1 € 1 USD 4,1087vineri 14 aug 2020
Versiune
Mobile
Academia Stefan Gheorghiu nu doarme
xolv [utilizator], Marţi, 29 octombrie 2019, 21:39
-14/26
nu s-a racit bine dar o mica oda comunismului nu strica.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 29 octombrie 2019, 22:17
+17/25
corect
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:02
-8/20
Hai sa bagam ode Romaniei de azi... cu mii de muncitoare la videochat, copii violati si taiati, copii care se spanzura, milioane de "saraci cu job" si mii si mii de oameni homeless.
ce chestie
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:04
+13/23
Cum moare un artist roman valoros lansat in RSR si oamenii indraznesc sa-l vorbeasca de bine, cum apare o gasca de "anticomunisti" vexati si inflamati, sa-i certe. (tot stil Ana Pauker, pe invers)
Cu portocala
adrian [anonim], Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:38
+3/11
Confunzi cu Marius Teicu. Mihai a avut cantece originale si simple pe care le cantau toti copiii. Cat despre plagiatul in muzica, meteahna este la nivel inalt, a se vedea Eurovizion. Cand iei doua note dintr-o melodie, trei acorduri din alta si asa mai departe, nu este plagiat. A se vedea DJ-ii de azi care tocmai asta fac.
Nu vad legatura...
bancher [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 9:56
+6/14
La Mihai Constantinescu ma uitam si eu pe timpurile celelalte. Cu cantecele lui parca a adus putina caldura intr-o lume rece, hada, flamanda si plina de intuneric.
Dumnezeu sa-l ierte
romana [anonim], Miercuri, 30 octombrie 2019, 10:09
+5/9
Am crescut cu cantecelel lui, acum le cant aceste cantece copiilor mei. Dumnezeu sa il odihneasca in pace. Condoleante familiei.
ba nu
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 10:18
+4/10
Pt. multi "progresisti" din generatia Internet orice artist afirmat in RSR e "comunist' si punct.
La gunoi cu el!!
corect
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 10:20
+2/6
In plus nu era deloc in "elitele" protejate de PCR, ca Margareta Pa-slaru sau Angela Si-milea, mereu abonate la turnee in Vest.
lumea hada din RSR?
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 10:24
+6/8
Uite ce i-a facut lui Mihai C. lumea "prietenoasa si calda" a mafiotilor de azi:

https://www.libertatea.ro/stiri/mihai-constantinescu-nu-meritam-sa-fiu-dat-afara-din-casa-295216
pe vremea aceea artistii erau artisti!
bancher [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 11:18
+11/11
era o concurenta acerba la IATC si Conservator....nu puteai patrunde daca nu aveai un talent monstru. La IATC erau 5-7 locuri pe an, patrundeau strict cei extrem de talentati. Acum sunt zeci de locuri, insa tot 5-7 sunt cei cu talent. Asa se explica ca cei mai mari actori ai Romaniei au fost cei de dinainte de 1989.
La fel si in muzica: nu erau sintetizatoare, nu erau modulatoare de voce, nu era karaoke...daca nu aveai voce erai rapid resapat din cantaret in muncitor pe la vreao fabrica din provincie.
Asta e realitatea, oricat de greu mi-ar veni , trebuie sa recunosc ca pe vremea aceea artisti avea talent (indiferent ca era vorba de cantaret de muzica usoara, de opera, de muzica populara, de actor teatru sau cinema).
Tocmai, ca Mihai Constantinescu nu canta ode
clint [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 12:27
+9/11
pentru comunisti ci a cantat mai ales pentru copii.

Poate ca acum ni se par putin cam "inocente", dar aceasta a fost nisa lui, intr-o lume in care toti se intreceau in a ridica in slavi regimul comunist.
Nivelul culturii din RSR nu era problema
clint [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 12:30
+4/8
lui Mihai Constantinescu. A fost o problema de sistem, dar si de public, eram nivelati artificial. Nu degeaba, dupa 90 au inflorit manelele. Asta apropo de cei care il critica pe Mihai Constantinescu ca ar fi cantat cantece prea "copilaresti".
nu l-am agreat
andimi [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 12:34
+1/7
Dumnezeu sa-l ierte, dar nu l-am agreat. Il stiu din copilarie, uram cantecele lui, erau agasante prin treaba cu voiosia, cand afara totul era gri! Eu vad lucrurile exact pe dos fata de Istodor.
manelele
Toni_Romania [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 12:43
+4/6
Manelele au fost aduse in constiinta romanilor prima oara de PROTV, prin 1996. Anterior era AZUR, cu un fel de proto-manele.
Margareta si Angela
bancher [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 17:05
+2/4
au fost 2 doamne care si-au cunoscut interesul. Ce bine mai canta Angela Similea cu grupul de curte al partidului (grup numit Savoi).
Manelele au aparut prin 1998
bancher [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 17:06
-2/4
Era anul 1999 si eu inca nu stiam ce este aceea manea. Am auzit ,,As da zile de la mine'' de Adrian Copilul Minune si nu stiam ce gen este.
...
dumnezeu [utilizator], Miercuri, 30 octombrie 2019, 19:12
+2/6
m-a plictisit îngrozitor cantautorul mihai constantinescu, din copilărie și pînă în prezent, alături de toată șleahta (acceptată de3 partidul unic), care cînta "muzică ușoară".
asta e, oamenii mor, generațiile se schimbă, hai să nu fim ipocriți și să ne dăm toți fani acum.
îmi pare rău că a murit un om. și da, îmi plac și mie cîinii vagabonzi!
fie-i țărîna ușoară!