Sorina Pintea: Bugetul sănătății ajunge la 4,84% din PIB, o creștere istorică în 2019. Sunt bani pentru aparatură medicală și renovarea spitalelor - Hotnews Mobile
1 € 4,7600 1 USD 0,7425miercuri 23 oct 2019
este un an bun de furat pentru PSD
carmen_i [utilizator], Luni, 11 februarie 2019, 15:49
+22/22
Marirea bugetului catre sanatate este de fapt o metoda excelenta pentru pedesisti ca sa fure bani.
Managerii de spitale vor primi fonduri mai mari, dupa care vor urma licitatii trucate si achizitii directe cu dedicatie catre firmlele pesediste, la niste preturi exorbitante.
Aparatele achizitionate vor zace in continuare prin depozite, ca nu o sa aiba cine sa le instaleze si sa le intretina. Pentru pacienti diferenta va fi zero.

Metoda pesedista se poate rezuma in cateva cuvinte: maresti fondurile, dar lasi coruptia intacta.


.
Crestere istorica ...
ciuma.rosie [utilizator], Luni, 11 februarie 2019, 17:15
+4/4
...acum mai avem nevoie si de un ministru cu coloana vertebrala, de slugi ale lui daddy ne-am cam saturat !!!
M-as fi asteptat
florinos [utilizator], Luni, 11 februarie 2019, 17:27
+3/3
Când ati vazut voi un PSDist sincer ?
- Sorina Pintea nu a zis nimic cand PSD a hotarat ca banii de pe taxa de viciu sa nu mai mearga la Bugetul Sanatatii ci la Bugetul Public deci minus cateva miliarde bune
- nu a zis nimic de faptul ca sunt Manageri de Spitale pusi pe criterii politice
- suntem in 2019 si nu avem un Site unde ca asigurat CAS sa vad ce s-a decontat in numele meu, doar cautați pe net Fraudare CAS
aparatura medicala?
Kosmos [utilizator], Luni, 11 februarie 2019, 15:49
+17/19
DNA se aude? ..s-a marit bugetul pt jmekeri
Daca tot aveti cresteri istorice
doi si-un sfert [utilizator], Luni, 11 februarie 2019, 15:50
+21/21
poane ne souneti si unde se duc banii caci majoritatea spitalelor sunt in mizerie crunta iar pacientii sunt tratati mai rau decat in penitenciare...
Va ajunge pe dreaqu s-o ia de politrucă!
prec [utilizator], Luni, 11 februarie 2019, 15:50
+17/17
Banii abia vor ajunge pentru majorările salariale, darămite pentru investiții.
Ce mai face drogatul de fie-su!???
Hartie si sapun!
Andy500 [utilizator], Luni, 11 februarie 2019, 16:27
+13/13
Poate reusiti sa cumparati hartie igienica si sapun!!
Si sa nu-mi spuneti ca o fura pacientii, pentru ca si in mall sunt tot aceiasi oameni si nu fura!
Hartie se poate pune in containere metalice incuiate si la fel si sapun lichid!
Si infirmierele poate mai si dezinfecteaza prin spitale, nu doar folosesc aceeasi apa de la baie pana in salon!
Igiena elementara nu sunteti in stare sa aveti!

Iar cand spuneti ca medicii de familie au vaccinuri antigripale, mintiti cu nerusinare!
"o creștere istorică"
ofCAER [utilizator], Luni, 11 februarie 2019, 16:28
+13/13
numa' buna ca votantu' sa puna botu' sa deie PSD votu', iar votatu' PSD sa ia potu'. Tot potu'.
cu tot respectul
CVL [utilizator], Luni, 11 februarie 2019, 19:12
+1/1
(si cred ca sunteti singura din guvernul PSD careia ii port respect) puteti avea Bugetul Bugetului pe Ministerul Sanatatii, daca oamenii care comanda lucrarile (in general la abonatii partidelor) sunt aceiasi, nu rezolvati nimic. Vlad Voiculescu a incercat, pe buna dreptate, sa destrame clanurile din spitale, si sa nu mai permita acelorasi oameni cumularea integrala a salariilor de deputat/profesor/director de clinica, caci nu se puteau imparti in 3 pentru asta. Daca se comanda aparatura ca la Floreasca - camera barica pentru infrumusetare la sectia de mari arsi, echipamente care stau in tipla neinstalate fie ca nu exista spatii potrivite in spitalele care le-au comandat fie ca nu are cine sa manuiasca aparatele, arncati banii pe fereastra. Si cu tot respectul, cresteti salariile, dar nu ar trebui ca garda de Floreasca sa fie remunerata la fel cu garda de spital de provincie (unul are cateva cazuri pe zi/noapte, celalalt nu are timp nici sa bea apa)
Daca am trai cu totii pe hartie
sile_v [utilizator], Luni, 11 februarie 2019, 19:32
+1/1
Am avea spitale ca in Suedia si autostrazi ca in Germania. Ca hartia suporta orice, tragi o linie groasa cu carioca si zici ce e o autostrada care trece muntii.

P.S. Daca sumele de bani alocate sanatatii sunt atat de fantasmagorice, de ce s-a amanat constructia celor 4 spitale regionale pana in 2022? Discutam de 150 de milioane de euro, ori madam Pintea zica ca bugetul e suplimentat numai anul asta cu peste 1 miliard de euro!

Va spun eu de ce: pentru ca acolo discutam de ceva palpabil, trebuia sa vezi si sa pui mana pe constructia aia, sa vezi saloanele si altele. Nu se putea face din vorbe, ca erau ca hainele goale ale imparatului, toata lumea vedea ca ele nu exista.

In loc de spitale, miliarde alocate pe hartie, la inceput de an.
Deci contribuția la asigurările de sănătate
hic sunt leones [utilizator], Marţi, 12 februarie 2019, 10:25
0/0
trebuie să fie de fapt nici jumătate din cât este acum.
Cetățenii de ce să plătească 10% când primesc înapoi nici 5?!