1 € 1 USD 4,1525sâmbătă 31 oct 2020
Versiune
Mobile
Acest program
Unforgiven [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 20:20
-16/64
Nu are niciun orizont si este cat se poate de straveziu.

La legile justitiei nu ai ce sa repari, poate doar sa strice ce a reparat PSD-ul.
Inspectoratele scolare sunt necesare pentru verificare si control, ori daca le desfiinteaza unde vom ajunge? Se vor impamanteni si perpetua abuzurile in scoli, la fel ca si in justitie.

Se poate crea un fond national de modernizare a infrastructurii in sanatate, asta nu e rau.

Cu impadurirea tarii mai vedem, e cale lunga, de fapt se pare ca nu stam prea rau cu padurile in realitate, iar despre DNA-ul padurile parca tocmai ce era vorba ca nu se justifica o alta institutie in acest domeniu.
Daca cream un DNA al padurile, atunci de ce se desfiinteaza Sectia Speciala?

Celelalte sunt abureli, asa ca programul userist este cat se poate de straveziu si asa ceva poti sa nu votezi niciodata, ca nu ai ce sa votezi, de fapt in principal vom avea doar efecte negative daca vom avea nesansa sa ajunga useristii la putere.
USR si PLUS...pe pista gresita a Justitiei!
dragobete [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 20:21
-5/47
Flacailor de la USR si PLUS...nu este nimic de corectat si desfiintat in legile de organizare a Justitiei...daca vreti sa imbunatatiti acest domeniu...corectati Codul Penal si Codul de Procedura Penala...mariti pedepsele...faceti ca faptele sa nu mai aiva termene de prescriptie...asigurati cetatenilor posibilitatea sa denunte abuzurile Procurorilor si Judecatorilor...asigurati echitate victimelor si nu mai protejati prin reguli blande infractorii.
Despre DNA...NU are nevoie sa vina cineva sa le reactiveze activitate...trebuie sa o faca singuri...fapte sunt suficiente dar...NU mai exista spectacol...si nici nu mai livreaza SRI/SIE informatii...trebuie sa si le procure singuri...iar cei pe care-i protejeaza sunt acum la...butoane.
Inchei cu replica lui Gheorghe Dinica din filmul Filantropica "Fiti Profesionisti, ce dracu"...Restul este...Intelepciune!!!
Pensii
Arkantas [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 20:25
+21/35
Dar desfiintarea pensiilor speciale , ati dat-o deoparte ?
Ce pervizi!
cenzuratul [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 20:54
-10/46
Pai si despre renuntarea la proprietatea privata, traitul in grupuri, pronumele preferate, abilitatea unui copil de 8 ani sa decida ca de maine el apartine celuilalt sex? Despre astea nimic ca ar parea radicali pentru societatea romaneasca la momentul asta?
desfiinţarea Secţiei Speciale
cucuveauamov [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 21:09
-3/43
o masura care trebuie rapid urmata de inscaunarea d. Negulescu la Ministerul Justitiei. Revoluţia Bunei Guvernări nu mai poate astepta.
Pai... la cati speciali sunt pe langa Ciolos
Maspp [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 21:15
-1/35
Cum sa mai vina ei cu asta ?
Parole, parole
Jolly Roger [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 21:16
-5/29
Pana cand nu veniti cu o solutie concreta de modificare a constitutiei, orice altceva reprezinta doar vorbe goale!
N-ai cu cine
Maspp [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 21:18
-2/40
Niste sablonari. Atat Ciolos cat si Barna. Auzi la ei, sa angajam noi si noi magistrati, adica speciali. Bai desteptilor , nici macar nu stiti ce nevoie au oamenii. Oamenii vor scoli , vor after-uri unde copiii sa-si faca temele, vor sa nu mai fie 35-40 de copii in clasa. Mi-e sila.
Vag, general, populist
MVM [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 21:22
-4/28
Revenirea la o guvernare a bunului simț? Păi când a mai fost așa ceva în România?
Credeam că o să văd ceva despre apă curentă și canalizare în cele 70% din localități care nu au așa ceva + toalete în școli, că tot suntem în pandemie.
Internet la tot poporul? Mai întâi canalizare și toalete.
1 miliard de Euro pentru sistemul sanitar sunt practic nimic. Sunt necesare 10-20 miliarde.
Aștep încă să văd pe listele pentru parlament ale USR-PLUS pe Florina Presadă, Mihai Goțiu, Vlad Alexandrescu și Vlad Teohari. Fără ei, USR nu vede niciun vot.
Fabrica de troli
IoanPaul [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 21:33
+7/39
Ce s-au activat trolii! Cât vă plateste?
Comentarii de o rea credinta manifesta
Susufler0 [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 21:52
+6/36
pe acest forum !

Interesant cum toata lumea s-a saturat de "aceleasi mizerii" dar le voteaza in continuare si isi doreste partide noi, moderne dar cand apar le dau la cap si nu sunt dispuse sa incerce sa la vada ce pot acestea !

PS. Concluzia ? De fapt se vrea mentinerea USL-ului prin rotirea celor doua partide !

PPS. Si cand spun toata lumea am in vedere si intreaga mas-media care parca are raie cand aude de USR ! :))))
Sunt prezentate 6 masuri din 40 ,
kokos [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 22:07
+14/24
stai linistit , desfiintarea pensiilor speciale e printre celelalte 34.
Compatibilitatea obiectivelor din programul USR
Dilematic [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 22:09
-1/17
cu cele din programul PNL garanteaza o viitoare coalitie de guvernare solida PNL - USR-PLUS dupa scrutinul parlamentar din 6 decembrie 2O2O !
Corectarea legilor justitiei si ale codurilor
Dilematic [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 22:22
+8/24
masacrate de slugile lui Dragnea din PSD, se afla printre primele obiective ale viitoarei coalitii de guvernare PNL - USR-PLUS in noul Parlament, imediat dupa alegerile din 6 decembrie 2O2O !!!
Si procesarea alimentelor e o problema mare pt RO
UnOarecare [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 22:43
+7/15
Poate se gandesc si in acest domeniu sa ajute antreprenori sa se dezvolte.
Sa nu mai vindem grau si sa cumparam coca congelata, mere, carne etc
O fac singuri din constiinta...de bugetar, de
UnOarecare [utilizator], Sâmbătă, 17 octombrie 2020, 22:45
+5/21
pensionat special si de afacerist cu statul prin birocratia corupta si incompetenta a PSD.
ai vrea tu sa-ti intre...
disraeli [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 0:32
-6/12
nebunaticule! din programul usr.
atunci sa dispara unul din ei
srpc [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 0:34
-4/20
nu e nevoie de 2 partide cu aceleasi obiective
Cat de usor sunt fraieriti romanii
emil bobu [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 1:04
+7/23
PSD si PNL fabrica un scandal cu USR si Barna si imediat fraierii nu mai voteaza cu ei.

Agenda USR ramane aceeasi, iar USR e in continuare singurul partid cinstit din Parlament.
Vechea definitie a abuzului in serviciu
adrian_83 [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 2:19
-6/20
Asa zisa veche definitie a abzului in serviciu presupune condamnarea functionarilor publici care nu incalca legea. CCR a zis ca abuzul in serviciu este infractiune doar daca functionarul public incalca legea. Orice om normal ar considera decizia CCR ca fiind corecta pentru ca nu pot fi condamnat daca nu incalci legea.

Nu inteleg cum vor sa treaca USR-istii peste hotarare CCR insa ca ideea ce vor ei incalca statul de drept. Daca ar reusi sa revina la vechea definitie a abuzului in serviciu atunci oameni care nu incalca legea ar urma sa fie condamnati.

Ma gandeam sa votez cu USR ca fiind partidul nou compus din oameni ce nu s-au compromis, insa daca vin cu astfel de idei mai bine nu ma duc la vot.
Nuante de gri
griffonu [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 2:56
+6/10
La legile justitiei e mult de lucru, iar in materie de impaduriri, poate stam bine in medie, pe tara, dar sigur stam prost in diverse zone.

Nu cred in programe perfecte, dupa cum nu cred nici in programe 100% gresite. Trebuie sa recunoastem ce e bun si ce e rau din ce propun diverse entitati politice. Fara nuante de gri si fara obiectivitate, e foarte greu sa evoluam.
USR PLUȘ
numaiamnume [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 6:47
-5/21
Are un singur program: sa strige anti PSD. N-au facut veci altceva si nu vor face veci.
da da
numaiamnume [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 6:49
-7/13
sa nu cumva sa-i prinda cineva pe procurorii si judecatorii acoliti sistemului "de dreapta"
Problema actualului USR+
Maspp [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 8:13
+3/25
e ca au alta agenda decat ce a cetateanului. Iar asta se intampla datorita unei conduceri rupta total , dar total, de realitatea de zi cu zi a oamenilor. Si daca vorbim de justitie, nici macar nu se concentreaza pe problemele reale ale oamenilor. Faptul ca astepti ani de zile pentru o decizie, faptul ca e un haos in legi de niciun judecator nu mai stie pe care s-o aplice , faptul ca sunt erori in codurile penale si unii condamnati ies mult mai repede din puscarie, faptul ca nu exista mecanisme sa recuperezi prejudiciul in urma actelor de coruptie, etc. Dar cand ai ca mare avocat in Plus pe Simona Spataru, absolventa de Romano-Americana , cam atat poti sa produci.
hehe
transpenibilus [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 8:15
+3/9
Numai ca "partidul" care va disparea e GIO PSD #ciumarosie
Ce soarta cruda aveti voi, postacii #penalilor!
Corectarea legilor justitiei
Unforgiven [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 8:44
-3/17
Este o lozinca menita sa ademeneasca electoratul fara scaun la cap si care inca mai crede ca propaganda facuta pe legile justitiei de dreptacii securisti ar fi fost un lucru cinstit, corect si onest, cand in realitate dreptacii i-au dus de nas pe toti protestatarii fara cap si pe tori aceia care au crezut in "asaltul" asupra legilor justitiei.

Minciuni mai mari decat astea pe justitie nu au fost niciodata in istoria romanilor si vor ramane in memoria colectiva ca fiind cea mai mare manipulare prin care a fost imbecilizata in masa o societate intreaga in secolul XXI!
Nota: 300 de spar... parlamentari!
Jolly Roger [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 9:18
+3/9
Nu se poate face trecerea la parlamentul unicameral cu 300 de aleși fara modificarea constituției.
Si asta e pe lista de "poporul vrea" de mult, prea mult timp...
CCR a restrans in mod nejustificat intelesul
Susufler0 [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 9:59
-1/7
termenului de "lege" la care se raporteaza definitia abuzului in serviciu !
Prin lege trebuie inteleasa nu doar legea propriu zisa si ordonanta de guvern ci si ordonanta de urgenta si Hotararea de guvern si chiar ordinele de Ministru cata vreme acestea se dau in baza legii !

CCR va trebui sa revizuiasca hotararea prin care practic a lipsit de substanta infractiunea de abuz in serviciu ! Va fi greu dar nu imposibil pt ca CCR a revenit si in alte situatii asupra unor hotarari ale sale !

Daca nu revine atunci se poate elabora in "completarea" infractiunii de abuz in serviciu inca o incriminare a comportamentului nelegal al functionarilor publici !

PS. Cat priveste la cine te gandeai tu sa iti dai votul, las-o jos ca macane : nu te-ai gandit niciodata sa votezi cu USR si toata comedia asta din finalul commentului tau e menita sa ii descurajeze pe altii care chiar ar vrea sa voteze cu USR !
Problema
vlad.pe [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 10:02
0/4
Problema este ca PNL nu prea isi doreste desfiintarea Sectiei Speciale sau impozitarea Pensiilor Speciale, ar fi facut-o pana acum in cele 10 luni de guvernare PNL - Orban - Iohannis
In trei ani CCR a facut tandari Justitia !
Dilematic [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 10:08
0/6
Distrugerea premeditata de catre PSD a sistemului de reactia a statului, pentru a scapa coruptii din politica a avut ca varf de lance Curtea Constitutionala aservita.

Cum s-a lucrat pentru distrugerea sistemului de aparare a statului ?

1. Impiedicarea SRI de catre CCR sa mai asigure suport tehnic in dosarele penale.
2. Decizii CCR succesive au dus la scoaterea din dosare penale a numeroase probe obtinute cu ajutorul SRI.
3. Decizia CCR in cazul Kovesi a pus procurorii la dispozitia factorilor politici, provocand o imensa vunerabilizare a acestui corp.
4. Codurile penale demolate (dezincriminarea neglijentei in serviciu si partiala a abuzului in serviciu)
5. Recursul compensatoriu (2O.OOO de beneficiari)
6. Destabilizarea si decredibilizarea ICCJ (completele de 3 si de 5 judecatori)

Toate sub pretextul apararii drepturilor omului !

In realitate, modificarile codurilor penale operate abuziv de CCR trebuie raportate de tratatele si conventiile internationale semnate de Romania cum ar fi Conventia privind coruptia sau rapoartele MCV.
Dar cum abuzul CCR nu poate di contestat de nici o alta autoritate interna, singurele mecanisme eficiente de verificare si indrumare raman CEDO si CJUE.
Astfel, recenta Hotarare CEDO constata ca CCR prin decizia abuziva 358/2O18 a incalcat dreptul fundamental la aparare si justitie al procurorului sef al DNA L.C.Kovesi - o dovada concludenta a rolului nefast al actualei Curti Constitutionale a Romaniei.! .
cum e cu oprirea furtului prin pensii speciele
hopsinoi [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 10:59
+1/5
nu le desfintati/convertiti in pensii bazate pe contributivitate. aceast furt ca nu putem sa-i spunem inechitate trebuiia demult oprit.

mai vrem si 300 de parlamentari si senatori! S-a uitat de referendum?
Ba da,
Dilematic [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 12:00
-1/3
PNL doreste desfiintarea Sectiei Speciake, dar nu poate realiza, neavand acordul actualei majoritati parlamentare. pesediste.
Se va realiza de noul Parlament ales pe 6 decembrie.
Noul parlament va repara
Dilematic [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 12:27
-1/3
foate aberatiile impuse de CCR !!!
Abuzul in serviciu
adrian_83 [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 14:44
-1/3
In primul rand trebuie inteles ca prin abuzul in serviciu funcitonarul respectiv nu a furat nimic. Nu a luat spaga deci nu a devenit cu nimic mai bogat de pe seama statului.

Abuzul in serviciu este o greseala facuta de functionar. Atat. Statul si unii oameni pot avea de suferit de pe urma greselii dar funcitonarul nu profita cu nimic. Atunci cand functionarul profita de pe urma functieie (de exemplu cere si ia spaga) el este incadrat la alta infractiune nu la abuz in serviciu.

In al doileac rand ordonantele de urgenta cel mai probabil sunt incluse insa ordinele de ministru nu. Nu poti fi condamnat ca ai incalcat un ordin de ministru. Trebuie sa incalci eventual legea pe care s-a bazat respectivul ordin.

In al treilea rand in a-si indeplini in mod defectuos atributiunile este o exprimare prea vaga, un functionar ar putea fi condamnat practic pentru orice. Nici acum nu e ok infractiunea de abuz in serviciu insa sa fii condamnat fara sa incalci legea e ridicol.

Abuzul in serviciu nici macar nu ar trebui sa existe ca infracitune, functionarul care gresete ar trebui, in functie de gravitatea faptei, sanctionat disciplinar si eventual obligat sa plateasca prejudiciul produs.
Parlamentul nu poate corecta CCR
adrian_83 [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 14:50
0/2
N-ai inteles nimic din cum functioneaza statul de drept.

CCR corecteaza aberatiile Parlamentului si nu invers.

Si in cazul de fata nu se poate face absolut nimic pentur ca CCR nu a declarat legea neconstitutionala ci doar a dat o anumita interpreare pe care judecatorii o respecta.

Ca sa "corectezi" decizia CCR nu se poate face altceva decat subordonarea politica a judecatorilor, de exemplu ministrul de justitie sa le poata da ordine. Apoi se da ordin de ministru prin care judecatorii trebuie sa ii condamne si pe functionarii care nu au incalcat legea. Alta solutie eu nu vad.
Precizarea ta ca functionarul acuzat
Susufler0 [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 15:33
0/2
de abuz in serviciu "nu a furat nimic' este inutila ! Obiectul infractiunii este cu totul altul iar urmarile ei sunt de foarte multe ori mult mai grave decat urmarile infractiunii de furt !

Apoi e o aberatie sa spui ca abuzul in serviciu este "o gresala facuta de functionar" !!! Culpa nu are ce cauta in acest caz ! Infractiunea de abuz in serviciu se savarseste cu INTENTIE (directa sau indirecta).

Cum sa nu poti fi condamnat daca incalci un ordin de ministru dat IN BAZA LEGII (legal) ?

In fine, nimeni nu a comentat vis a vis de inlaturarea sintagmei "indeplineste in mod defectuos",

Cat priveste neincriminarea ca fapta penala a abuzului in serviciu este INOPORTUNA in acest moment, cata vreme pagubele cauzate statului sau persoanelor ca urmare a savarsirii infractiunilor de abuz in serviciu sunt imense si este neindoielnic ca in actuala etapa de transformare a societatii romanesti este necesara incriminarea penala a acestei infractiuni ! A o dezincrimina si a lasa doar calea instantelor civile pt recuperarea prejudiciilor cauzate datorita faptelor abuzive ale functionarilor publici, este inadecvat si total insuficient !
Pagube imense?
adrian_83 [utilizator], Duminică, 18 octombrie 2020, 16:42
-2/2
Avand in vedere ca formularea in mod defectuos este asa de vaga n-ai de unde stii daca pagubele sunt imense sau nu. Poti comite abuz in serviciu fara nicio paguba materiala.

Asa cum e formulata acum legea, fara interpreatea CCR, in mod defectuous poate sa insemne orice.

Nu exista practic niste criterii precise care sa faca diferenta dintre modul defectos si cel virtuos de indeplinire a sacrcinilor de serviciu. Aceste lucruri sunt la libera interpreatare a procurorilor si judecatorilor. Tu ca functionar poti onest si corect atunci cand iti deplineste sarcinile de serviciu insa un procuror folosind o formulare foarte vaga din lege poate considera ca ai comis o infractiune. In final esti la mila judecatorului care si el in lipsa unor prevederi clare judeca dupa cum il taie capul.

Ordinele de ministru ele insele pot incalca legea sau chair si Constitutia. Din aceasta cazu atunci cand acuzi pe cineva trebuie sa te duci la lege. Poate ca ministrul a incalcat legea si functionarul incalcand ordinul ministrului a respectat legea. De ce sa condamni pe cineva care a respectat legea si sa protejezi un politician care cu sau fara voie a gresit?

In fine stim cu totii de ce se trage de aceasta infractiune, pentru ca ea permite obtinerea facila de condamnari fara a fi necesare cine stie ce probe.
Incerci sa-mi raspunzi la argumente
Susufler0 [utilizator], Luni, 19 octombrie 2020, 0:45
0/2
dar esti mai mereu pe langa chestiune !
1. Cuantumul prejudiciului produs ca urmare a consumarii infractiunii de abuz in serviciu nu depinde de existenta sintagmei "act indeplinit in mod defectuos", sintagma care a disparut de altfel din textul de lege ce reglementeaza abuzul in serviciu.
Un simplu exemplu este suficient: un functionar nu intocmeste un referat intr-un termen limita cerut de lege, OG, HG, referat ce cadea in sarcina lui de serviciu si din aceasta cauza se pierde un contract in valoare de x.oooooo lei. Prejudiciul e cert , poate fi foarte mare si nu depinde de indeplinirea sau nu in mod defectuos a atributiilor de serviciu ci de indeplinirea sau nu cu incalcarea legii a acestor atributii.
2. Ordinele de ministru se dau in baza legii. Situatia premisa este aceasta iar CCR in chestiunea abuzului in serviciu, cand le-a scos din categoria actelor cu caracter normativ, a avut in vedere faptul ca nu sunt acte normative primare iar nu faptul ca pot fi abuzive, gresite, nelegale. Pe rationamentul asta si o lege care nu a suportat controlul de constitutionalitate poate fi nesigura. Instructiunile, normele metodologice de aplicare a unei legi, intr-adevar nu au caracter normativ si nu au de ce sa fie considerate in extenso, "lege".

In fine eu inchei polemica cu tine in acest punct pt ca imi dau seama ca intelegerea ideii de justitie in ceea ce te priveste este tarata de o conceptie politicianista !
De fapt cata vreme USR este un partid legalist toti adversarii lui, vrand, nevrand se vor raporta la ideea de legalitate dragniana ! Asa ca nu se va ajunge nicaieri !
Toate cele bune !
Incalcarea legii
adrian_83 [utilizator], Luni, 19 octombrie 2020, 4:04
-2/2
Nu atrage sau nu ar trebui sa atrage in mod automat raspunderea penala a unei persoane nici daca acea persoana este functionar public.

Legea poate fi interpretata in foarte multe feluri putand exista foarte multe opinii total diferite exprimate de specialisti in drept pe aceiasi problema. Functionarul de buna credinta poate alege una dintre dintre posibilele interpretari insa daca intepretarea lui nu coincide cu cea a procurorului atunci el risca puscaria fara sa aiba nicio vina. Asta e infractiunea de abuz in serviciu, infractiun ce nu exista in foarte multe tari.

Desi si asa cum a fost interpretata de CCR infractiunea de abuz in serviciu poate fi un cosmar pentru functionarii piublici cinstiti pentru ca pot ajunge la puscarie daca interpreteaza legea diferit de procurori.

USR insa vrea sa faca si mai rau si sa reintroduca pedepasa pentru indeplinirea in mod defectuos a sarcinilor de serviciu chiar daca asta este un termen extraordinar de vag.
Deja sunt 12 luni
salvatore [utilizator], Luni, 19 octombrie 2020, 10:37
+1/1
.