1 € 1 USD 4,0683duminică 16 mai 2021
Versiune
Mobile
...
ursu_rebegea [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 12:54
+3/9
Care Guvern? Ce mod de gandire?.....
Mai greu
CrisJti [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 13:53
+7/9
Ca sa atragi investitii mari e nevoie de strategie guvernamentala, asa cum fac ungurii. La noi nu are cine sa se ocupe caci functionarii din ministere se gandesc la sporuri, vacante si salarii marite, ii doare pe ei in cot de investitii. Cel mai recent exemplu este planul PNRR a lui Ghinea, ce aberatii sunt acolo, aia ar trebui toti dati afara din Ministerul Fondurilor.
investitii straine
atc [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 14:00
+1/9
Da' de ce atata sfortare pe guvern, cand ne-a adus Preshul 84 mld Euro moca( sau, ma rog, pe-acolo si mai incolo)!
USA are de doua ori mai multe investitii in Ungaria lui Orban cel Rau( si iliberal) decat in Ro.cea democratica ( e drept, au si o populatie de doua ori mai mica si iau armament de la....nemti !?).
E mai simplu sa distrugi decat sa creezi
MakeRoGreatAgain [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 14:03
+8/10
Gulerele albe cu cravata, asa zis ministri, de 30 de ani incoace nu fac nimic, indiferent de partid.

Cand isi dau seama ce munca trebuie sa depuna, se uita la ceas ca sa le treaca mandatul mai repede.

Am speranta ca poate poate mai avem noroc de un ministru cat de cat care mai misca ceva.
Nu ne vindem tara!
toni_uk [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 14:30
+2/8
cum ramane cu vorba aia in anii 90 : Nu ne vindem tara!!!?
Doar piata de desfacere
dx [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 14:31
-3/11
Cum sa produci? Te lasă UE? Ei au nevoie de producători, de competiție sau de o piață de desfacere?
Noi trebuie să importam tot și sa exportam doar creiere.
doar ca
codrean [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 14:56
+7/9
exista cel putin doua cauze pentru care ungurii sunt avantajati :
- factorul "proximitate" pe care "analistii" nostri nu-l iau niciodata in seama iar statul nu se gandeste la solutii de compensare-contracarare\, dar si
- calitatea "meseriasilor", seriozitatea, increderea.
Asta e greu de contrabalansat. Solutia ramane educatia dar si combaterea hotarata a coruptiei si imposturii.
haosul si impredictibilitatea legislativa
John_Re [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 15:20
+6/8
... sunt problemele Ro.

.. in 30 de ani Ro n-a fost in stare sa rezolve cea mai simpla problema, evidenta populatiei.

... chestiile astea economice sunt mult mai complexe.
Lol
HP [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 15:35
+2/8
Doar vorba a fost, ca tot am vandut-o, salariile au ramas tot de mizerie si romanii au emigrat in masa.
Toți în afară de Ghinea, nu?
Shaolin [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 16:02
0/8
Când nu era USR la putere de vină era PSD. Acum că au ajuns ai noștri, de vină sunt funcționarii.
Si el e de vina
CrisJti [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 16:38
+2/6
Ghinea e functionarul nr. 1, deci da, si el trebuie dat afara. Faptul ca la putere este PSD, USR sau PNL nu are relevanta, aceeasi impostori de functionari populeaza ministerele, eu am mai scris pe aici, astia conduc Romania - esalonul 3,4, 5, oameni invizibili care fac ce vor muschii lor. Asa au fost obisnuiti de PSD, sa nu faca nimic si sa-si ridice salariile pentru nimic, iar daca vine cineva sa-i puna la munca sau sa schimbe ceva, il saboteaza pana zboara din functie. Asa a fost in 2016 cu Guvernul tehnocrat, Ministrii carora erau legati de maini in parlament de catre PSD si sabotati de catre toti functionarii Patriei.
Dar macar incercam
UnAltVasile [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 16:43
+1/3
si noi, concret, sa facem ceva si dupa, daca nu ne lasa UE sa ne plangem ?

Noi nu facem nimic si deja dam vina pe altii.
Dle Florin Barbuta
Sofis [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 17:01
+3/5
De ce cenzurati comentariile care pun la indoiala calitatea articolelor? S-a transformat hotnews in articole la kg, pseudo analize si copy paste-uri de la INS? Si in rest trafic catre digi cu plata la click?
Perfect de acord!
Sofis [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 17:07
+5/5
Din pacate pe fondul lipsei de educatie si a pseudo-calitatii a meseriei pe care prestam (de la jurnalist la economist) efortul de a atinge un anume scop este de fiecare data mai mare -> productivitate mai mica. Si asta tine de educatie in primul rand, atat cea hard (scoala, universitate) cat si cea soft (civica, bun simt).
Fiecare ia arme de la stapanul lui
salvatore [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 17:29
-1/5
E greu de inteles asta? Este metoda prin care se plateste "taxa de smecher" catre jupanul din cartier, deci e normal ca i sa cumere de la nemti, Ungaria le apartine.
Hehe
transpenibilus [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 17:54
-3/3
Pai nu e logic? Functionarii sunt teleormanenii plantati in sinecuri de PSD, de ce n-ar fi de vina acuma daca #ciumarosie se dezintegreaza, luminatia ta?
investitii
atc [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 19:35
+4/4
Nu , ti-e tie greu sa intelegi comparatia: ei platesc taxa catre un" jupan" care- daca ai citit articolul- e prezent cu toate firmele auto la ei in tara. Noi o platim catre un "jupan" ce nici nu prea stie ca existam, dar a auzit (cu de doua ori mai multi bani) de unguri. Adica, de aia care platesc taxa la alt "jupan"! Acum, ti-e clar?
ministri
atc [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 19:48
+2/6
. Pai, chiar asa pampalai ministrii astia, sa se lase legati de maini prin Parlament de catre peeee-seee-deeee? Ai si ceva poze?
2.Da' pe bune, nu cumva platim cam mult aceste glugi de coceni doar pentru vaitatul ca-i saboteaza subordonatii?
speranta
atc [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 19:51
+4/4
Pai, despre asta-i vorba: tu cu speranta, ei cu profitul.
cauze
atc [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 19:58
+2/2
-1. NU: despre ce proximitate e vorba cand americanii au investit in Ungaria de doua ori mai mult decat in Ro. Si toate firmele din lume merg in China?
-2. DA, cu ambele maini!
-( si) 3: plus un mediu investitional prietenos.
export
atc [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 21:23
+1/1
....si ceva forta de munca fizica (ne)calificata.
Asta e propaganda de miner
Sofis [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 21:49
+3/5
Omule, "nu poti fi piata de desfacere" daca nu ai salarii. Iar ca sa ai salarii trebuie sa produci. Deci din partea UE tot interesul sa produci, Romania devine mai puternica, mai integrata, creste cererea in Ro, creste competitia si in UE si economia europeana per ansamblu.

Dar da, tu esti ala cu:
- UE ne vrea piata de desfacere
- SUA vrea sa ne vanda armament
- Rusia e ortodoxa si sora.
- Chinezu e cel mai tare, drepturile omului sunt praf in ochi, mai bine cu burta plina si creieru gol.
Nu as zice de mediu investitional prietenos
Sofis [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 21:53
+1/3
Sunt nenumarate exemple prin care Orban marjand pe "nu ne spun ei ce sa facem, cel putin nu in public" a intervenit incorect pe piata, de la "nationalizari mai light" pana la a acapara industrii si inchiria toarashilor lui de partid.

Ungaria mizeaza pe industria auto si acolo ofera avantaje. Lasand turismul si micile afaceri in rest partidul intervine puternic. As spune ca este un exemplu prost pentru visul european.
:)))
MakeRoGreatAgain [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 21:54
+2/2
Speranta moare ultima
pai...
..13 [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 23:18
+2/2
1. Infrastructura rutiera/feroviara nu prea avem...

2. oamenii muncii sunt cu multe ifose si sclifose - aia mai baticiti si obisnuiti cu munca au plecat in afara, ce a ramas...Nu zic ca nu sunt si exceptii dar rare rau de tot...

3. guvernele vechi in loc sa se intereseze de investitii ele erau mai interesate care cum sa mai ciupeasca ceva...Nu stiu cum procedeaza asta nou dar da semne ca pe plan local este tot ca mai inainte si la vremuri noi tot ei spagarii.

sa lasam chestiunile astea propagandistice cu MAE si comertul - chestia este ca RO pe interior este extrem de gaunoasa si asta o stie tot fraierul de rand

Si atunci de ce ar veni investitorii???
romanul pare ca inca nu a auzit
..13 [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 23:25
+2/2
de pregatirea la locul de munca - on job training.

Nu este mare filozofie si corecteaza pe loc si hard si soft lipsurile fortei de munca.

cand multi spun ca Ardealul este frunceaspun asta pentru ca acolo functioneaza inca, din inertie, si lumea nu prea mai baga de seama chestia asta pentru ca acolo cam asa se petrec lucrurile - cu bune si cu rele - si ele sunt lasate mostenire de imperiul ala vechi...
ei lasa ca si
..13 [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 23:31
+1/3
Actualul Presedinte ne-a zis sa avem rabdare...

sigur domnia sa are rabdare ca mai are putin si incheie si al doilea mandat si o sa ne zica ca uite v-am adus bani multi si voi nu ati fost in stare sa ii cheltuiti dar nu vede ca banii merg la gasca pregatita sa ia cu doua maini banii si sa nu faca nimic...Dar domnia sa urmareste atent

de la nea nelu ajuns presedinte nu am avut sperante, pe lupul de mare l-au mancat muierile si acum ce avem??? manierat, asezat, nederanjabil si???
nu este vina functionarilor
..13 [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 23:35
+2/2
si nici a lui Ghinea in totalitate - unii au bagat rahat si a iesit tot rahat cu mult zgomot - ma repet dar reiau caci paote nu ati citit ce am mai scris.

sa privim atent cum de ani buni nu suntem pregatiti pentru viitor, cum nu avem proiecte, cum nu stim ce vrem

Doar sarmale, carnati, mici, gratar si ceva bere sau vin - cam atat este in capul romanilor caci la dansele, romancele, este si mai simplu - ce vrea romanul, el adica, asta este scris si pentru ele...
Ungaria
atc [utilizator], Miercuri, 5 mai 2021, 9:13
-1/3
"...este un exemplu prost pentru visul european." Avand in vedere ca alegerile au avut loc in Ungaria, unde au votat unguri, s-ar presupune ca visul lor ( votat cu peste 66%) e mai important decat cel al altora de-afara. Poate nu le-o place sa se viseze slugi la UE si US, ca noua. O fi rau? Si, dupa cum citim, investititii se fac mai dihai la ei, indiferent de cosmarurile pe care le starnesc in UE.
România - piață de desfacere
CristiEu [utilizator], Joi, 6 mai 2021, 9:51
-2/4
UE nu vrea ca România să se dezvolte și să facă plățile cu bani ci să-și vândă materiile prime la prețuri de nimc. De ce România să vândă produs finit - care are un adaos comercial mai mare? Lasă să importe produs finit și să vândă materii prime. De aia nu se vrea ca România să-și poată nprelucra materiile prime. În plus dacă există excedent de forță de muncă atunci aceasta va fi mai ieftină. Nu înțeleg de ce românii se comportă antiromânește și văd avantaje și superioritate doar la străini,
de ce s-au dus cu mana intinsa
..13 [utilizator], Joi, 6 mai 2021, 13:07
0/2
la rusi pentru nu stiu ce investitii???

de ce nu au mers ungurii catre Vest la strans banii???

Sunt efecte care se vad mai greu in timp dar calea lor este ...

Dupa parerea mea ramane cum a scris Sofis.
pai nu zicea un clasic in functie
..13 [utilizator], Joi, 6 mai 2021, 13:17
+2/2
ca romanii creaza locuri de munca si prosperitate, implicit, pentru altii din placere si ca nu vor sa munceasca pentru ei???

Este buna si marfa de afara, din UE, daca se poate, sau munca in afara RO sau la corporatii/ multinationale pentru alti dar la tine in tara, desi greu tare cu un asa parlament mare, cu o asa legislatie si cu agentii/institutii de stat flamande de spaga, oare nu merita sa faci o incercare sa schimbi ceva, pe ici pe colo, doar prin partile esentiale cum zicea Caragiale,sa muncesti loco??
ne lipseste apetitul
..13 [utilizator], Joi, 6 mai 2021, 13:21
0/2
Pentru munca/invatare si un pic de rabdare
(cca. 1-2 ani sub o conducere luminata ca sa vedem un capat de tunel)
Hmmmm....
paulbutoi [utilizator], Vineri, 7 mai 2021, 9:53
0/2
In Realitate , Victor Orban a castigat aproape 48 % din voturile exprimate .
A obtinut 66 % din mandate deoarece a introdus sistemul majoritar in locul
celui proportional ...