1 € 1 USD 4,3085luni 06 iul 2020
Versiune
Mobile
Collective White Guilt
xolv [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 14:37
-12/34
in full effect.
gest
drago [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 14:48
-13/33
Frumos gest!
Dar isi vor cere scuze vreodata multimea de tirani africani , cit se poate de negri, pentru genocidele comise impotriva compatriotilor africani , la fel de negri ca ei?
Daca se va face vreodata o socoteala a negrilor ucisi de albi si a negrilor ucisi de negri , cum credeti ca va fi proportia? Dar si comparativ cu a albilor ucisi de albi!
Genocidul nu are culoare! Este pur si simplu genocid!
Skuze si...cam atit!
mike123 [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 15:00
+14/30
Si-au cerut scuze...frumos!.....dar au facut ceva concret pt Congo?
A oferit vre-un sprijin financiar pt dezvoltare, a creat oportunitati educationale sau economice?
Vorbe frumoase...dar gaunoase!
10 milioane de morti numai in Congo, din vina Belgienilor......ma intreb - retoric - cite sute de milioane de morti a cauzat imperiul Englez (UK) in ultimele sute de ani? Doar astia (englezii) inca nu si-au cerut scuze!
sorry
siamziscarenunt [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 15:12
+13/25
Taiem maini si furma o tara intreaga.
Dupa aia zicem sorry .
Cilivizatia e beton ,atentie la aia din est ca ne-o strica.
hm
siamziscarenunt [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 15:27
+14/24
Leopold ala ( pe langa care Hitler pare un hippiot molcom) e privit ca "nation builder" de catre belgieni . Si-a facut tara taind mainilor congolezilor ce nu prestau conform standardelor .
Centrul UE e in tara lui . Focar de cilivizatie .
nu prea merge comparatia
nam
idealogul [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 15:36
-16/28
In numele rasei albe (ce-o mai fi si asta?!) vreau sa imi cer iertare pentru:
- zecile milioanele de morti produse de razboaiele interne din China
- zecile de milioane de morti produse de invaziile mongolilor si ale tuturor triburilor de calareti din Asia centrala cum ar fi hunii
- zecile de milioane de morti produse de razboaiele de cucerire ale imperiilor asirian, persan, sasanid, ahemenid, hitit, otoman, etc.
- milioane de morti produse de razboaiele dintre triburile si imperiile din America centrala si de Sud, inclusiv sacrificarea a sute de mii de oameni catre zeii setosi de sange
- milioanele de morti rezultate din razboaiele dintre triburile nord-americane care au facut sa dispara populatii intregi inclusiv megafauna (caii si elefantii). Tribul apasilor de exemplu au exterminat bastinasii care locuiau zona inaintea lor
- zecile de milioanele de morti din razboaiele de cucerire duse de arabi (vezi milioanele omorate numai in India)
- milioanele de morti rezultate din razboaiele dintre triburile africane, pentru cine nu stie de exemplu tribul bantu a masacrat aproape in totalitate triburile de pigmei si bushman din centrul si sudul Africii. Actualii negrii din Africa de sud au cucerit zona cu vreo 200 de ani inainte de venirea albilor si au masacrat complet populatia locala.
Ma opresc aici dar ar fi multe de completat.
Imi cer iertare pentru toate masacrele facute de negri si asiatici contra albilor si contra lor insisi.
Sincer nu stiu ce vina am eu concret privind situatia din Congo sec. XIX dar fiind eu alb si barbat e obligatoriu sa cad in genunchi si sa imi cer iertare. Asa e la moda acum si e trendy pe facebooci.
ee, lasa-i linistiti la ei acolo...
Ismail Paine de circ [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 16:20
-16/22
nu le da idei sa vina pe continent.
ai uitat ceva...
Ismail Paine de circ [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 16:21
-14/22
.. in numele negrilor care vindeau sclavi negrii, nu iti ceri scuze?
ete fas...
Ismail Paine de circ [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 16:22
-15/23
.. tiranii africani e negrii, deci nu se pune.
Si ceva masuri concrete?
junimea [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 17:49
+13/17
Au omorat milioane de oameni acum ofera doar scuze?
victimizare
albik [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 18:28
+10/14
nu ti-a cerut nimeni sa-ti ceri scuze in calitate de barbat alb pentru crimele din Congo. Nu ai un cuvant de compasiune pentru ororile de acolo, insa esti foarte revoltat de o situatie care nu exista in realitate si ai inventat-o singur. Efectiv in toata aceasta situatie tu te consideri victima...Noaptea mintii...
intrebare
albik [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 18:30
+11/13
isi vor cere scuze multimea de tirani europeni, cat se poate de albi, pentru genocidele comise impotriva compatriotilor europeni, la fel de albi ca ei?
fix in momentul in care isi vor cere scuze
AliKimiku [utilizator], Marţi, 30 iunie 2020, 21:38
-5/5
Pentru faptul ca au creat civilizatia europeana.
Dar poti sa detaliezi conceptul de tirani europeni? fiindca cel de genocid e mult mai recent.