Guvernul vrea să amâne intrarea în vigoare a dublării alocațiilor. Decizia, în următoarea ședință de Guvern - Hotnews Mobile
1 € 4,7748 1 USD 4,4026luni 17 feb 2020
Nu se pot dubla
Ochii_pe_voi [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 13:36
+10/30
Singurul lucru care e posibil e sa dam vina pe greaua mostenire. Soluții, ceva concret... ioc! Palavre marca pnl (=usl+pdl)
crearea unui excelent motiv
alex562 [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 14:07
+1/9
de demisie a premierului, apoi alegeri, apoi cade si cresterea pensiilor .... doar sunt sunt bani ....
pensii speciale
drago [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 14:18
+22/22
Coroborat cu faptul ca nu au facut nimic privind abrogarea pensiilor speciale , ba chiar ca au dat inapoi, aminarea cresterii alocatiilor va fi o adevarata sinucidere electorala pentru PNL! Mai ales ca PSD a preluat stafeta obisnuita a tuturor partidelor din opozitie de abrogare a pensiilor speciale (cind ajung la putere toti dau inapoi , ca dovada a faptului ca aceasta clasa de privilegiati cu salarii si pensii speciale detine cu adevarat puterea in Romania sau ca cei care detin puterea sint dependenti de aceasta clasa).
GUVERNUL "NU STIM" ori "NU VREM"
jidanul [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 14:19
+11/21
Acesta este "guvernul meu" 2-Orban, a lui KW iohannis, care"pas cu pas", chiar isi bate joc de copii si adolescentii Romaniei, de romanii care reprezinta viitorul Romaniei. Adica, platim pensii speciale, salarii "nesimtite", platim cumulul salariu-pensie, platim o droaie de parlamentari si tot felul de privilegiati "speciali" ca suntem o tara minune si e plin de "speciali in Romania noastra" dar, cine altcineva sunt mai speciali, cu adevarat, decat copii si tinerii Romaniei dar, la astia le aruncam 5-11 lei, in loc sa eliminam definitiv toti beneficiarii (cu exceptia militarilor) de pensii speciale, salarii "nesimtite", platia cumulul salariu-pensie pentru parlamentari si tot felul de privilegiati "speciali" si sa dublam neconditionat si urgent alocatiile pentru copii Romaniei
DAȚI BANI LA COPILAȘI! LUAȚI DE LA BUGETARI!
Tayen [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 14:21
+16/22
Desființați pensiile speciale, voucherele de vacanță și vor fi bani și pentru copii și pensionarii care au cotizat 40-45 de ani!!!
haha
jeanvaljeanro [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 14:30
+9/19
adio Ludovic! ramai cu bine si tu si peneleul tau!
aici se poate raspunde simplu ca...
demaGOGU [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 14:43
+15/25
...o tara care nu gaseste bruma de bani ptr alocatiile copiilor, in conditiile in care se sifoneaza zeci de miliarde de eur anual in profituri neimpozitate peste granita!, nu merita sa existe.
Mda
Fanel01 [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 14:51
+18/20
Anulati toate pensiile speciale, sa fie platite cum sunt ale tuturor oamenilor in functie de cat au contribuit si dati bani la copii.
ha
Mazeta [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 15:17
+3/11
Iohannis promulgă, guvernul lui Iohannis amână.
Cred ca ar face o greseala fatala
doi si-un sfert [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:38
+6/8
sa amane plata alocatiilor marite... Cum s-au putut dubla/tripla salariile bugetarilor peste nopate cred ca se pot sustine si alocatiile marite ale copiilor. Daca e bal, bal sa fie!
aberezi, scoate tu 6 miliarde, fara deficit
jorj_bv [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:55
-4/6
Din cei 170 mii de beneficiari de pensii speciale, sub 10 mii sunt magistrati, fosti parlamentari, personal asociat, restul sunt militari si MAI (9 din 10 miliarde lei anual). Exista o lege votata in Senat pentru impozitare, PSD a bifat, dar nu a mai trecut-o si de Camera Deputatilor.
Pentru a schimba salariile trebuie sa accepte angajatii, altfel se pot isca procese cum au fost la taierea anterioara... pentru care e acuzat PNL ca urmas al PDL.
Functiile alese sunt greu de interzis la cumul, este indemnizatie nu salariu...
Ce s-a schimbat de anul trecut ?
jorj_bv [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:05
-5/7
de trebuie dublate? Din nou...
Da-le scoli ca lumea, mijloace moderne de predare, specializari profesori, schimba programa, da-le o masa calda, afterschool gratis ...
Evolutia alocatiilor in ultimii 10 ani:
2008 - 40 lei
2009 - 42 lei
2015 S2- 84 lei (propunere PNL), PSD/Ponta la guvernare de 3 ani)
2019 - 150 lei (propunere PNL, scandal, dezbateri aprinse cu PSD la buget), PSD la guvern de 2 ani
2020 - 300 lei? (lege PSD, paralel cu bugetul trecut prin asumare)
E aberant ca alocatia pentru un sugar sa fie cat jumate din salariul minim... https://realitateadearges.net/o-mamica-din-arges-a-adus-pe-lume-20-de-copii/
Nu a fost peste noapte, ci in decurs de 2 ani
jorj_bv [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:31
-4/6
25% pe an, devansat la cadre medicale si parca profesori. Un proiect de lege similar era si pe masa guvernului Ciolos, dar s-a aplicat din 2018 (la mai mult de un an dupa preluarea guvernarii de PSD, cu buget, majoritate in spralement, treburi...).
Si nu a fost in acelasi an cu cresterea cu 40% a pensiilor.
FYI, si acolo a fost o suveica - statul a crescut salariile bugetarilor ca sa aiba bani de pensii si de finantarea salariilor din sanatate (42% din brut reprezinta contributii)
De ce dublare? Sa ii ia parintii si sa-i bea?
Miky60 [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:43
-9/11
Ce atata nebunie cu dublarea alocatiilor? Singuri innebuniti de asta sunt parintii slab intelectual care vad o sursa de venit pt ei, nu pentru copiii lor. Sa vezi cati o sa ii bea sau o sa ii dea pt ei, iar copiii o sa moara de foame!
sigur, cand spui dublare suna bine
Gheorghe_Dan [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:53
+5/5
cand dublarea este o crestere cu 100 de lei, si te vaiti ca nici pe aia nu ii ai...
eu zic
Gheorghe_Dan [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:55
+5/7
ca daca ar scadea soldele postacilor ca tine, ar fi bani si de alocatii.
atunci sa se taie, nu?
kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:13
+6/6
Ca sa fii tu sigur ca nu-i bea nimeni.
pentru cine amana?
kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:20
+2/2
nu tot PNL va guverna si in iunie/iulie?
Cel mai adevarat comentariu
JohnR [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:48
+6/6
Discutam de o marire de 30 euro pe copil (la 60 in total). E penibil si jenant. Germania da peste 200. Polonia peste 100. Iar Iohannis vrea si cere sa ne intoarcem. Aha, sa astepte. Eu unul nu ma voi intoarce prea curand. Sunt IT-ist si nu ma uit la 30 de Euro. E vorba despre prioritati aici. O tara care nu gaseste bani pt copii, e jenanta.
Se pot dubla azi daca vrem sa ne fie tot mai rau
ty [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 19:01
-4/6
Carciumile la sate sunt goale doar daca intarzie cateva zile alocatiile. Viziune tragica a PSD pentru Romania.
eu contribui, chiar destul de mult
jorj_bv [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 19:57
-3/5
problema e ca nu vad cum rezolva problema alocatiile alea. Familiile chibzuite nu stau intr-o suta de lei. Iar familiile alea contribuie mai mult la stat ca sa apara sutica de undeva
De banii aia se puteau face programe sociale macar in zonele sarmane pentru atragerea copiilor catre scoala: microbuze scolare sau deschisa scoala din sat, masa calda la pranz, afterschool la oras, ceva rechizite, buda civilizata nu in curte si apa la lighean, macar sa vada cum e la scoala si poate se civilizeaza in 20 ani pana devine adult.
Germania are forta de munca care genereaza buget
jorj_bv [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 20:18
-1/3
si apoi bunastare...
Romania are 5 milioane de angajati la privat care genereaza ceva care tin in spate alti 14-15 milioane care numai cheltuie (sanatate, pensii, 1 milion de bugetari, infrastructura, copii la scoala, tineri la facultati, asistati de toate varstele).
150 de lei pe luna inseamna 6.7 mld lei anual, adica 2.5% din buget. 300 e 5%
Mai pui pensii vreo 25%, speciale inca vreo 4%, bugetarii vreo 40%, cheltuieli de functionare a bugetarilor vreo 10%. Cam asta a fost, sosele la anul si la multi ani
ti se pare ca salariile nu sunt de 6 ori mai mari?
jorj_bv [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 20:47
+1/1
mai ales cel minim (25%) sau cel mediu. Peste mediu au doar 10-15%.
In IT, probabil ca e doar de 2-3 ori
Si cine poate sa schimbe situatia daca nu guvernul
JohnR [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 20:55
+1/1
Insa nu bagand capul in nisip.
Germania are cei mai multi imigranti din... Romania - date oficiale recente. Evident ca pleaca forta de munca din Romania. Masuri de genul doar vor accentua trendul.
PNL-UL ajunge la gunoi cu asemnea masura
floriniulian [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 22:11
+3/3
Alta masura populista menita sa otraveasca aceasta tara si ne arata ca acest partid nu a inteles nimic.

Oriice ajutor social dat fara conditii drastice legate de munca este o crima la viitorul acestei tari.

Deja PNL nu mai este o optiune de vot pentru mine.
Anul trecut pe vremea asta era 84 lei
jorj_bv [utilizator], Marţi, 14 ianuarie 2020, 23:29
+1/1
Și lumea era ok cu asta... PNL a cerut mărirea, PSD s-a cam opus că nu le convenea sa fie cu deficitul la 3%, ca dovadă a fost 4% real.
Acum 5 ani era 42 lei, neschimbată de 6-7 ani. Tot PNL a cerut mărirea, deși fuseseră împreună cu PSD la guvernare până cu 1 an înainte.
Lumea pleacă pentru salarii, pentru perspective de avansare, job cu program scurt, pentru învățământ de calitate, pentru turism că ai totul aproape și la îndemână și banii de rigoare, în Franța și multe zile libere.
Nu cred că pleacă nimeni pentru o chestie frivola de genul ăsta ...
intreb, nu dau cu parul
clam [utilizator], Miercuri, 15 ianuarie 2020, 1:01
0/4
oare nu s-ar putea da aceste alocatii sub forma de alimente si rechizite, de pilda? pentru ca sincer nici mie nu-mi prea convine sa finantez toti betivii satului.
de acord
clam [utilizator], Miercuri, 15 ianuarie 2020, 1:12
0/0
sa se dea acesti bani. dar cum ramane cu pensiile speciale si cu reforma bugetara? ramane in plop, din cate vad. si tot noi, aia care muncim pe bune, o sa sustinem si aceste masuri populiste.
Sper ca glumesti
doi si-un sfert [utilizator], Miercuri, 15 ianuarie 2020, 8:57
+1/1
cand vii cu un asemenea argument. Altfel ai o problema cu matematica daca dupa marirea salariilor bugetarilor statul are mai multi bani...

"statul a crescut salariile bugetarilor ca sa aiba bani de pensii si de finantarea salariilor din sanatate (42% din brut reprezinta contributii)"
SI INCA CEVA
jidanul [utilizator], Miercuri, 15 ianuarie 2020, 9:37
+1/1
"Justiția socială este fundamentul economiei sociale de piață europene și se află în centrul Uniunii noastre. Ea stă la baza ideii că echitatea socială și prosperitatea sunt pietrele de temelie pentru construirea unei societăți reziliente cu cele mai înalte standarde de bunăstare din lume.", acesta este principiu de baza decis de Comisia Europeana pentru introducerea salariului minim unic pe economie in UE. " În 2020, printre acțiunile-cheie se vor număra: salarii minime echitabile pentru lucrătorii din UE; o strategie europeană privind egalitatea de gen și măsuri obligatorii de asigurare a transparenței salariale; o agendă actualizată pentru competențe în Europa; o garanție pentru tineret actualizată; un summit privind lucrul pe platforme online; o carte verde privind îmbătrânirea; o strategie pentru persoanele cu handicap; un raport demografic; sistemul european de reasigurare pentru indemnizațiile de șomaj". si acum guvernul nostru de ciudati ce face, ca vor trebui sa aplice aceste masuri ? Orice guvern al Romaniei va trebui sa lase tampeniile si idioteniile si sa se apuce serios de lucru pentru a aduce bunastarea pentru toti romanii din Romania.
efort bugetar mascat
jorj_bv [utilizator], Miercuri, 15 ianuarie 2020, 12:54
+1/1
Doar ca impreuna cu transferul contributiilor (inclusiv scaderea contributiei la pilonul 2, scaderea cotelor UAT din impozitul pe venit) a fost un efort bugetar mascat pentru cresterea pensiilor ...
#WLG e un foc de paie, dar daca se continua pomenile - Grecia scrie pe noi
pentru cheltuiala la jumate pe anul in curs?
jorj_bv [utilizator], Miercuri, 15 ianuarie 2020, 12:55
0/0
3 miliarde e 1% din buget.