Mizele întâlnirii lui Klaus Iohannis cu președintele SUA, Donald Trump: De la vize până la energie - Hotnews Mobile
1 € 4,7284 1 USD 4,2656luni 19 aug 2019
Baze americane in Romania
animatron [utilizator], Marţi, 13 august 2019, 17:30
0/28
Acum cateva zile a creat ceva emotie un nou mini-scandal intre USA si Germania, inalti demnitari americani sugerand ca zecile de mii de soldati US stationati acum in Germania ar putea fi relocati in baze din alte tari europene (s-a pomenit de Polonia).

Germania refuza sa-si ridice contributia NATO la 2% din PIB, doar "spera" la un 1,4% in urmatorii ani.
Starea armatei germane, dupa mandatul de "succesuri" ale dnei care va conduce in viitor Comisia UE, pare lamentabila daca e sa ne luam dupa presa si analistii din Germania.

Zecile de mii de militari americani din Germania aduce beneficii de securitate dar si multe sute de milioane de euro la bugetele locale si la cel federal.

Impactul de securitate si cel financiar, ambele pozitive, ar fi foarte mari pentru tari ca Polonia si Romania, tari pentru care sumele respective ar conta semnificativ mai mult decat pentru Germania.

Romania are deja o baza de rachete americane, in Oltenia, si una pusa la dispozitie fortelor speciale US, in Dobrogea.

Dl Iohannis afirma ca "noi avem disponibilitatea sa gazduim efective mult mai mari" si nu cred ca ar afirma asa ceva daca nu ar exista deja discutii cu USA si nu s-ar fi analizat optiunile in CSAT.

Mesajele transmise de presedinte sunt de felul celor in general foarte bine primite la Washington:
mergem pe front alaturi de americani, cumparam armamentul lor, primim baze militare, abia asteptam companiile petroliere US, suntem contra expansiunii rusesti, platim corect la NATO, ramanem aliati loiali si pozitionati strategic.

Dl Iohannis e un liberal-conservator ca si dl Trump, crestin dar nu ortodox sau catolic (ok pt protestantii din US), nu a dovedit nici cea mai mica rusofilie sau vreo urma de euroscepticism, nu a criticat in nici un fel pe dl Trump sau administratia republicana, asa ca si la nivel personal cred ca va fi bine primit la Casa Alba.

Programul de vize tine de Congres, nu de Presedintia USA. Declarativ, democratii sunt pro-imigratie, sper ca nu doar pt mexicani.
Felicitări
Observatory [utilizator], Marţi, 13 august 2019, 19:24
-6/16
pentru mesaj, foarte la obiect și corect .
Farà discuție iohanis nu are egal in România , nu este sa cazi jos , dar are bun simt și știe ce vrea pentru romani...
Interesant este ca pe vremea Balbaitului nimeni nu avea voie sa zică ca unul este Moldovan day ardelean sau sas....
Părere stric personală , in actuala conjunctura politica și economică , trebuie sa avem un apărător puternic. Istoria spune clar ca americanii nu sunt cur...., își tine promisiunile .
Singura amărăciune a mea și pe care nu o înțeleg: după atâta suferința sub cizma lui Alioșa . Poporul tot cu foști și noi comuniști Votează ?!?!

Doamne ajuta Draga Românie !
Totul are un preț
Shaolin [utilizator], Marţi, 13 august 2019, 21:55
-1/11
Care e prețul pe care îl plătește România pentru găzduirea bazelor americane?

Că dacă cineva crede că americanii pun rachete aici pentru a-i proteja și a le crește românilor economia, trebuie să fie ULTIMUL prost de pe lumea asta.

Deocamdată crește economia prostituției și cea a traficului de carne vie. Că de... soldățeii americani trebuie să f***e și ei ceva cât stau aici.

Nu mă înțelegeți greșit. Urăsc atitudinea agresivă a rușilor. Dar tare îmi e teamă că fugind de dracu dăm peste tacsu.
Nah si tu, rusi ar aduce Natashele lor
Dalinar [utilizator], Miercuri, 14 august 2019, 0:05
+2/10
pe langa o ditamai armata de omuletzi verzi, de cucerire!!!
M-a faci sa zâmbesc
Observatory [utilizator], Miercuri, 14 august 2019, 6:54
-2/6
“ România sa plătească “ ce , cu ce , țara este la pământ ...zăcăminte =0
Economie =O
Industrie =0
Norocul cu UE , bagă bani, manandemlucru in alte tari, in țara au rămas bugetarii , pensionarii și copii....Atât
Lăsa politica asta ca România plătește , un buget deficitar , trăiești de azi pe mâine ....dezvoltate in viitor !?! O gluma proasta...
Cred ca nici Crakanel nu vrea România , costa prea mult întreținerea și Alioșa nu are nici bani de votca dar sa dea la alți ....I know , hard time
to survive ...
Poste ne iau turcaleti înapoi sa reconstruiască Imperiul Otoman
E vorba de bani
holinessdani [utilizator], Marţi, 13 august 2019, 18:30
-6/26
De dat bani nu de luat.
Orice presedinte de tara face vizite in afara tarii pentru a vinde si a obtine contracte pentru firmele tarii pe care o reprezinta.
Doar al nostru se duce sa cumpere.
Ultima lui vizita ne-a costat cateva miliarde, cat ne va costa de data asta?
Trumpila este si el in campanie, deci conteaza pt imaginea lui fiecare dolar pe il aduce pt america, plus ca il foleseste pe verner in razboiul pe care il duce in pariticular cu merkel dar si celelalte tari europene sub pretextul celor 2% din pib care nu sunt cheltuiti pe arme.
Deci trumpila si verner isi fac campanie si imagine pe banii romanilor, cat de tare!
Uitati de ridicarea regimului vizelor,in rest hOKe
Plagarus [utilizator], Marţi, 13 august 2019, 18:52
+1/17
O vizita memorabila pt. RO.
Ce nu inteleg romanii e ca
John M. [utilizator], Miercuri, 14 august 2019, 7:55
+6/6
nu exista acces liber in SUA pentru nimeni, in sensul ca ajungi la frontiera americana, fluturi pasaportul si ei iti fac semn sa treci, iar tu ramai in America pentru vecie. Nu exista asa ceva. Toata lumea care vine in America trebuie sa aiba viza pe x ani, iar la granita i se pun 1000 de intrebari de genul: unde merge, la cine anume, cat sta, cati bani are, etc...etc..
Fiind o tara-tinta a milioanelor de emigranti din toata lumea, America isi va mentine sistemul vizelor pentru ca este singura modalitate de a controla cresterea populatiei, (120 de milioane in 40 de ani) piata muncii si criminalitatea (7 milioane de imigranti ilegali).
se discuta si despre deveselu?
Itsoc [utilizator], Marţi, 13 august 2019, 22:23
-5/13
de traficul de fiinte vii din caracal catre deveselu se discuta?
Îți este frică?
asavreau [utilizator], Miercuri, 14 august 2019, 9:10
+2/6
De ce îți este frică nu scapi.Te ții de glume(proaste),dar americanii nu glumesc când este vorba de justiție și încălcarea drepturilor omului.Îi-aș pune o întrebare,ai văzut tu militari americani umblând creanga prin România și făcând prostii?Criminalii care se ocupă cu violurile și trafic de minore inventează acuze doar vor scăpa.Nu scapă.
Justiția e pentru oi
Shaolin [utilizator], Miercuri, 14 august 2019, 11:37
-1/5
Lupii nu se preocupă cu justiția oilor.

Vezi cazul Teo Peter, vezi cazul Bechtel de corupție evidentă și multe altele.

Scapă. Scapă mulți. Și scapă cine trebuie.
alte jucarii si fara huawei
credinciosul [utilizator], Marţi, 13 august 2019, 23:52
-4/10
iar golim pusculita pe superarmele deceniilor trecute!
Rusia nu va ataca NICIODATA Europa pt ca e o piata F mare pt gaze si petrol pt ei.
Ce om integ la minte si-ar dori sa-si distruga principalul client?
pe cand o Romanie care nu prea cumpara nimic din Rusia,si care are si clontul mare la ce muschi are,s-ar putea sa devina o tinta candva!
Trump a creat acesta isterie,a Rusiei care atace pe oricine,o isterie f profitabila pt USA,si paguboasa pt restul,
Nu avem coloana ,nu avem viziune,doar slugarnicie!
Nu-l vezi?
asavreau [utilizator], Miercuri, 14 august 2019, 9:18
-5/7
Îți pare Putin un om întreg la minte?Ce-i nebunia cu cine are o bombă mai mare și mai tare?Atacă cineva Rusia?Te imit și întreb,ce om întreg la minte ar ataca Rusia cu gândul de a ocupa?Istoria ne arată că Rusia nu trebuie atacată și nici ocupată.Trebuie ajutată și împinsă de la spate să se modernizeze,să lase fuduliile războinice.Să se ocupe de binele propriilor cetățeni,să nu mai producă temeri vecinilor.Să declari că i-ai întrecut pe americani cu ceva care te poate distruge întâi pe tine,mi se pare de o tâmpenie nedemnă de un șef de stat.
Erata
cenzuratul [utilizator], Miercuri, 14 august 2019, 0:02
-3/15
In city-break-ul de Washington, Carmen Iohannis va fi insotita de sotul ei
no de oarece vreme
..13 [utilizator], Duminică, 18 august 2019, 21:31
0/0
Mi-a pregatit poza speciala pentru viza USA - oare nu o sa mai fie nevoie de ea???