1 € 1 USD 4,3869luni 29 nov 2021
Versiune
Mobile
Pffff....
Ismail Paine de circ [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 8:34
+2/26
ce mare spalare de bani a devenit si armata asta....
Situatie neplacuta
Kornell [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 8:39
+14/24
De fapt te ingrozesti cand vezi ca FOARTE multe sunt inca pe sisteme si calibru SOVIETIC -7.62, 100 mm, 122, 152 - deci incompatibile cu NATO. In rest, cu o floare...
...
cartograful [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 8:59
+7/17
sigur, nu-i asa ca e mai ieftin sa iesim cu paine si sare in fata rusilor?
Și care-i problema? Avem cei mai mulți generali?
prec [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 9:16
+16/24
Avem. Avem cei mai mulți ofițeri superiori? Avem. Ce dacă nu avem tehnică și dotare militară, avem cei mai mulți incapabili cu funcții de conducere și toate rebuturile altora. Fostele școli de tablagii sunt acum „academii”, fabrici de armament nu mai avem. Da, dar apeviștii se „pensionează” la 45 de ani după ce, mulți dintre ei, nu știu să bată corect nici măcar un pas de defilare.
Asa este ...
paulbutoi [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 9:30
+8/16
Io cad jos cand vad ca in 20 de ani nu au fost in stare sa inlocuiasca ( elimine ) macar castile model 1940 …
Care dau un aspect atat de desuet soldatilor …
Jenant , spre penibil ...
tradare!!!
kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 10:39
+5/13
Se uita rusii la poze si inteleg ce tari suntem si deci nu ne ataca!
Inzestrarea armetei
sergiutales [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 12:18
+5/11
Inteleg foarte bine sensul articolul la care se fac comentarii!
Imi doresc sa nu se arate "totul". Imi doresc sa existe si o arma secreta, care sa descurajeze orisice dusman extern.
Este ore asta posibil, sub conducerea tradatoare de tara psd/alde?
Suntem in 2019
Laic [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 12:45
+8/10
si armata foloseste armament, in mare parte, din anii URSS-ului. Politicienii si-au facut mendrele cum au vrut cu armata.
suntem
mos ion roata [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 13:15
+7/7
bine pregatiti,chiar abuziv,numai ca razboiul modern se poarta altfel decat .
TR-85
AdrianBorza [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 13:39
+2/8
Tancurile cu tun de 100mm sunt complet inutile in fata oricarui tanc modern, tunul de 100mm nu penetreaza blindajul frontal al nici unui tanc fabricat in ultimii 50 de ani.
Sistemele Ghepard donate de nemti sunt retrase de ei de vreo 20 de ani pentru ca sunt considerate depasite. Conceptul era interesant, dar inutil pentru avioane, cu utilitate foarte limitata impotriva elicopterelor.
Și ce să „apere” armata?
prec [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 13:47
-7/13
Averea lui Draknea? A lui Copos, Cataramă sau Becali?
Ce să apere? Că nimic nu mai avem al nostru, totu-i al străinilor. Noi avem doar datorii și păduchi.
daca e secreta/invizibila...
kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 14:04
-5/9
pe cine sa descurjeze?
so what?
somaicares [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 14:21
-1/9
E cea mai vanduta arma din lume, si o cumpara si americanii mai nou.E o arma f eficace, usor de intretinut si practic cea mai robusta din lume in continuare.In afganistan pustile americane se blocau de la nisip, principiul insusi de functionare al ak47 il face imun la astfel de probleme.
Si apropo...Tokamak-ul sovietic este mandria tuturor centrelor de cercetare din lume si astazi...Simplitatea castiga intotdeauna.
mda...
somaicares [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 14:24
-4/8
ca in razboi e defilare de moda! nu exista nici o casca din dotarea oricaror forte militare care sa reziste la un glont de razboi.
„Bine pregătiți” la furtișaguri. La trădări, la
prec [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 16:25
-3/9
„întors armele”, scuzați. Că la altceva, canci.
Gresit.
Rahan5 [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 16:48
+2/4
Armata nu are nevoie ca toate tancurile neaparat sa poata lupta cu tancurile inamicului.
De altfel cu cat se dezvolta mai bine blindajul tacurillor cu tunuri de 120-125 mm cu atat este mai potrivita mentinerea tancurilor vechi cu 100 mm folosite ca tancuri anti-infanterie.
Sunt tancuri moderne acum de 120-125 mm care nu mai pot fi gaurite frontal de tunuri de 120-125 mm.
Deci, a lua la mana a doua tancuri de 120 mm nu inseamna ca neaparat vor avea succes impotriva tancurilor moderne.

Iar la Ghepard nu diferenta intre avioane si elicoptere este atat de importanta cat este distanta de tragere. La sub 1500 de metrii orice avion rapid este lovit. Cele subsonice pana la vreo 3000 de metrii.

Iar Ghepardul este foarte bun avand in vedere saracia de echipamente AA a Romaniei. Ghepardul va silii avioanele inamicului sa zboare mai sus de 3000 de metrii + sa foloseasca rachete ghidate trase de la mare inaltime si care sunt mult mai scumpe decat rachetele neghidate.
In plus relieful deluros cu paduri al Romaniei este foarte bun pentru camuflarea Ghepardului pentru propria securitate (cel mai important aspect)+ surprinderea avioanelor inamice care zboara la sub 2000-3000 de metrii.
Noile drone aparute, de mici dimensiuni, sunt de asemenea o buna tinta pentru Ghepard.
!
Doaroparere [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 18:02
+4/6
Multe, proaste si depasite. Dupa ce ca sunt vai de mama noastra au mai si achizitionat 1 de aia, 2 de ailalta. Camioane 5 tipuri, blindate 5 tipuri tunuri 5 etc. Adica daca vrei sa le tii in functiune 5 x stocuri munitie + 5 x stocuri piese etc. Cumparam Pirahna dar avem fabrica de blindate in RO. Noaptea mintii. In loc de redotare si productie locala la o mare parte avem 50 tipuri proaste si de afara. Excelent. :) Sa vanda dreacu tot si sa ia 200 tancuri ok; iesi mai ieftin ca intretinere si munitie. Astea noi sunt in "garantie" etc - mult mai ieftin per total.
Putem dormi linistiti
Irina25 [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 18:13
+4/6
Generalii Ilie Nastase si Anghel Iordanescu ne apara in orice moment.
Pai...
paulbutoi [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 19:42
+2/2
Io nu ma refeream la rezistenta .
Doar la cum arata .
Se vede de la distanta ca este antica / depasita / desueta .
Io zic e cam ridicol pentru secolul XXI : blindat Pirhana III C condus de un soldat cu casca model 1940 ( ilustratia din text ) …
Oare poti fi luat in serios cand apari - la aplicatii , deocamdata - echipat ca in 1940 ?
Oare armata rusa de ce si-o fi adus echipamentul / uniforma la moda , renuntand la traditionalul veston / manta / casca model american WW 2 ?
aia cu paduchii poti sa o tii pentru tine
AliKimiku [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 19:50
+3/3
Tu crezi ca la 1877, 1916-18, 1941 ponderea capitalului strain fata de cel romanesc era diferita? Si totusi oamenii aia, cu mult mai saraci si mai "paduchiosi" decat noi si-au aparat tara ba chiar i-au extins granitele.
Numai ca acum ne f grija de averea lui Becali sau Copos. Pentru ei exista legi mai omule, fara tara nu mai exista nimic.
Armata trebuie desfiintata
Trojan.H [utilizator], Vineri, 26 aprilie 2019, 20:27
-4/8
Armata trebuie desfiintata pentru ca nu ne-a aparat de nimeni. Rusii au ajuns sa controleze statul roman fara sa traga un foc de arma. La ce bun toate fierataniile alea? La ce bun atita personal platit din banii publici? Tara asta e a Rusiei deci nu o poate lua nimeni, nici Turcia, nici Bulgaria, nici China, nici macar UE, desi saracii de ei au incercat.
sa nu uitam
soringusar [utilizator], Miercuri, 1 mai 2019, 17:16
+2/2
si de generalul "izmene"
...mirare...
baligosul [utilizator], Vineri, 7 februarie 2020, 20:39
0/0
Oare fabricile de muniții nu or mai fi și ele pregătite să facă muniții de calibre ,,sovietice"?