1 € 1 USD 4,0034sâmbătă 23 ian 2021
Versiune
Mobile
si fara chei...
Ismail Paine de circ [utilizator], Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:08
+9/17
.. si cu banii luati.
Cool!
soundtrack [utilizator], Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:09
+10/12
.
deci si prin urmare
2304 [utilizator], Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:24
+12/22
...ungaria mare a devenit mai mica
granita dintre tinutul secuiesc si Romania
Kivek [utilizator], Miercuri, 13 ianuarie 2021, 18:25
+1/15
asta era de fapt tinta.

dar totusi Romania de ce mai are 40 de judete?
si de ce mai exista Ilfov si de ce are Buc 6 primari
Stimata Redactie
ipolitic [utilizator], Miercuri, 13 ianuarie 2021, 19:05
-10/24
Prezentarea cazului, formularile adoptate, nu corespund adevarului, prin omisiune. Ar fi fost corect sa amintiti, care a fost starea de fapte inainte de hotararea de guvern din 1998. Sau de ce prefectura Neamt a fost admis ca parte din proces, iar prefectura Harghita nu. Dar... voi sunteti ziaristii, nu eu.
E veche disputa asta
nick24 [utilizator], Miercuri, 13 ianuarie 2021, 19:51
-1/13
Între 1916-1918, granița era mutată peste crestele Carpaților, prin pacea de la Buftea-București.
Trecătorile Carpaților erau toate ale Puterilor Centrale.
Bulgaria lua încă o bucată din Dobrogea, până la Agigea.
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Tratatul_de_la_București_(1918)
Si uite asa
Anges [utilizator], Miercuri, 13 ianuarie 2021, 20:47
+9/19
Intelegem in sfarsit de ce parte joaca ipolitic si comentariile lui din trecut...
Oare ?
danmarian [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 0:38
+7/11
"nick24" - De ce ne dam cunoscatori ai istoriei daca NU CUNOASTEM ! Pacea STRAMBA se la Buftea a fost semnata la amenintarile gemanilor si austroungurilor in 1918 ! Dupa ce rusnacii me-au tradat cam ca INTOTDEAUNA si au parasit frontul ! Aceasta pace STRAMBA a fost declarata nula in Nov-Dec. 1918 cand Romania a mobilizat din nou si a trimis "ad patres" pe ocupanti ! Adevarata pace s-a inchiat mai tarziu si ne-a cosfintit Ardealul Banatul - Bucovina si Basarabia ! Deci .... mai invata si nu mai posta prostii !
In numele..
Observatore [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 7:01
-4/8
...cui vorbeshti ?
Păi ce credeai că e aplicată și în ziua de azi?
nick24 [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 7:43
-3/5
E vorba că timp de 100 de zile a fost aplicată.
Încearcă să deschizi wiki!
Există și cărți foarte greu de găsit, care dă amănunte despre 100 de zile sub ocupația dușmanului.
Dar esențialul e că dușmanii noștri vor să aibă ACESTE granițe cu noi!
Și noi nu știm, că suntem prea deștepți...alții sunt proști!
oare
codrean [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 9:28
-1/3
Nu cumva disputa dateaza de la "reforma administrativa" din 1968 ? Exista un Bicaz in Moldova si Bicazul Ardelean. Se pare ca s-au 'unificat" si de-aici a inceput totul ...
pierdere de bani
jescu [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 10:00
+5/7
Exista judete, stim granita dintre ele ...astea sunt. De ce nu pot sa-si vada fiecare pur si simplu de administrarea terenului lor ? Se duc banii contribuabililor in prostii.
Hai
Anges [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 11:12
0/2
ca intra si dl. Codrean in meci. Incet incet se strange toata echipa. Vine el si muciflenduri, newlook, eucomentez...tot primul 11.
La urma urmelor Dragos a venit si eliberat toata Moldova, deci putem gasi argumente sa integram tot in Maramures, daca ne chinuim un pic. ;)
Nu le-a unificat nimeni
blanc10 [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 11:44
+1/1
Sunt localități separate. Bicaz e oraș, Bicazu Ardelean e comună și nici măcar nu are graniță cu orașul Bicaz.
"Doar doua lucruri sunt infinite,
Dilematic [utilizator], Joi, 14 ianuarie 2021, 13:30
+1/1
universul si prostia umana, insa nu sunt sigur despre primul" (Einstein)