8/16
Este tragic, cu adevarat, traficul salbatic din Bucuresti. Nu mai suport. O sa il parasesc definitiv!Iar Bucurestiul este din ce in ce mai jalnic. Toate podurile care traverseaza Dambovita si indeosebi zona centrala au balustradele din beton sparte, faramitate, cu bucati lipsa, nimeni nu a mai pus o mistrie de ciment de cand au fost facute(nu spun de cine, sa nu se creada ca sunt nostalgic); in schimb banii publici sunt risipiti in continuare de municipalitate, prin firme clientelare, pe inlocuirea unor borduri inca bune sau pavari de trotuare cu pavele multicolore, asezate pe nisip, care dupa prima iarna ies de la locul lor, ca dintii unei babe.Cat despre apa limpede altadata a Dambovitei "renascute", acum are o culoare stranie, data de multitudinea de alge care au napadit-o. Oare de ce Municipalitatea nu face un proiect cu fonduri europene pentru dragarea anuala a apei Dambovitei, atat de necesara pentru a conferi orasului o nota de civilizatie? Sunt atat de multe lucruri de facut si reparat dar se face prea multa politica in Consiliul municipal.
corect
Nevermind [utilizator], Duminică, 23 mai 2021, 15:02
+8/10
A se adauga si nesimtitii aia care trec pe rosu bandu-si cafelutza si tot ei injura ca sunt claxonati.
hai ma, cand nu a fost trafic in Bucuresti?
mbembe [utilizator], Duminică, 23 mai 2021, 19:14
-7/9
martie-mai 2020?
sa nu fim frustrati dom-le autor, ca daca toti ar fi ca tine ar iesi exact asa cum ai descris…
dar lumea nu e alba doar sau neagra, chiar daca nu vezi culori sunt multime de nuante!
stai acasa si vei fi mai calm!
nu sunt mai multi nesimtiti in trafic, poate sunt mai multi soferi de weekend sau sarbatori.. care vad doar boi in trafic… doar ca hotul striga hotul! :)
pai e mai bine!
mbembe [utilizator], Duminică, 23 mai 2021, 19:17
0/10
nu avem primar PD, PSD, USL sau PNL… avem ce am votat! iar magistralele tin tocmai de Primaria Capitalei!
Nu striga nimeni “Hooo” si “demisia” dar nimeni!
doua fenomene paralele
pehash [utilizator], Duminică, 23 mai 2021, 21:15
+7/9
1. Traficul
2. Nervii

Poti sa ai aglomeratie in trafic si oameni relaxati. Cum? Simplu. Daca toti stiu ca nu exista nici o optiune (in afara de lasat masina acasa) si drumul pana la destinatie va dura fix o ora cu o viteza medie de 5 km/h. Ca nu se baga nimeni in fata, ca nu blocheaza nimeni intersectia pe rosu, ca nu exista scurtaturi prin spatele blocurilor pe contrasens sau pe trotuare.

Aglomeratia in trafic este rezultatul numarului mare de masini intr-un oras proiecatat doar pentru o cincime din ele. Nervii sunt rezultatul modului agresiv in care conduc toti, de parca ar fi o competitie in care cel mai nesimtit castiga. Pentru ca asa este - cel mai nesimtit castiga. Administratia nu exista, politia inchide ochii, regulile sunt pentru fraieri, legile sunt pentru prosti.
invers
pehash [utilizator], Luni, 24 mai 2021, 8:12
+3/5
In weekend sau sarbatori toti fug din Bucuresti si traficul se muta pe DNuri si autostrazi.
România = București
Bintea Haiducul [utilizator], Luni, 24 mai 2021, 8:40
+1/3
Toată România se înghesuie în București plus Ilfov , asta de pe vremea lui Ponta. Buluceala de pe străzi/șosele este rezultatul fenomenului de migrație .
nimic mai fals
vali_pk [utilizator], Luni, 24 mai 2021, 9:20
0/4
Sunt destule weekenduri in care traficul din Bucuresti e infernal, in special cand afara e soare si poti sa circuli frumos si fara masina, si fara sa-i incurci pe altii.

De fapt nu cred ca exista prea multe zile in an in afara de sarbatorile legale cand orasul asta sa nu fie aglomerat, in oricare din colturile lui.

@mbembe: stati acasa voi astia stresati. sunt MULT mai multi nesimtiti in traficul din Bucuresti si e adevarat, daca nu realizezi asta, inseamna ca ori esti ignorant ori esti unul din ei.
infrastructura la nivel de anii '80
plain vanilla [utilizator], Luni, 24 mai 2021, 10:20
+2/2
in 2025 (sau poate in 2050) vom inaugura pasajele de iesire din Bucuresti peste centura care in mare parte a ramas tot cu cate o banda pe sens; astea erau lucrari care trebuiau facute de cel putin 40 de ani, de pe vremea comunistilor; iar intre timp, trebuia sa adaugam altele, o multime - in infrastructura de transporturi; nu doar sa zicem ca s-au inmultit prea mult masinile si sa facem strategii cu biciclete si trotinete si culoare pentru ele pe spatiul pietonal
:)
Xorciser [utilizator], Luni, 24 mai 2021, 12:45
+1/1
Azi de dimineata mergeam linistit spre birou. Trafic semi-aglomerat. La un moment dat un BMW X6 tunat tasneste de pe banda 2 pe banda 3 si cat pe ce sa se suie peste o Skoda Octavia care linistita daduse semnal si se incadrase sa schimbe la fel banda.

Bineinteles ca fluxul de trafic e acelasi si la urmatorul stop eram langa BMW X6. Ii fac semn sa dea geamul jos si ii zic "ai vazut nu ca era sa il incaleci pe ala cu Skoda". Raspuns: "nu eram eu sa il incalec, el s-a bagat in fata mea. Cine v-a mai dat permisul, ...". :) qed.