1 € 1 USD 4,1529sâmbătă 26 sep 2020
Versiune
Mobile
Cale liberă pentru brainwashing
Tescovin [utilizator], Miercuri, 4 martie 2020, 13:36
+10/32
Sunt de acord că nu poți abuza de „să-ți fie rușine” pentru chestii triviale precum o farfurie spartă sau un perete mâzgălit. Dar rușinea în sine este un bun mecanism de protecție contra exceselor de comportament în societate. Dacă înveți copilul că nu există nimic ce ar putea face el pe lumea asta pentru care ar trebui să-i fie rușine, pentru că de fapt toate normele și reperele împământenite în societate sunt simple convenții sociale, la fel de relative ca părerea fiecăruia dintre noi, atunci practic am formatat hardul, și oricine care e suficient de motivat și dotat cu resurse poate scrie un nou program.
hai ca vorbiram
sucaa [utilizator], Miercuri, 4 martie 2020, 13:50
+1/21
nu rusinea este un mecanism de protectie contra exceselor de comportament în societate ci intelegerea. copilul nu trebuie sa face excese nu din rusine ci prin intelegerea lor. de ce nu trebuie facute excese in societate.
este ca si cum ii spui unui copil sa faca sau sa nu faca ceva pt ca "asa am spus eu". le va face de frica dar nu intelege de ce... exact asa spun si psihologii. copii trebuie sa inteleaga lucrurile, nu sa le faca sau sa nu le face din rusine sau frica.
nu este brainwashing, este cat se poate de logic.
Rusinea este naturala
Lok [utilizator], Miercuri, 4 martie 2020, 13:52
+2/28
Apare pe la varsta de 1.5 ani si se manifesta in aversiune de oameni necunoscuti. E buna. Practic nu poate orice strain sa iti fure copilu ca ii este frica de el si reactioneaza.
Rusinea este uitila in disciplinare si trebuie folosita. Daca nu o faci o sa ai un razgaiat pe care nimeni nu o sa il suporte. Chiar daca tu nu il disciplinezi te vei trezi ca societatea o va face in locul tau, mult mai violent sau traumatizant.
E trist trendul asta retrograd care face copii obraznici peste masura. Practic nu iti doresti ca si copilul tau sa fie inconjurat de copii nedisciplinati. De aceea spun cu tarie RUSINE PARINTILOR care nu isi disciplineaza copii, prin orice mijloace.
Multe lucruri nu pot fi explicate unor copii.
Lok [utilizator], Miercuri, 4 martie 2020, 15:05
+3/27
Cum ar fi promiscuitatea si dezastrul ce o urmeaza. Sau majoritatea comportamentelor deviante sexuale, inclusiv nuditatea fara rost. Copii sunt fiinte simple cu gandire sub-dezvoltata ce isi urmaresc placerile simple si directe. Ori rusinea comportamentala fata de parinti este un mecanism minunat de protectie pana mintea li se mai coace pentru a putea intelege atat actiunile cat si consecintele pe termen lung si foarte lung.
Sigmund Freud -
unins [utilizator], Miercuri, 4 martie 2020, 16:20
+13/23
- "Primul simptom al prostiei este lipsa totală a ruşinii."
cred ca incurcam lucrurile
sucaa [utilizator], Miercuri, 4 martie 2020, 17:35
+3/15
una este rusinea de a umbla dezbracat si alta este rusinea de a face ceva normal dar nu o face de rusine pt ca asa a zis mama sau tata. tocmai ca nu este copt, aceasta rusine se amplifica si devine laitmotiv-ul pt orice altceva. copil ajunge sa inteleaga ca ce face el este rusinos si nu distinge intre a umbla dezbracat sau asi cere drepturile cand are dreptate.
rusinea este un mecanism minunat pentru parintii care nu comunica cu copii si daca spun "vezi ca e rusine ce faci" inseamna ca au rezolvat totul.
exista si alte metode dcat sa apelezi la rusinea copilului.
Oribil
utilizator1 [utilizator], Miercuri, 4 martie 2020, 21:50
+4/22
Toate comentariile fac apologia rușinii. Evul mediu nu e chiar atât de departe in România. Parintii romani încă folosesc rușinea ca sa și controleze copiii. In loc sa i învățați ce e bine și ce e rău prin explicații adaptate varstei va folosiți de un concept abstract ca sa i faceți de mici sa se simtă vinovați și sa le Creați complexe,
atentie cum va comportati cu copiii
mihai123456 [utilizator], Miercuri, 4 martie 2020, 23:19
+10/20
Imi amintesc si acum cum mama imi spunea in mod repetat ca am facut-o de rusine la sedinta cu parintii, ca i-a crapat obrazul de rusine, daca nu mi-e rusine de "prostii aia jumatate cat mine" cand ma ridica in picioare la scoala si nu stiu sa raspund...etc. Devenise o obisnuinta.
Asta m-a urmarit o vreme in adolescenta, facandu-ma sa ma indoiesc de capacitatile mele, sa ezit, sa fiu retras.
Sunt adult si am depasit aceste probleme, am o tona de incredere in mine. Totusi in subconstient au ramas mici urme. Sunt mai retras/retinut in relatiile cu ceilalti.
Atentie cum va comportati cu copiii. Nu va revarsati isteria, frustrarile si nervii asupra lor.
Sigmund Freud.
Lok [utilizator], Joi, 5 martie 2020, 8:38
+1/9
"Cand iti bagi piciorul in papuc te gandesti la sex."
A mai avut si un tratat interesant despre cocaina si cum ar trata absolut toate problemele pshiologice. "Uber Coca" 1884.
Un geniu a carui descoperiri sunt valabile si astazi.
Or fi multe metode.
Lok [utilizator], Joi, 5 martie 2020, 8:41
-1/13
Dar putine functioneaza la scara asa de larga. Dar nu vad dovezi ca ar fi ceva rau. Stii vreun studiu pe asta?
wow
Point [utilizator], Joi, 5 martie 2020, 9:56
-5/17
andrei,imi pare rau de suferinta ta si sunt alaturi de tine.si eu am fost abuzat cand eram copil si te inteleg
de fapt am fost abuzat de la nastere,cand am fost scos cu forcepsul,ca eram,zice-se,lenes.
apoi au venit niste oameni cu halate albe si m-au intepat cu diverse seruri,nici acum nu stiu care.
dar vai,iata numai dupa cativa ani am fost smuls de la sanul mamei si hranit fortat cu diverse legume.
primele amintiri clare sunt cu mine in fata unor femei ciudate care ranjeau sadic si ma indemnau sa ''pap tot'' apoi ma culcau fortat.
apoi au urmat ani de abuz,prin scoli,armata si insuratoare.
deci te inteleg pe deplin si eu sunt retinut datorita acestor abuzuri,mai ales subconstientul poarta cicatricele,stiu asta.
nerusinarea stiintifica, noua psihologie
cugetatorul [utilizator], Joi, 5 martie 2020, 14:14
+3/15
rusinea e buna, daca nu din motive religioase, macar din motive practice, pentru ca tine societatea in ordine fara ajutorul bastoanelor, gratiilor si scaunului electric; a mai fost unul care a vrut sa desfiinteze rusinea, imi pare ca ii zicea Hitler...
Hitler si abolirea rușinii
utilizator1 [utilizator], Joi, 5 martie 2020, 16:44
+1/9
De mult nu m-am mai distrat așa
Da un link cu afirmatia asta a lu Adolf
Lok [utilizator], Vineri, 6 martie 2020, 9:02
+2/6
Ca nu gasesc nimic in tema spusa de tine.
google it
cugetatorul [utilizator], Vineri, 6 martie 2020, 13:12
-1/9
"I want to raise a generation of young people who are devoid of conscience, imperious, relentless, and cruel." - Adolf Hitler
Cam departe de rusine.
Lok [utilizator], Vineri, 6 martie 2020, 16:34
+4/8
Si apoi avem faptul ca nu exista o sursa clara ca Adolf ar fi zis ceva asa de stupid.
"One source claims that it is written "on a wall at Auschwitz", which is what Zacharias cites (quoted here, "on a wall plaque at the Auschwitz Death Camp"). The Holocaust Museum also quotes Hitler as saying: "I want to raise a generation of young people who are devoid of conscience, imperious, relentless, and cruel." Apparently, that is indeed inscribed "over one of the doors at the Auschwitz museum". With regards to its actual origins, one book states that the quote "I desire to create a generation without conscience, imperious, relentless and cruel" was said in a speech to the Hitler youth in Nuremberg. (I don't find it very reliable, though.)" Fara surse primare. As mai cauta dar nu e chiar in tema rusinii.
cum...
Wheelwright [utilizator], Luni, 9 martie 2020, 14:51
+3/9
Cum sa inlaturam rusinea si sa-l facem un viitor nesimtit care nu va mai respecta pe nimeni.
Exista si o rusine sanatoasa pentru un copil, la fel cum si timiditatea care nu e excesiva e buna.
suprb comentariul
sur_la_droite [utilizator], Luni, 9 martie 2020, 15:00
+3/13
Observ o oarecare tendinta (si convergenta de teme) la cartile promovate pe hotnews. Promoare intensa a cartii referitoare la faptul ca religia crestina a distrus o lume minunata. Acum promavarea aberatiilor astea recente (ale oamenilor recenti desigur) cum ca rusinea e pernicioasa. Comentariul asta cu hardurile care trebuie sterse pentru a fi rescrise de cine are resursele sa o faca este genial. E spot on. Si este exact ce se intampla. Doar plebea, pentru ca e plebe, nu vede si va merge cu capul inainte condusa de semidoctii pe care ii vedeti prin comentarii facand apologia ultimelor trenduri in parenting. Fading into the dark, dear European Civilization.
semantica
Toni_Romania [utilizator], Joi, 12 martie 2020, 13:47
+8/8
Sus scrie "Rusinarea copiilor a devenit aproape un gest reflex, o replica mereu la indemana adultului". Se refera cumva la umilirea copiilor? Aia nu, nu e buna, e o trauma.
Dar cand un parinte inoculeaza unui copil DISCERNAMANTUL SOCIAL MINIM, normal ca il va face sa-i fie rusine de unele acte antisociale (a urina in public, a injura in public, a fura, a minti etc).
Din pacate azi multi parinti, ca sa para "emancipati", nu-si mai invata copiii regulile minime de convietuire decenta. Si adera la tot felul de teorii "progresiste" aberante.
PS-Cred ca sus e o traducere gresita, din alta limba.
Daca e sa-l citam pe Papa Freud
John M. [utilizator], Vineri, 13 martie 2020, 17:16
+2/6
ar trebui sa incepem cu "Copilul este tatal parintelui". Cu alte cuvinte, asa cum a fost crescut el isi va creste si el copiii.
Si 2: Un adolescent umilit in fata colegilor lui produce o trauma egala cu moartea unui parinte.
Niste tarani
pedalaion [utilizator], Duminică, 22 martie 2020, 0:40
+8/8
Taranii de ieri au facut intelectualii de azi. Intelectualii de azi nu vor face nici macar niste tanari... Sper ca dupa virusul asta scapam o perioada de gay, copii care isi aleg la 7 ani sexul si restul mizeriilor. Sau e nevoie de un razboi sa ne revenim?
Cam dur
Wildschwein_007 [utilizator], Duminică, 22 martie 2020, 1:48
+4/4
Comentariul tau. Da bun. Total de acord, lumea e in balarii de ceva vreme.
titlul cartii ar trebui sa fie...
unualibro [utilizator], Duminică, 29 martie 2020, 19:36
+3/5
cum sa-ti cresti copilul nesimtit
Da. Ce mi se pare mie
Leul in iarna [utilizator], Marţi, 14 aprilie 2020, 12:37
+1/1
în ultimul deceniu este că s-au ivit pe piață și li se dă ascultare niște psihologi care, cred eu, nu au o cultură generală satisfăcătoare... Iar oameni cu o cultură la fel de nesatisfăcătoare le dau ascultare, ba chiar plătesc bani mulți ca să le asculte sfaturile... Și uite-așa aflăm că omul nu este responsabil pentru nimic din ceea ce face, că doar părinții poartă vina faptelor lui... Că rușinea este un sentiment care-ți dăunează, deci poți să te porți cum îți vine indiferent ce consecințe au acțiunile tale chiar și asupra ta ca individ participant la societate... Lucrurile sunt mult mai nuanțate în realitate, dar ca să știi asta trebuie să citești multe, multe cărți și să te înveți să și GÂNDEȘTI asupra ceea ce citești. Zic și eu... Mă enervează rău psihologii inculți care dau sfaturi și sentințe. Am întâlnit o mulțime. Prea mulți.
OK
codrean [utilizator], Vineri, 24 aprilie 2020, 8:53
0/0
Dar conteaza cum ii spui ! Nervos, cu cearta si injuraturi sau incercand sa-i explici calm, pe intelesul lui unde a gresit !
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Sâmbătă, 2 mai 2020, 21:32
0/0