1 € 1 USD sâmbătă 26 sep 2020
Versiune
Mobile
mai draga
..13 [utilizator], Sâmbătă, 18 iulie 2020, 10:46
-1/23
Nu stiu de ce cred eu ca este publicitate mascata.

Frumoase, tentante dar vorba unui cunoscut parca merita sa mergi pana mai departe si in loc de doua zile sa petreci 7 zile la acelasi pret...
Foarte frumos articol
Astazi [utilizator], Sâmbătă, 18 iulie 2020, 12:25
+4/10
Multumesc.
mie nu imi aduce aminte de copilarie...
Fileu_de_Poveste [utilizator], Sâmbătă, 18 iulie 2020, 12:43
+8/18
poate maimutelor.

Lasand gluma, nu stiu cati de multi ati avut "tree house" in copilarie, ca nu era la moda nici la tara (deci clar nici la oras , de unde sunt majoritatea). La tara aveai poate o coliba ceva,...dar nu casa in copaci.
E publicitate mascata, dar merge. E ceva unic, as incerca, dar nu stiu daca familia mea ar incerca, deci "pas"
Eventual,
John M. [utilizator], Sâmbătă, 18 iulie 2020, 13:46
+1/11
sa ne aducem aminte cand eram maimute si topaiam si bateam din palme la ceremoniile comandate de cizmar si leana, repetenta din Petresti, dar copiii nostri n-au dormit niciodata in copaci.
interesant
nash pandelica [utilizator], Sâmbătă, 18 iulie 2020, 13:57
-6/12
promoveaza turismul pentru pensionari...
Aham!
Ciprian1979c [utilizator], Sâmbătă, 18 iulie 2020, 14:28
+10/14
Pt aștia care am prins ceva din copilărie si-n anii '80: nu prezentați niște locuri in care putem merge sa înghețam, sa nu avem apa calda si sa facem foamea - si sa si stam si la coadă pt asta? Ca sa ne amintim de copilărie si noi, ce mama naibii! Așa de supraestimata e prostia asta cu copilăria, nu mi vine sa cred..se fac strategii de marketing de doi bani ca sa te atraga, ceva de speriat! Nu de mult, am auzit de o tâmpenie colosală: unul te chema să muncești la el la ferma, dar să îi dai tu bani! Ca oferă cazare și masă, dar să muncești! WTF?! Care am mai prins muncă pe la țară în copilărie, pe care ne obligau bunicii să o facem in vacante, nu cred ca ne am duce nici plătiți, darămite in "vacanță"!
cazare
jos [utilizator], Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:10
+7/11
pai,eu i-as caza pe toti politicienii romani in cite o creanga solida din copacii tip hotel asigurati contra caderii de cite o funie groasa de cinepa uns cu sapun!!!!
spui din experienta
..13 [utilizator], Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:24
-2/6
Io trait intre blocuri, sarit oarecum gardurile, niciodata cocotat in copaci ca nu ma pricepeam dar copilul una doua calarea singurul copac din zona in care locuia... Era mostenire de la ramura cealalta...

Cand dormea avea aceeasi expresie si gesturi cu ramura cu care seamana mai mult - deh, ca nu poti sa te opui biologiei si descendentei...
Mie imi aduce
Futurist Irefutabil [utilizator], Duminică, 19 iulie 2020, 12:14
+7/7
Desi am locuit la bloc la etajul 6 multi dintre vecinii mei suspectez ca erau veniti din padure.
Draga Ciprian,
Futurist Irefutabil [utilizator], Duminică, 19 iulie 2020, 12:18
+7/7
Am idee de o afacere: hai sa croim niste costume de pionieri, insa asa, pentru persoane de 40-50 de ani, cu cravata cu tot si sa construim din prefabricate un apartament din acela cu igrasie, fara apa calda, cu lumina intermitenta si, mai ales, cu program TV de doua ore. Ceva de genul "Buna seara stimati telespectatori, cu aceasta programul nostru s-a incheiat."... Cred ca vom avea succes grozav. Propun si un nume: RSR-PCR.

Refacem Stralucirea Regimului, Pentru Cetateni Romani (asta inseamna prescurtarile).
Staaai, spune si continuarea
Futurist Irefutabil [utilizator], Duminică, 19 iulie 2020, 12:19
+6/6
Le dai apoi de baut si stai sa vezi cine pica primul de pe craca...
:) corect!
Ciprian1979c [utilizator], Duminică, 19 iulie 2020, 13:57
+3/3
Si ii putem pune si la sapă pe unde avem nevoie! Chipurile.."îi învățăm plantele si sa aiba o viziune holistica asupra naturii''! :))
Incomplet
Futurist Irefutabil [utilizator], Duminică, 19 iulie 2020, 15:00
+2/2
Dupa ce sapa santul, aducem un buldozer si il umplem la loc. Apoi ii mai punem sa il mai sape o data. Sa isi aminteasca cum se producea pe stoc. Le spunem ca primul sant a fost receptionat si e pe stoc. Cum nu avem alt teren, al doilea sant va fi tot acolo.
Nu vă mai rideti! Că nu e de ris
Sparafucile [utilizator], Duminică, 19 iulie 2020, 16:55
+3/5
Fiindca putina lume stie ca Joan Baez, cunoscuta cintareata de muzica folk, cu ani in urma a cazut din copacul in care traia si a fost dusa la spital.

Dupa insanatosire nu s-a observat ca muzica i-ar fi devenit mai buna.
'Multumesc' pentru lectura de dimineata
vladisadj [utilizator], Luni, 20 iulie 2020, 9:02
-3/3
E luni dimineata, moment potrivit pentru a mai rasfoi stirile de pe hotnews. Printre politica, economie si Covid, am observat un articol referitor la casute in copaci. Desi titlul este exagerat - nici eu nu am trait o asa experienta in copilarie, sunt crescut la bloc, ca majoritatea-, am decis totusi sa lecturez articolul pentru a afla mai multe informatii despre astfel de initiative din Romania. Draga domnisoara Iulia Hau, crede-ma sincer ca nu sunt omul care sa 'ia lumea la misto' fara o baza solida, dar limbajul folosit de tine, metaforele, greselile de exprimare cat si cele de ortografie, pe langa nenumaratele expresii scoase parca din filme SF (si am doar 37 de ani) m-au facut sa imi readuc aminte parola de la contul de hotnews pentru a putea scrie acest text. Sincer nu ma intereseaza catusi de putin daca autoarea este sau nu fiica cuiva, ca a ajuns sa scrie astfel de articole prin alte sisteme fata de cel de meritocratie, sau ca exista destui oameni cu experienta care poseda un limbaj adecvat. Problema majora este a celor de la HOTNEWS care permit unui astfel de articol sa fie publicat pe site-ul lor, ceea ce arata o lipsa de profesionalism chiar ridicata. Oare un editor cu experienta (nu un simplu consumator de text ca mine) a citit compunerea frazelor acestui articol inainte de a ii da ok la postare. Avand in vedere ca este deja al patrulea text scris de Iulia Hau pe hotnews, pare ca exista totusi o intelegere intre cele doua parti. Totusi, pentru mine, care deschid hotnews inainte de oricare alta sursa de stiri online, aceasta postare ma face sa ma gandesc serios daca acest site mai poate fi luat in serios sau nu. Cat despre autoare, chiar nu stiu ce sa spun mai mult decat atat: daca acesta este limbajul generatiei tale, deci daca cei din jurul tau chiar inteleg ceea ce scrii si nu sunt deranjati de modul in care compui un text (las deoparte diacritice si exprimare), atunci pot linistit sa renunt la oricare urma de speranta referitoare un viitor mai smart.
Clar reclama...
CetateanulRoman [utilizator], Luni, 20 iulie 2020, 10:59
0/0
Si daca patronul are in familie privitori de Didcovery si amatori de Pete Nelson, gata si afacerea.
Clar podeaua geluita (sau chiar sintetica) si cu 5m intre casute sau cea podita cu pietre de riu ar fi exact ca in povesti! Ca in povestile manelistilor sau pasionatilor de telenovele. Trebuia sa monteze si panouri fotovoltaice sa incarci "electrica", sa fie hipstereala completa.
Cu siguranta "conditii de lux", traditionala cafea oseneasca (!?!?), vinul in copac (probabil din surcele) recomandat de un somelier de renume si care asorteaza bautura cu frunzisul si aroma de fructe de padure din momentul ala
De aia nu se face turism in Ro, respectivii patroni alearga dupa himere. Nu inteleg notiunea de sezon - saison in original, si nu , nu e berea de care vorbeste google. Si importanta sezonului in decizia de a face turism, de constanta conditiilor atmosferice. De faptul c anu trebuie sa circuli 2-3 ore pe drumuri indoielnice pline de sinucigazi cu carnete cumparate pt a atinge un obiectiv turistic, care ori e ruina ori e renovat kitch.
Saison ar trebui sa tina 6 luni nu 6 saptamini indoielnice orice vreme am cauta
Dragă domnule vlad
Iulia Hau [anonim], Luni, 20 iulie 2020, 14:23
+1/1
Dragă domnule vlad,
Apreciez timpul pe care l-ați dedicat pentru a-mi oferi un feedback și mă întristează să aflu că textul meu v-a spulberat speranța într-un viitor mai bun. Aș fi apreciat, însă, și mai mult dacă măcar una dintre nenumăratele afirmații ar fi fost susținute de un exemplu sau de o idee concretă (cu alte cuvinte, dacă ar fi spus ceva). În lipsa acestora, comentariul dvs. se aseamănă izbitor cu un prea îndelungat învârtit în jurul cozii și nu cu o critică constructivă. În cazul de față, subiectivitatea dvs. nu face decât să alimenteze acuze nefondate.
Fiecare pe limba lui/ei.
vladisadj [utilizator], Luni, 20 iulie 2020, 16:54
-2/2
Draga Iulia,


Imi cer scuze pentru ca am postat un mesaj care nu spune nimic, sau ca limita celor 2000 de caractere nu mi-a permis sa fac si un amplu comentariu pe text. Sfat prietenesc, fara niciun sarcasm: daca tu chiar crezi ca acest limbaj folosit, modul in care incerci sa te joci cu o multime de expresii ale limbii romane, sau felul in care elaborezi sintaxele, sunt de fapt cool si vin dintr-o perspectiva mai smart si aware asa (sa incerc sa iti vorbesc pe limba ta), este dreptul tau. Dar daca dai doi pasi inapoi, si ceri parerea unei persoane care scrie texte in conformitate cu o anumita etica a limbajului folosit, chiar sunt curios sa vad ce primesti ca feedback. Dar fie, scriind acest text realizez cum egoul tau mai degraba e zgandarit decat pus la analizat ceea ce incerc sa iti transmit. Asta tine foarte mult si de feedbackul peer-grupului, care probabil este unul favorabil, pana la urma. Doar ca, sincer, mai degraba o persoana ca mine isi permite sa plateasca sumele aferente inchirierii acestor locatii pe care tu le prezinti (o anumita varsta, statut social, plus dorinta, motivatie si experienta personala in a trai alternativ altfel decat a celor care ajung in Vama Veche). Practic, nu cred ca esti pe deplin constienta de faptul ca targetul pentru locatiile pe care le prezinti nu sunt cei din grupul din care apartii, atat ca medie de varsta, cat si ca intelegere a miscarii din care aceste oferte turistice fac parte, sa ii spunem general vorbind, a eco-turismului. Ecologia nu se rezuma la lipsa claxoanelor sau cocotatul in copaci ca sa dai bine in poze pe retelele de socializare. Asta este doar nivelul superficial, dar e dreptul tau sa il promovezi. Scurt pe doi: folosim discursuri foarte diferite cu referinte la acelasi subiect. Imi pare rau totusi, trebuie sa ma repet, ca esti un exemplu pentru aceasta generatie, avand in vedere ca as prefera sa nu fii pe lista de lectura a copilului meu, macar dintr-o perspectiva estetica, daca nu chiar una de valoare.
Domnule vladisadj
Iulia Hau [anonim], Luni, 20 iulie 2020, 21:16
0/4
Domnule vladisadj, mă surprinde faptul că vă considerați întru totul reprezentativ pentru o întreagă categorie demografică și nu vă admiteți nici măcar ipotetic subiectivitatea. 

Dacă sugerați că „limba mea” este una care abuzează de romgleză, vă invit să faceți un „check” mai riguros textului, cu riscul vătămării repetate a unei retine hipersensibile și a unui cod de etică imuabil. Poate îmi/vă explicați, în treacăt, și ce ați vrut să spuneți printr-o „perspectivă mai aware”. (Mai aware de ce anume?) 

Situația dvs. financiară mă bucură nespus, ceea ce nu pot spune și despre abilitatea dvs. de a trage concluzii: nu s-a folosit în text nici măcar o singură dată cuvântul „ecologie”.Pe de altă parte, referințele la rețelele sociale (out of the blue, cum s-ar spune) mă lămuresc pe deplin cu privire la aversiunea pe care o nutriți față de noua generație și la tendința conservatoare. Dar e dreptul dvs.

Spre binele limbii române, sper să încapă pe mâini și în minți care nu se agață de dogme și care văd în limbaj un mijloc de experimentare, inovație, și nu un biblelou. Din fericire, noua generație îndrăznește din plin.
veninos și ofticos
Teodora Panțu [anonim], Marţi, 21 iulie 2020, 23:05
0/2
Turnați-i cu politică și covid lui nea vladisadj pentru că el vrea chestiuni serioase la prima oră a dimineții ca să își facă sânge rău și apoi să își verse veninul asupra celor din jur.