1 € 1 USD 4,1382duminică 11 apr 2021
Versiune
Mobile
demisii, ceva sanctiuni ?
PrivireCritica [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:49
+12/24
chiar asa toti se apuca sa-si dea cu parerea, sa lanseze idei alarmiste? nimeni nu se gandeste la daune economice, la sanatatea oamenilor? Asteptam sanctiuni !
Lol
HP [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:26
+10/16
"Vă dau două orizonturi, 1 iunie - cu 5 milioane de persoane vaccinate, adică aproape 35% din populație, și finalul lunii iulie - când o să avem 10 milioane de persoane vaccinate"

Deci 5 milioane de vaccinati in 2 luni ?

2.5 milioane pe luna ?

Peste 80.000 pe zi ?

Sa dea domnul dar ma indoiesc...
inchiderea magazinelor la 18 e LOCKDOWN
Gryphus [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:40
+13/29
sa inchizi magazinele la 18 si sa obligi cetatenii LIBERI sa intre in casa la 20 e deja LOCKDOWN.

mai ramane sa taiati lumina la 22 si putem deja suntem in plin bolsevism
Cum se face ca in RO..
John_Re [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:43
+1/9
... un guvern central are atata putere incat sa impuna lockdown cat vrea muschiu lui, in cazul de fata 3 luni, dar puteau face ca-n Myanmar pentru un an?

Nu e cazul sa reganditi legile?
Omul delireaza
Jesper [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:45
-4/20
Daca este atat de hotarat sa relaxeze totul atunci sa demareze un program de triplare a paturilor la ATI, sa instruiasca cateva sute de cadre medicale sa faca anchete epidemiologice pe bune fiindca valul 4 este dupa colt si sa nu ramana iar surprins.
Cu vaccinarea mai vedem prin 2022
Catu fumeaza ceva dar nu se stie ce.
Gryphus [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 16:52
+4/10
oricum el harba nu are care e situatia reala cu vaccinarile, stie doar ce-i soptesc securistii care vor inca o stea pe umar
Fabulezi ... si vorbesti paranoic
mmagic [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:03
+6/20
Virusul este mai mult influentat de clima, si de faptul ca se transmite bine cand este moderat de rece afara, dar cand vine soarele il opreste cu radiatiile UV.

Cu lockdown sau fara e tot aia.

Oricum lumea in general, mai putin fricosii si soricei care se ascund in gaura, nu vrea sa mai auda de masuri de restrictionare.

Asta e stim ca virusul e rau dar pus in balanta nu vrem sa ni se mai impuna restrictii. Si astia care gandesc asa sunt majoritari.

Fricosii si ipohondri nu ar trebui sa ne mai spuna noua ce e de facut.

Totul va fii bine oricum
Sa ne spuna si de ce
garderobierul [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:10
+7/13
face tot posibilul sa ajute PSD-ul cu masurile astea idioate de a baga oameni si copii in case la ora 20 si de a inchide magazine? Chiar crede ca romanii au memorie scurte si uita pana la alegeri ca au fost bagati in case ca animalele, complet inutil?
Se pot vaccina si 160 k pe zi
feroviarul123 [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:16
+6/12
Centrele de vaccinare lucrează la un sfert spre maxim jumate din capacitate. Cand m-am vaccinat eu erau programati 60 de persoane in ziua aia, practic 5 pe ora. pe noi cei de la ora 14 ne-a rezolvat in 15 minute. la 14 30 eram pe drum. Deci daca ai fiole poți sa faci 20 pe ora lejer.
inteleg
Jesper [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:33
+3/15
ok, atunci mergeti cu pieptul inainte. Dar aveti grija ca la interior nu exista asa mult UV
asteapta mult si bine
comentacu [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:34
-1/17
Tanti aia e printre cei mai sanatosi la cap din M.S.
Fara ea, Voiculescu e chistoc de Carpati fara filtru daca ai idee ce vorbesc.
Politicienii iau decizii in functie de numarul de voturi. Deocamdata majoritatea s-a saturat de restrictii. Nicio problema, e posibil sa vina o vreme cand altii vor iesi in strada pt ca sistemul sanitar nu mai face fata iar popii au crescut taxele de inmormantare pe principiul cererii si al ofertei.
Iar la final, politicienii tot bine vor fi.
Vakcin macht frei
Socrate2021 [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:36
+10/22
Masura inchiderii magazinelor devreme, nu are nici un studiu stiintific la baza. Dimpotriva. Cerandu’i’se explicatii, pana la urma arafat a spus ca asa a facut si Franta. Doar ca Franta a instituit masura la 19 000 de cazuri si dupa 2 luni a ajuns la peste 50 000 pe zi. Evident nu functioneaza. Deci de ce ai aplica o masura care a fost aplicata in alta parte, si e dovedit ineficienta? Scopul masurii este vaccinarea tinerilor. Procentul tinerilor dispusi sa se vaccineze, in Romania, Franta dar si alte tari, este foarte mic. Si tinerii sunt cei ce ies seara. Sa socializeze. Si de aici santaju: stati inchisi pana va vaccinati. Desi pentru ei riscul e neglijabil. Ceea ce traim este o luare de ostatici a unui popor de catre o oligarhie cripto-corporatista( big-pharma & servicii secrete) care a instituit un regim totalitar cu pretextul epidemic, incalcand constiutia Romaniei si drepturile omului.
de ce complet inutil?
comentacu [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:40
-6/16
pe ce te bazezi cand spui ca e complet inutil?
acum, daca a ta casa e un grajd, e problema ta...
Bingo!
marc.andre [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:51
-6/14
Asa este: cei vaccinati deja, mai ales cu Pfizer si Moderna, sunt "bombe purtătoare de viruși" care nu pot fi distrusi de UV, pentru ca sunt deja in interior.
Cel mai perfect comentariu descriptiv
marc.andre [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:54
+4/12
al situatiei actuale din Romania.
Nu-i nimic, vine si un Nuremberg 2, daca nu mâine, atunci in viitorul apropiat. Deja s-au pus in miscare primele "angrenaje". JURIDICE.
Samba si, trabajo no !
Torquemada13 [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:13
+4/6
..........acum nu prea e samba...........nici prea mult trabajo........
Ce bine va fi ! Doamne ajuta !
Probabil are ...
John_Re [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:18
-1/9
... promis un post la BNR daca iese PSD-ul.
Politicienii iau decizii politice
terkos [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:35
+6/10
problema e ca medicii iau decizii care pot avea impact economic fara sa aiba habar de economie.

Nu poti lasa decizii de carantinare doar ca asa considera medicii. Ei considera strict din punct de vedere medical si nici macar 100% medical pentru ca nu tin cont, dincolo de impactul economic, nici de cel psihologic.

Si daca vorbim de decizii strict medicale, sa tinem cont ca s-au mai facut si amputari inainte de a incerca toate metodele de a salva piciorul. Ca doar nu si l-au amputat pe al lor.

Asa e si cu carantina. E solutia cea mai simpla pentru ei. Taiem piciorul si gata, pacientul a fost vindecat. Ce conteaza ca daca-l mai trata o luna pacientul era tot vindecat dar avea si piciorul.
Auzi nepoate...
ciocardel [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:43
+7/13
Pana acum ziceati ca vaccinul nu este obligatoriu iar acum faceti prognoze in legatura cu numarul de vaccinati pe viitor? Mai ramane sa spuneti ca nu mai au voie sa iasa din casa incepand cu 1 iunie cei care nu isi fac vaccinul si tacamul e complet!
un fricos...
sisif.sisif [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:51
+4/8
Leule, cum le stii tu pe toate. De la atatat microbiologie cata ai in cap nu ai mai avut loc si pentru ceva gramatica. Ca sa nu mai vorbim de modestie...
Dacă ăsta e lockdown...
Nyk1 [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:52
-3/15
...află că Germania, Elveția, Austria, etc. erau în lockdown și înainte de COVID, cu magazinele toate închise CEL TÂRZIU la ora 20:00.
Interventia premierului Catu era necesara
Dilematic [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:03
+3/7
pentru punerea la punct a haosului din conducerea Ministerului Sanatatii, unde ministrul e aerian iar secretarii sai de stat vorbesc prostii si seamana confuzii in populatie.
Tati: dacă nu mănânci vărzica de Bruxelles...
NicuPandemicu [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:07
+3/9
...n-ai voie să ieși la joacă. Că așa spune tati, care știe ce mai bine pentru ăia mici și proști.

Dar nu, nu e șantaj, e declarație politică.
Normalitate sau nu ?
Lu48 [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:12
+2/4
Acum două zile vorbea despre normalitate. Idiotul ăsta semirepetent are habar ce ȋnseamnă normalitate ?
In timp ce in Texas
John_Re [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:29
+8/12
Au fost 40.000 de oameni pe stadion la un meci de baseball.
O aiureala conspirationista de tip Sosoaca
Dilematic [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:33
-8/12
pe placul protestatarilor analfabeti functionali !
Argumenteaza
Socrate2021 [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:03
+6/10
Ascultati cu atentie aceste doua minute de la CNN. Cei care inca dorm pe ei se pot intreba daca asa vorbeste un "expert medical", care vrea sa ne intoarcem cat mai repede la normal si sa salveze cat mai multe vieti. Pentru cei care nu vor sa fie cobai pentru prima injectie cu editare genetica avizata temporar pentru specia umana, s-a inventat termenul "ezitanti". Cum ar veni, ei ar fi fricosii, nu cei care s-au claustrat de frica unei boli cu 0,00 ceva mortalitate la grupa lor de varsta. Dar dupa ce ezita, vor fi convinsi. Experta pluseaza si ii numeste "anti-stiinta". Pentru ca esti anti-stiinta, daca astepti ca vaccinul sa primeasca aprobarea definitiva in 2023, dupa studiul clinic.

Dar mare atentie mai departe! Experta spune ca "e o mica fereastra de oportunitate" sa fie convinsi. (Constransi e cuvantul corect.) De ce? Pentru ca unele state americane se deschid complet si "nu mai exista motivatie". Poate le pica fisa si naivilor ce e cu orarul, restrictiile si obligatiile. Sau amenintarea unor restrangeri si mai mari de drepturi in viitor. Toate sunt coregrafia si scenografia necesare convingerii.

https://youtu.be/7hMHxnxvBPo
Johnson&Johnson
copci [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:14
+6/6
Poate cu J&J sa fie asa calculul, la restul vaccinurilor avem si rapel, asa ca dubleaza numarul, la 160000. Si acum ca ne-am distrat, inapoi la carantina de noapte.
birturile se vor deschide la 8 dimineata
mbembe [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:56
+2/4
pacanelele se vor deschide la 10... toate se inchid la 18:00
magazinele se inchid de Pasti si se vor redeschide la pastele calului
Untold si Neversea vor fi la liber dar cu o conditie: trasul pe nas se va face prin masca!
Haos
atc [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 22:44
+4/4
Adica numitu' Citu, cica Premierul Ro., iese la conferinta de presa ca sa puna la punct haosul din Min. Sanatatii, aflat, cumva, in subordine mea? Intrecerea intre prosti inca nu e decisa, sunt multi concurenti in Guvern.
Ideea e f simpla
Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 22:47
0/2
In absenta unei campanii sustinute de vaccinare se vor atinge exact aceleasi rate de deces ca in Suedia. Diferenta este ca in Suedia au fost atinse rapid, fara periclitarea economiei iar la noi vor fi atinse greu dupa un lockdown dur. In rest cum oamenii sunt la fel nu vor fi alte diferente majore.
lvaccinare la foc automat
atc [utilizator], Miercuri, 7 aprilie 2021, 23:12
+3/3
Luni:"...vom avea la sfârşitul lunii iulie 10 milioane de doze de vaccin."
Miercuri:"....finalul lunii iulie - când o să avem 10 milioane de persoane vaccinate, "
Un adevarat Speedy Gonzalez, pentru cine-si mai aminteste de caraghiosul din desenele animate. Asta chiar traieste -n Romania?