1 € 1 USD 4,1999duminică 19 sep 2021
Versiune
Mobile
schema este f simpla
Roman_Cetatean [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 11:22
+45/45
1. s-a identificat din surse de informatii specifice terenurile+proprietarul (ca doar nu avem noi , cetatenii de rand acces la astfel de informatii, e confidentiale, vezi dom'le. da' pt unii, cu ceva "stimulente" potrivite, se rezolva).
2.acesta este momit cu o suma de bani ca sa vanda drepturile litigioase;
3. cumparatorii (de regula cu legaturi la politicienii de la butoane) se duc la ANRP;
4. Sar peste rand (altii stau si mor si nu mai apuca...) ;
5. uneori primesc si drepturile supraevaluate (alta poveste/schema cu evaluatorii...);
6. statul roman (adica noi, sa fim intelesi, ca de la noi se plateste, din taxele platite ca fraierii constant) despagubeste cu sute de milioane de lei "petentii"- o parte din buget-cash, o parte in actiuni (tot ale noastre, caci daca le-ar vinde ar putea acoperi alte nevoi urgente, stiti, spitale in care se moare cu zile, strazi in care se moare in gropi, autostrazi lipsa etc);
7. Oare ce castig au politicienii din toate aceasta schema?:) ghici, ghicitoare..

Revenind la Busoi- nu e evident ca doar nu a avut 2,5 mil euro din neant sa achizitioneze actiuni ci sunt din cele date "despagbire" via ANRP de la stat (de la NOI)? Si e f simpla schema- indiviziii iau cateva zeci de mil de actiuni din care o parte, 14 mil le vand la un pret derizoriu, sa zicem 100.000 lei total, in loc de 2,5 mil euro sus-numitului politician, caci e vb de o tranzactie privata "legal' bla bla bla. Asa sunt recompensati si facilitatorii.

Si JAFUL la banii nostri-fie ca vb de taxe, fie de proprietati continua, e la cote innalte. Si DNA...

Acum, ce vreti, dl Busoi e propus sa fie catindat la PMB, doar e nevoie de un politician "tanar" cu ceva resurse si pt partid si pt afise, publicitate etc, de unde, daca nu din astfel de "surse"?!

Adica din banii NOSTRI, intelegeti, oameni buni?

Ne f** astia- si PNL/PDL/PSD si altii asemeni lor in stil macro! si noi tot inghitim!
Codruta, scapa-ne de impostorul asta !
SarbaLUIGhitza [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 11:27
+39/39
Ar fi timpul de o ancheta.
Tupeu de borfas
mihai [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 11:27
+22/26
Parcam suntem blestemati. Dupa hotii de casa de la PSD, au aparut borfasii "super eroi" de la PDL si PNL. Astia dintr-o miscare fura milionul. Nici nu clipesc. Base a servit mingea elegant de tot. Felicitari.
Foarte tare poza.
Johanis [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 11:27
+25/25
Vad va HN foloseste numai aceasta fotografie, sa-l vedem pe acest Busoi numai ca paralmentar european. Ca puscariabil nu avem voie?!
are asa o fatza
LiviusAcris1 [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 11:30
+23/23
de Adrian Severin
anrp
anrp [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 11:33
+20/20
la ANRP au luat spaga toti angajatii , de la simpli analisti pana la sefi ...diferenta au facit-o sumele primite , primii au primit cateva zeci de mii euro , ceilalti sute de mii sau milioane ...de ce nu le verifica Fiscul averile (ale lor sau rudelor lor) , de ce nu le compara cu veniturile declarate ?
inca unul
Gobelin [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 11:41
+17/17
tanar si nelinistit ...
si plin de bani pe deasupra, desi abia i s-au dus cosurile de pe fatza.
...
pathfinder [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 11:48
+18/20
Intrebarea este daca veniturile declarate ale lui Busoi acopera costul actiunilor.
De acolo trebuie inceput.
haha
alex [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 11:49
+17/17
Foarte tare, inca un prost care s-a bagat in mafia FP.

PS: sunt actiuni listate (chiar daca nu erau listate in 2011-2012 cand le-a cumparat), daca nu poate justifica cum a tranzactionat are o problema la BVB. Solicitarea ar trebui sa fie facuta la BVB.
S-au listat in ianuarie 2011
george1977 [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 12:09
+10/10
Conform site-ului BVB acțiunile FP s-au listat în 25.01.2011. Greu de crezut că le-a cumpărat de pe bursă fără bani. Nu cred că este problema BVB, problema este de unde a avut banii de achiziție și cine/cum/de ce i-a vândut acele acțiuni.
Super eroi
Trojan.H [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 12:23
+18/26
Tu spui ca "au aparut", dar de unde au aparut? Nu cumva e acelasi USL? Mie mi se pare ca sunt aceeasi "borfasi" care ne sufoca de cind Romania a fost invadata de Rusia la sfirsitul razboiului. Si pentru ca in afara de firmele straine si microsereleuri toata economia este in proprietatea lor e greu sa scapi de ei. Greu spre imposibil. Mai ales ca, in afara de citeva grupulete de patrioti, n-are cine s-o faca.
da repede
dadan [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 12:29
+33/35
ca bucurestenii au preferinte penale si-l voteaza fara sa clipeasca
Lingaul
aramisadrian [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 12:57
+18/18
O figura de lingau....cu mare tupeu ! Cu un tupeu obraznic ! A lins de la toti ! Si mai vrea sa linga inca !
"a cumparat"?!
lili [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 12:58
+14/14
Da' de unde!
Cota parte la castig, ca la contractele publice!
De ce DNA nu a continuat dosarul?!
Ghici?!
Comment sters de user
polonyca [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 13:06
+28/28
:)
alex [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 13:11
+11/11
Pai BVB nu are o problema, dar are (sau ar trebui sa aiba) raspunsuri- la "cine/cum I-a vandut". Si raspunsurile sa fie publice. Avantajul ca actiunile erau deja listate e ca orice schimbare de proprietar se inregistreaza, deci e usor de aflat de unde provin actiunile pe care le are (daca sunt de la fini, daca le-a cumparat din piata in mod liber samd). Rise Project are ce sa cerceteze :)

PS: Ai dreptate cu listarea FP, cum trece timpul...
orice poza ar pune
trient [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 13:19
+16/18
fatza tot penibila e.

scuze, dar cand candidezi la un post public de asa anvergura, trebuie sa ai si oarece prestanta.
Este exact 15%
robor [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 13:36
+14/14
Daca faci 11,8 mil ale lui Busoi din cele 77,5 mil ale celor doi fini. Un procent curat, sa zicem asa, nici prea mic, nici nesimtit de mare.

Totusi, cum de a avut nenea Busoi atata purcoi de bani sa cumpere actiunile? De cand s-au listat si pana acum au avut cam aceeasi valoare, intre 0.9 si 1 leu si ceva pe actiune. Deci daca are acum actiuni de 11.8 milioane cand le-a luat a dat cam tot atat pe ele.

Si sa nu uitam ca omul a incasat dividende pe actiunile alea, in medie cam 5-6% an in toti anii de la listare pana acum. 6% din aproape 12 milioane e o suma destul de draguta, ceva la 720.000 ron pe an, asa, din aerul curat al patriei.
il stiti pe teo atanase
alin [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 13:52
+19/19
Acest teodor atanasiu (un prim-vicepresedinte dintr-un total de 12 adica un dodeca-vicepresedinte si la ce fata are mai bine ii zicem da un deca de ... pt pres si dinte) cnditiona toti potentialii candidatii ai pnl la primaria bucuresti de finantarea campaniei.
Acum afla si opinia publica de ce busonu, pardon busoi, a iesit "favorit".
hm
alex [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 13:56
+2/2
Cand s-au listat in 2011 parca erau sub 0.7 actiunile la FP (presiunea de pe piata gri, unde erau multe certificate de vanzare). Dupa aia au crescut.
stai asa ca incepe imediat :))
Bocu' lu'Ioha [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 14:27
-10/20
de jaful de la anrp se scrie in presa din 1900 toamna si codruta ta a aflat acum un an si jumatate :))
cat a luat de la "dr"Duicu,cand era sef la CNAS?
Plagarus [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 14:49
+7/7
Judeţul Mehedinţi a primit, pentru Casa Judeţean de Asigurări de Sănătate o sumă de bani, depăşită doar de cea alocată municipiului Bucureşti ??!
asta este alt....
dan [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 15:20
+8/8
.... borfas de drept comun ca si multi altii din esaloanele 1,2,3 ale politicii romanesti.
Consoarta este notar si are contracte acolo unde sunt acolitii PNL - Banci, Companii de Stat si Private. Astia ii avem si daca vrem sa defilam cu ei bine daca nu trebuie maziliti.
Odada cu extirparea flagelului hotiei si al parvenirii cacatilor ce doresc sa ajunga la putere cu orice pret, putem spera la o schimbare de directie in societatea romaneasca.
Pana atunci traiasca hotul de Mehedinti cu Palarie PNL..
cocos, nelu oltean, pinalty
Bocu' lu'Ioha [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 15:23
+8/12
tot de la usl sunt, nu-i asa?
bocul lui iohanus
Bocu' lu'Ioha [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 15:26
+6/8
fiecare presedinte cu bocul lui
originalul macar nu strangea averi
aranjament murdar marca USL
dadan [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 16:48
+6/8
vorbim de fapt de un blat in USL - in timp ce Busoi asta care e extrem de antipatic ca persoana , o sa atraga toate criticile(e folosit pe post de paratrasnet), adevaratul candidat - probabil Firea, va trece drept salvatoarea bucurestenilor si toti o sa rasufle usurati ca ce bine ca nu a iesit antipaticul ala cu capul mare care nici macar nu e din Bucuresti... parca era pe la timis mai demult.... politicienii astia sunt niste iluzionisti dati draq....
fireazt cu madam afurisita
un domn [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 17:13
+3/7
asta chiar e blestem !
de-ar fi simplu....
cinic [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 17:42
-5/5
schema nu ar functiona daca s-ar face restituire in natura... [Nu se ajunge la ANRP fara sentinta.Si pana acum nu am auzit de vreo sentinta "rasturnata". Se pune problema nerespectarii sentintei?]

Daca insa pe teren e un bloc,fabrica etc valoarea nu poate fi mica indiferent de cantitatea de zbierete pe net si prin presa.
Ca mostenitorul vinde pe doi lei asta nu=l acuza pe cumparator.
De incriminat este datul spagii ca sa ia peste rand.
Evaluarea oficiala =pe baza careia s-a facut plata nu poate fi contrazisa decat de o expertiza ordonata de instanta, nu de parerea unui ziarist]
inteleg ca ai dovezi?
curios [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 17:45
-3/3
stii tu de vreun dosar de despagubire ajuns la ANRP fara sa fi avut in spate o sentinta definitva?
Daca stii de un astfel de dosar inseamna ca ascunzi dovezi..
Daca nu stii, provoci la nerespectarea unei sentinte?
In ambele cazuri iei minimum doi ani...
Avem o singura optiune pentru Bucuresti.
Fenrir [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 17:56
+8/10
Nicusor Dan primar :)
!!
Natasa [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 18:19
+4/4
Ati vazut afisului hotului astuia? Cu poze de la cutremur si din Colectiv? Cred ca nu el e cretinul de l-a gandit, dar spune multe despre cei care ne conduc sau vor sa faca schimb cu securistii batrani!
15% comision pentru puscarie
alef [anonim], Luni, 11 ianuarie 2016, 18:40
+5/5
Suma actiunilor lui Busoi (11,8 mil) reprezinta chiar 15% din despagubirea finilor (de 77 mil).
Adica, in famiglie, Busoi a incasat mai mult decat zeciuiala clasica.
de unde are Busoi
wasabi [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 19:27
+9/11
De unde are ..de unde are?! din noptiera! pai si cine le-a pus acolo? Nevasta-sa! Pai si nevasta-sa de unde le are.... pai de la Busoi! Pai si Busoi de unde le are...Pai nu va spusai .....din NOPTIERA !!
n-ai inteles
dadan [utilizator], Luni, 11 ianuarie 2016, 21:02
+3/3
10% se duce la partid.. cred ca e standard la toate partidele, restul poate fi oricat si se numeste profit personal...asta depinde de tupeul, nesimtirea si maiestria mizerabilului de a negocia spaga....ce vedem pe declaratii de avere(si ne socheaza) e doar varful icebergului
Zac dosare grele de 25-26 de ani !!!
andreesanu [utilizator], Marţi, 12 ianuarie 2016, 9:51
0/0
Oriunde ai cauta se fac piedute ,se uita cu anii pana la prescriere dosare penale.Nicicand averile nu s-au facut numai prin munca !!!,hotia, inselaciunea,specula au stat si stau la baza averilor.
Gaurile din legi sunt speculate;informatiile sunt dirijate,drepturile unora sunt conditionate ,iar EXCROCII,PROFITORII in GASCA cu Politicienii si GUVERNANTII actioneaza in consecinta.
De multe ori parchetele fac joc pasiv !!!
milioane de actiuni la Fondul Proprietatea
Patruica Dan [anonim], Marţi, 12 ianuarie 2016, 9:53
0/0
Altii sunt cercetati,chiar retinuti ,pentru sume mult mai mici obtinute tot pe filiera retrocedarilor.Unde o fi limita intre legal si ilegal in jaful retrocedarilor ?
busoi
Ion Artemista [anonim], Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:50
0/0
Foarte onorabil domnule Busoi!
busoi
Eftimiu Alex [anonim], Marţi, 12 ianuarie 2016, 12:52
0/0
Rusine!
De rasul plansu!
Xenia [anonim], Marţi, 12 ianuarie 2016, 15:28
+1/1
Omul acesta este de rasul curcilor. A terminat medicina la Timisoara. Dar nu, de ce sa trateze el pacientii? El trebuia sa faca bani ca toti oltenii din jurul lui Ponta. Asa ca a mai facut pe repede inainte dreptul la o privata. Apoi si-a mai tras si un doctorat, doar e la moda la tot infractorii. Si uite asa a devenit - medic - notar - om de stiinta - euro parlamentar. Acum nu-i mai ajung banii si cu figura lui de gugustiuc vrea sa ajunga primar si apoi sef la PNL. Oare Alina Gorghiu care il sprijina din spate nu-i tremura vocea cand "garanteaza" pentru Cristi? Acelasi Cristi care avea candva pe FaceBook poze cu Basescu di campanie. Daca nu e cameleon poate explica Alina cati bani baga la partid?
Cand se vor opri
ionutz_fii [anonim], Miercuri, 13 ianuarie 2016, 10:03
0/0
Iata cum PNL-ul scoate din palarie inca un om cu mari probleme. Din pacate pentru ei, acest caz nu este unic. Din cate se vede, oamenii cu probleme in justitie fac jocurile in PNL!
s foarte simplu de aflat
OviM [anonim], Miercuri, 13 ianuarie 2016, 12:16
+1/1
e simplu de aflat, doar ca trebuie sa stim ce-i aia bursa si sa punem intrebarile unde trebuie.
1. actiunile sunt listate, deci, orice tranzactie se face prin bursa.
2. pe bursa poti cumpara de la cineva anume doar in tranzactii deal. in tranzactiile regular nu stii si nu alegi de la cine sa cumperi.
3. tranzactiile deal sunt relativ putine si se raporteaza separat, deci nici macar nu-i mult de lucru sa fie studiate.