1 € 1 USD 4,1087vineri 14 aug 2020
Versiune
Mobile
in ce tara traim fratilor?
DiDiRo [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:07
+23/25
eu o sa pun de batut si ascutit coasa.
Nuuu pot sa cred ! La noi in Romania?
Amad [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:15
+18/22
Bai oameni buni. Unde drak ati trait in ultimii 30 de ani?
V-ati trezit acum, buimaci?
bai nene
liviu_ [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:16
+28/30
ahiepiscopu tocmai a fost achitat...
ccr tot da decizii pro-infractori
mita e al 2lea nume al acestei tari

pedepsele in cazul unor astfel de "geresli" DACA sunt, sunt de rasu cursilor (3 luni din salariu, 6 luni cu suspendare etc)...

concluzia e : romania e tara HOTILOR si a HOTIEI!!! in care nimeni nu plateste pt greselile facute!

hai sa fim seriosi, daca am avea un gram de creier (eu nu am) ne-am cara din vasu asta care se scufunda ASAP!!! tara asta NU MAI ARE CUM SA-SI REVINA !!! suntem atat de corupti si avem in noi inradacinata atat de bine acceptarea pt coruptie incat tara nu-si va mai reveni vreodata (ma refer tara locuita de romani, daca ne extermina si vin altii o sa-si revina :P )
Simplu
reiand [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:19
+28/28
În România din păcate o parte din personalul medical nu înțelege că se află în slujba cetățeanului.

Niște ani de pușcărie pentru cei implicati și să vedeți cum se transformă toți în niște grijulii. De frică dacă altfel nu merge.
Toate taxele
ABBV [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:19
+21/21
pentru a tine in spate o gasca de ....lipitori parazite. Politia apara infractorul, pe medici .... i doare in cot....la ghiseu esti tratat cu spatele....factori de decizie nu raspund cu nimic chiar daca fac pagube colosale. BOR are imunitate divina, poate fura si intretine relatii ... in liniste. Unde e contractul social ?
Nu acolo a fost Mazăre primar?
prec [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:19
+20/20
Nu este un județ roșu? Nu au salarii de Occident medicii?
Restul nu mai contează, condițiile de bază sunt îndeplinite!!!
Imi cer scuze
BuzzBuzzard [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:23
+8/10
Fata de toti constantenii , oameni pe care ii respect pe toti , dar de ani de zile se stie ca Spitalul din Constanta concureaza cu cel din Alexandria, Targu Jiu, Ramnicu Valcea, Craiova pentru cel mai bun spital din Romania !
Dexonline.ro
mbuican [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:24
-5/9
Acolo se explica ce inseamna "a recidiva", dragi ziaristi!
Nu vad nici o problema
Futurist Irefutabil [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:25
+19/21
Urgenta cod verde inseamna ca medicii au decis deja ca ai trait destul si acum iti dau trimiterea catre un loc cald, un loc cu verdeata. De unde si numele / culoarea urgentei.
Trist
Ochii_pe_voi [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:26
+15/19
Medici șpăgari și indolenți, care stiu doar sa faca taraboi pentru salarii NESIMITITE: SI un Colegiu al Medicilor complice la asasintaele din Santate. Justitia doarme! Pentru asa ceva Ceausescu a fost impuscat!
.
albastru de Romania [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:29
+14/18
niste criminali...

din pacate mare parte din doctorii ok au plecat din ro,

a ramas un numar de lepre in spitalele de stat care sunt parte ale acelorsi clanuri.

PSD-izarea tarii naste monstri
Rromania *te iubesc*
Zummm [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:34
+4/8
.
Mai bine închid spitalele
mr_mojo [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:35
+15/17
Măcar știi ce ai de făcut: aprinzi o lumânare și chemi rudele.
Lucrurile s-au rezolvat!!!
un_moftangiu [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:36
-13/21
De acum, orice pacient care simte "dureri puternice în piept și picioare" se poate prezenta la orice spital privat... Sanador, Medsana, Regina Maria sau chiar la Polisano in Sibiu si va primi o internare rapida si un loc intr-un salon cu un singur pat. A rezolvat problema domnul ministru al sanatatii...
K
cartofiprajiti [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:46
-9/19
demisia ministrului sanatati ...cu tot cu pnl ! nu ei sunt la putere ?
eu cred ca
Dan_Nemes [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 13:59
+9/9
salariile medicilor inca sunt prea mici.
Probabil ca au nevoie si de pensii speciale
România, sau Contanța domnului Lăzărescu
Laumi [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 14:11
+12/12
Plătești un sistem de sănătate o viață, ca apoi să decontezi investiția, care evident are randament negativ. Riscul acestei investiții a fost prea mare.
nu stie ce are e diferit de nu are nimic
dessik [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 14:25
+12/12
Sa spui ca nu are nimic cand nu i-ai putut stabili diagnosticul e curat apel la ignoranta.
comunismul distruge tot din 47
ruskimushki [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 14:56
+6/10
despre ce brasoave indrugi acolo ?
Grija mare
john-doe [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 15:00
+3/9
Ai grija, cartofii aia prajiti te duc pe mana medicilor urgent, indiferent daca este iubitul psd sau nu la putere!
Moartea Domnului Lazarescu
Itsoc [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 15:03
+9/9
de cand e filmul ? de prin 2005 ?
15 ani ? o nimica toata la Romani care lucreaza cu sute de ani pentru a se dezvolta.

Germania de Vest in anii 60 la 15 ani dupa ce a fost efectiv pusa la pamant era 90% reconstruita si functionala, romanii sunt chiar mai rau pentru ca au enorm mai putini medici decat in 2005.

Noroc ca avem biserici si catedrale de lux, nu inteleg de ce mai duc bolnavii la spital cand ii pot duce cu elicopterul direct sus pe heliportul de pe turlele catedralei mantuirii neamului, bat popii de 2 ori mega clopotul cu chipul tamaduitor al lui Ciubotea pe el si aia e, esti tanar iarasi.

Da, asteptati sa se schimbe ceva in Ro, inca nu emigrati, mai dati o sansa, inca 2-3 ani, hai inca un mandat si dupa aia chiar plecati decat daca nu cumva apar altii care sa va promita 1000 de spitale in 4 ani si voi sa-i credeti.
sarcasm aiurea
rmos [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 15:25
+10/14
esti sarcastic aiurea. eu in ultima perioada incerc sa evit cat pot de mult sistemul medical de stat. pentru simplu motiv ca este infect! la privat sunt si acolo probleme, dar nu am fost niciodata tratat in halul in care am fost tratat in sistemul medical de stat. e diferenta ca de la cer la pamant intre cele 2 sisteme. si din pacate pot sa spun ca am experienta foarte multa cu ambele. legat de constanta, acum cativa ani, vara, am facut o alergie, din fericire nu a fost ceva grav insa disconfort maxim. am mers la spitalul de stat din constanta, era weekend, si am stat la urgenta ~4-5 ore. nu m-a bagat nimeni in seama si pana la urma am plecat, ce puteam sa fac, am tot intrebat in stanga si-n dreapta daca poata sa ma vada cineva dar am primit de fiecare data acelasi raspuns - asteapta ca pana la urma te va consulta cineva. ca sa compar, vara trecuta am avut o problema cu copiii la mare si am fost la regina maria, spitalul de copii din constanta. ne-au preluat imediat, consultat, luat analize, etc. DECI NU INCAPE COMPARATIE. daca nu exista acel spital de copii regina maria, nu stiu ce faceam, ca am ajuns cu copiii si noaptea. si sa nu spun ca platesc mii de roni lunar la sistemul asta medical de stat si serviciile sunt execrabile. asa ca toti care urlati pe aici ca vai, se privatizeaza sanatatea, va doresc din tot sufletul sa fiti tratati in spitale de stat! va meritati soarta!
Astia uneori nu-s medici, is calai!
V. Istina [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 15:29
+13/15
Sa spuna ca „nu ai nimic“, „analizele au iesit foarte bine“ unui suferind aproape muribund... ori esti o nulitate profesional vorbind, ori esti un bou nesimtit si arrogant care decide ca ai trait destul, ca doar ai 70 de ani! Asa ca te trimite acasa, de ce sa-i mori lui acolo cand poti sa mori pe salvare? Se ocupa altii pe urma de hartagorii!

Uriase ticalosiile astea! Medicii buni s-au cam dus, au ramas sefii si rudele lor, acolo nu e nevoie de competenta, nu te da nici dracul afara, unchiul e directorul spitalului, nasul sef la cine stie ce directie in minister, cumatrul procuror... un cerc larg si complicat de rude, prieteni si tovarasi... La urma, concluzia va fi clara: mortul a fost de vina!
intrebare
ber [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 16:24
+5/5
Ce facultate de medicina au absolvit medicii de la Spitalul Judetean Constanta? Daca nu toti, majoritatea dintre ei.
stai linistit
liviu_ [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 16:30
+12/12
malpraxisul e la putere in romania aproape la fel de mult ca spaga, doar ca EXTREM de putine cazuri ajung in presa si daca nu ajung in presa sunt ingropate sub pres!

culpele medicale NU se platesc in romania... colegiul medicilor si asiguratorii contra malpraxisului au grija de asta!
care slujba a cetateanului?!
liviu_ [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 16:31
+10/12
nici dupa marirea salariilor la un nivel chiar bun nu se potolesc si tot plicu e la putere!
Pacientul este un cod si un numar..
bigbrother [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 16:31
+10/10
Inteleg faptul ca la urgente este nebunie, am ajuns si eu acolo cu taica-miu si stiu cum este. Medicii sunt stresati, asistentele sunt stresate, daca mai e si vreun pacient sau insotitor pus pe scandal sau vreo gasca de tiganci cu fuste..spectacolul este asigurat.

Insa problema este foarte veche si medicii sunt primii care ar trebui sa reactioneze, sa vina cu solutii, sa ceara tare si raspicat ca situatia sa se schimbe. Solutii sigur exista, sunt convins ca nu doar la noi se intampla asa..trebuie insa sa fie ceruta schimbarea la unison de catre toti medicii ca politicieni sa inceapa sa asculte.
la cate biserici se contruiesc
liviu_ [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 16:32
+6/8
deja se cam intampla asta...
dar si acolo e tot cu spaga, dar aia e legala...
clar
liviu_ [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 16:34
+2/8
de vina e guvernu care e de 3 luni, NU ala care e de 3 ani...
nu mai semnaliza atat de tare ca esti postac psdist te rog!
pai jurnalistii le-au primit
liviu_ [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 16:35
+4/4
d c nu si medicii? apoi toti bugetarii ca merita!

serios acu, pot sa dea si 5k euro la medici (deci similar cu occidentul) daca nu se aresteaza cei care primesc si cei care dau mita, tot o sa se dea spaga in spitalele din romania!
lasa mai
liviu_ [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 16:36
+5/7
l-au gratiat pe ips cum naoba il cheama...
e o zi mare!
preaslavit fie dommnul si biserica cu a ei preoti in mertzane in timp ce enoriasii mor de foame sau prin spitale!
k
cartofiprajiti [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 17:06
-5/7
daaa :) de vina e stalin :)))
cetateni nesimtiti!
Antenistontel [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 18:51
+6/6
cand au o urgenta medicala vin sa moara la upu in spital, stresandu-i pe medici si restul personalului, in loc sa rabde demn si sa moara silentios acasa!
esti ticalos si deosebit de inteligent!
Antenistontel [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 18:55
+5/5
ca orice pesedist!
nu exista sectii de urgenta in spitalele private dintr-un singur motiv: medicina de urgenta este monopol de stat!
de urmarit cum au sarit arahat si psd ca stropiti cu apa sfintita ori de cate ori s-a pus problema spargerii acestui monopol!
Asa Ne trebuie
Kornell [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 18:59
-6/10
Toate sunt prostii populiste- nu se face medicina dictand timpii de asteptare de la guvern. In UK - timp de asteptare mediu 5 ORE. In Canada - timp de asteptare mediu peste 4 ORE - si nimeni nu urla pe internet. In ultimii 15 ani au fost alungati din Ro 20000 medici - care nu s-au intors la asa zisele salarii marite de PSD. Tot in ultimii 15 ani a inceput "vanatoarea de medici" pt asa zise malpraxis, pana la plangeri penale facute de i...oti. Cititi net-ul - in US sunt 250.000 decese evitabile pe an (adica ERORI medicale) - la noi orice eroare este asiimilata rapid ca malpraxis??? si apoi incepe URA. Au mai ramas in Ro doar medicii batrani si cei tineri slabi care nu au plecat. Foarte bine asa, injurati-i, peste 10 ani nu veti avea CUI sa dati spaga (chiar de veti vrea) iar la privat COSTA.
Bine ca tu esti destept
Kornell [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 19:17
-3/7
In lume a existat un singur medic care a facut sa mearga un paraplegic, a vindecat orbirea si l-a inviat pe Lazar. Si inca pe acela, populatia spalata pe creier, ca si aici, l-a acuzat de malpraxis si l-a pus pe cruce. Uitam, intre el si un hot/ucigas (Barabas - PSD) aceiasi inteligenti l-au ales pe...
oameni buni
Coco Whistle [utilizator], Vineri, 14 februarie 2020, 19:57
+3/5
cereti statistica pe 40 ani, cu cei care au murit, care au fost trasferati si au decedat la o noua locatie. o sa aveti un soc.
"Bine ca tu esti destept" ???
V. Istina [utilizator], Sâmbătă, 15 februarie 2020, 0:14
+1/3
Incredibi....Atata poti?

Ce pasca masii sa raspund la asa ceva?

"Bine ca tu esti destept"...
Nici un dram de rusine macar,,, De parca despre niste vorbe scrise la manie pe vreun forum uitat de lume ar fi vorba...

Bine ma "desteptule"(observi ghilimelele, ca sa fie clar?), care sper ca esti medic la urgente, mor oamenii venind la voi si ii lasati de izbeliste, si v-ati obisnuit cu greaseala si raul incat nu il mai vedeti, credeti ca cei care vi-l arata
sunt "niste oameni rai", voi doar "faceti ce au facut si ceilalti, dinaintea noastra"

Daca tu ca medic, chiar crezi ca e in regula ce s-a intamplat batranului astuia, odihneasca-se in pace, atunci trimite-ti parintii, cand se vor imbolnavi, la urgente la Constanta.
toarna-ti aberatiile altundeva
V. Istina [utilizator], Sâmbătă, 15 februarie 2020, 0:22
+1/3
Scrii doar dezinformari si tampenii.

Aberezi urat.,
de ce nu se intampla nimic?!?
Mariamoto [utilizator], Sâmbătă, 15 februarie 2020, 9:15
+2/2
Ce masuri s-au luat in aceste cazuri? A analizat cineva ce s-a intamplat?!? putem spune ca nu o sa se mai intample?!?
Acel *spital* trebuie demolat urgent
Rescator [utilizator], Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:51
+3/3
și în locul lui trebuie făcut un parc.Toți angajații de
la manager la portar trebuie trimiși să termine
canalul București-Dunăre.Ăștia nu sunt medici,sunt
asasini în serie!
Cine abereaza???
Kornell [utilizator], Duminică, 16 februarie 2020, 17:54
-2/2
Pe net prostul satului, care inainte nu deschidea gura decat baut,de rusine, a devenit influencer - motiv pt care am renuntat la internet (citat aproximativ dupa Umberto Eco). Sunt medic primar pe specialitate chirurgicala de varf, cu peste 25 de ani vechime si cateva mii de garzi - deci cunosc situatia. Pt TOATE cifrele date am statisticile sau linkurile care le prezinta. Inschimb PROSTII SATULUI ma acuza de desinformare, aberatie si tampenie - nu mai spun de minusuri date de cei care nu cunosc/nu accepta realitatea. Unde e dreptatea ? la noi unde pt orice ii acuzati pe doctori in penal (asta TAMPENIE) sau ghiceste autorul: " În penal în lumea civilizată, doctorul poate ajunge doar dacă practică FARA licență, dacă practică cu REA CREDINTA sau când există o neglijență criminală VOITA SI CUNOSCUTA de către medic"
In general
adrian88000 [utilizator], Duminică, 16 februarie 2020, 20:10
+1/1
oamenii se plang cel mai mult de UPU. Acolo vin in urgenta si acolo mor. Cine a inventat acest UPU ? Arafat ! Trageti concluzia.
de ce aberatii?
V. Istina [utilizator], Luni, 17 februarie 2020, 1:31
+1/1
Daca esti medic, si pierzi atata timp scriind comentarii pe care putini le vor citi, poate n-ar fi o idee asa rea sa incerci sa propui niste solutii "din interior", decat sa iei apararea unor confrati doar din "solidaritate de breasla".

Despre prostii satului... nu mi-as bate capul cu ei, mi-as face griji cu saracii de desteptii satului,care ar trebui sa ne salveze, au ramas putini, satui si multumiti si nu prea pare ca le mai pasa de nimic.

Stiu ca exista medici extraordinari in Romania, mai ales la urgente, chiar daca mult mai putini decat acum 15 ani. Insa povestea din Constanta nu e deloc un caz singular, din pacate. Nu lua apararea unei greseli urate, doar pentru ca ... si aici ma pierzi, poate sunteti obositi, asteptati medalii, pensii speciale... ori recunostinta vesnica? Nu inteleg de ce aperi gresela unui intreg spital care incearca sa-si acopere urmele..
Mah, si aia ca tine sunt de vina
midufi [utilizator], Luni, 17 februarie 2020, 9:51
+1/1
Vezi ca glumele cu Stalin nu sunt iubite la Moscova, nici la sediul psd.