1 € 1 USD 4,1874sâmbătă 26 sep 2020
Versiune
Mobile
Un ultim tun?
nick24 [utilizator], Vineri, 10 iulie 2020, 15:33
+4/10
Apa din București NU E POTABILÂ și totuși e printre primele din țară la preț pe m3!
Va face Apa Nova niște filtre pe osmoza și cu UV pt a face apa potabilă?
Acum aruncă cu lopata niște clor în bazinele de apă și cică e bună și de coronavirus...
Eu as semna contract de apa canal
un domn [utilizator], Vineri, 10 iulie 2020, 15:33
+4/8
Cu un operator gsm sau de internet, ar face treaba mai buna in comparație cu Veolia Apa NOVA
Diferența de preț oare unde merge ?
un domn [utilizator], Vineri, 10 iulie 2020, 15:46
+3/3
S a promis retehnologizare însă ....canci ( cuvânt Turcesc drag lu Gabriela ) potabilă după cum afirmi !

Asadar ! Show me the money ! A spus Jerry McGuirre in film ))))
monopol pentru eternitate
DanIonita1 [anonim], Vineri, 10 iulie 2020, 15:50
0/0
si obligatii minime. De exemplu ar trebui intrebat de ce nu se extinde reteaua de canalizare pe toate strazile din Bucuresti? Poate deoarece nu este profitabil? Si atunci daca esti primar destept, nu e logic sa conditionezi partea profitabile si de niste obligatii mai putin profitabile? Asta desigur daca vorbim de un primar bine intentionat.
Merita
rov [utilizator], Vineri, 10 iulie 2020, 16:29
-3/9
E singurul operator de servicii din Bucuresti care se ocupa cu profesionism.
I-as da si RADETUL, vedeti ce s-a ajuns de el fiind al nimanui( al statului...)
Foarte bine!
coscris [utilizator], Vineri, 10 iulie 2020, 16:39
-1/3
O companie care chiar a facut ce a promis in contract vezi si fantanile si toate investitiile.foarte bine ca le prelungeste contractul Firea face ceva bun!
Coruptia aduce mereu profit privatilor
galaxyranger [utilizator], Vineri, 10 iulie 2020, 16:48
0/0
Abia asteapta Veolia o reinnoire a contractului (si cu dedicatie). Asta in timp ce Parisul si alte orase mai intelepte din vest si-au recuperat de ani de zile retelele de interes public din mainile corporatiilor.
https://www.reuters.com/article/water-utilities-paris/pariss-return-to-public-water-supplies-makes-waves-beyond-france-idUSL6N0PE57220140708

La noi se foloseste argumentul "autoritatile sunt incompetente (ceea ce este totusi adevarat), privatii sunt eficienti" si uite asa se cedeaza sectoare cheie unor interese private. Spaga circula, profitul se face, investitiile promise pot sa astepte ca doar nu exista sanctiuni iar consumatorul plateste. Totul deoarece cetatenul este prea comod sa ceara competenta reprezentatului sau direct (autoritatea publica). Oricum, prostia se plateste pana la urma de toti.
///
GemstonePig [utilizator], Vineri, 10 iulie 2020, 16:51
0/2
Madam vezi ca asa si Mazare a dat gunoiul pe 25 de ani unei firme (pe spaga evident cum probabil faci si tu) si aluat 10 ani puscarie. SENTINTA DEFINITIVA!
de ce
nahir [utilizator], Vineri, 10 iulie 2020, 18:14
+3/3
s-o grăbi fierea? Actualul contract expiră în 2025.
prelungire concesiune Apa Nova
Alfa-Omega [utilizator], Vineri, 10 iulie 2020, 18:27
0/2
În condițiile actuale contribuabilul plătește servicii pe care nu le primește: recte plătește apa pluvială chiar dacă nu are rețea de canalizare care deversează apa în canalizarea comunală.
Sau ca să reformulez: apa dată de Dumnezeu și care se scurge în terenul meu se plătește la Apa Nova.