1 € 1 USD 4,0823duminică 16 mai 2021
Versiune
Mobile
Cei vaccinati cu ambele doze poarta masca in IULIE
Gryphus [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 12:02
+7/9
Cine poarta masca la 35 grade?
Oricum nu purta nimeni masca in Iulie, August

Sa ziceam ca esti vaccinat cu ambele doze...de ce sa mai porti masca in IULIE???
Mai lasati-ne cu Israelul! De ce ne raportam la ei
D-or [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 12:24
+5/19
Ce vina avem noi ca cei din Israel s-au vaccinat?
Au facut-o pentru ca ei aveau o rata foarte mare a mortalitatii comparativ cu alte tari, raportat la populatia generala. Noi, nu. Fiecare popor cu fondul lui genetic.

Oricine se considera vulnerabil e liber sa se vaccineze. Iar dupa ce s-a vaccinat, nu mai are motive sa ii conditioneze pe ceilalti.Dimpotriva. Virusul nu poate dezvolta tulpini rezistente la vaccinul X decit in organismele vaccinate cu vaccinul X.

In mod logic, cei nevaccinati nu pot produce virusi rezistenti la vaccinuri, deci vaccinatii nu au de ce sa se teama de nevaccinati, ci tot de cei vaccinati.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 4 mai 2021, 12:27
+6/22
ce are sula cu prefectura
Alin Delin [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 13:02
+3/7
Ca are sula(rata de vaccinare si Israelul) cu prefectura(masca de protectie)
Dupa mintea lui e mai ok o vaccinare de 60% si 15 000 de cazuri zilnice, decat o rata de vaccinare 40% si 100 cazuri zilnice.
Stupiditate la modul absolut.
Nu stiu de ce mai cauti vreun
Ciprian1979c [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 13:25
+7/9
''sens'' in ce spun astia! Eu am facut si covid (doar cu nas infundat) si m am si vaccinat (totul in 3 luni). Nu vezi ca si bat joc de noi? Nu vezi ca nu au nici un criteriu, nimic! Daca prin absurd, ajungem la 1 iunie la 30 de cazuri pe zi, nu se scoate masca, evident! Ne pun ca pe vite sa purtam masca la 40 de grade, ca ''sa nu se umple'' la ati - atata ne spun - ur ''argument stupid, acum toata lumea se poate vaccina, iar cine nu o face duca se dupa tata! A inceput sa ma doara in palarie si de ati si de aia care ajung acolo si de aia care lucreaza acolo (da, da, ar putea fi si mama, bla bla bla, ma doare undeva). La mortalitate /milion suntem pe locul 21 in Europa, Suedia fara restrictii, e pe locul 23! Nu stiu cat om mai rabda!
Oricum, regret enorm ca am votat pe 6 decembrie!
rata de infectare contează
hidroxid [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 14:03
+2/2
Decizia de a renunța la mască ar trebui să aibă legătură cu rata de infectare, nu procentul de vaccinați. Și poate e nevoie și de ceva argumente pentru purtarea măștii în aer liber la 30-40 de grade (lucru ce, pentru majoritatea oamenilor, nu are sens)?
Să-i zică cineva că poți să nu porți măști afară
hic sunt leones [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 14:26
+5/5
pentru că nicio lege nu obligă, iar actele administrative (anexe, ordine de ministru, hotărâri ale nu știu ce comitete) pot fi și trebuie să fie ignorate de cetățeni.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 4 mai 2021, 15:39
+1/1
ce ziceam
hidroxid [utilizator], Marţi, 4 mai 2021, 17:06
+2/2
Ce ziceam e că, după un an de pandemie și, mai ales, o vară de pandemie fără vaccin și în care nu a fost obligatorie purtarea măștii în aer liber, e nevoie să vii să argumentezi de ce ACUM le ceri oamenilor să poarte mască în aer liber, în condiții meteo identice + peste 30% vaccinați (cazul Bucureștiului).
Nu văd niciun sens în purtarea măștii în aer liber în contextul explicat mai sus.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 4 mai 2021, 18:21
0/0