ZF: Reacţie extrem de dură a celei mai mari bănci româneşti, Banca Transilvania, faţă de taxa bancară: "Este o naţionalizare a profiturilor. Va crea dezechilibre imediate şi grave în sectorul bancar şi în toată economia, cu efecte directe asupra populaţiei şi antreprenorilor locali" - Hotnews Mobile
1 € 4,7808 1 USD 4,3144joi 21 nov 2019
e lasa...
Martha Logu [utilizator], Joi, 17 ianuarie 2019, 1:11
-23/41
... la cati bani baga in articole de PR, nu se mai plang ca le scad activele...
Ei lasă...
Spiky [utilizator], Joi, 17 ianuarie 2019, 10:14
+18/28
Că tot este economia românească cea mai subbancarizată, subcapitalizată, or să mai dea niște firme faliment când or crește băncile comisioanele și dobânzile, fraiere, statul se va împrumuta tot la bănci (ghici cât vor fi costurile, nasol, taxa va fi inclusă în ele, adică băncile nu vor plăti taxa ci statul, adică tot tu, deșteptule), faliment=șomeri=bani mai puțini că trebuie să plătești ajutoare de șomaj proaspeților șomeri, dar nu contează, că ei sunt viitori votaci ai PCR-PSD, deci Partidul investește în voturi cu banii tuturor. Corect, nu?
Hai sifon, că rahatul pute!
iti pute mintea..
Martha Logu [utilizator], Joi, 17 ianuarie 2019, 14:03
-10/16
Corect, nu?

Ce profit au avut bancile in ultimii ani? Ooo, nu.. cumva cel mai mare profit din UE?
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Joi, 17 ianuarie 2019, 12:32
+6/14
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Joi, 17 ianuarie 2019, 12:33
+14/16
da cand imi pun biruri locale si....
vodatepes [utilizator], Joi, 17 ianuarie 2019, 15:57
-6/12
Cand pun biruri pe veniturile noastre nu e o nationalizare? Si mai moale in ani 2007-2009 cand a fost criza, bancile au produs o iar bugetele nationale au salvat bancile. Asa ca ciocul mic.
banca cu capital romanesc
Paul_ [utilizator], Joi, 17 ianuarie 2019, 16:53
+12/14
Cea mai afectata este Banca Transilvania pentru ca este banca cu capital romanesc.

Celelate se mai descurca (isi retrag capitalul din Romania, mai inchid din filiale) etc ....

Efectul cel mai probabil va fi scaderea creditarii (ceea ce pentru cei care se indatoareaza mai mult decat ar trebui este un lucru bun).

Nu ai salariu peste 3000 de lei la revedere credit. Vrei un imprumut cu grad de indatorare mai mare de 30%-40%? Nici asta nu se poate.

Uite asa se vor imprumuta din ce in ce mai putini bani si ROBOR-ul va scadea.
Vezi care este actionariatul BT
Mondialul [utilizator], Joi, 17 ianuarie 2019, 17:31
-4/14
Sa vezi cat de romaneasca este Vai vai.
...
Dan D. [utilizator], Joi, 17 ianuarie 2019, 19:59
+2/2
Discutia era despre bancile din Romania, unde "bugetele nationale nu au salvat bancile".
Înțelegem vrăjeala băncilor, însă rămâne vrăjeală
hic sunt leones [utilizator], Joi, 17 ianuarie 2019, 18:23
-2/18
Să le luăm pe rând:

1. „am susţinut programele Statului Român – Prima Casă, Start-Up Nation şi cele ale FNGCIMM”

Toate 3 sunt purtătoare de dobânzi și comisioane, mai mari decât dacă ai cumpăra o locuință în alte state europene; de exemplu un credit cu ipotecă, în EUR (deci fără risc valutar) are o dobândă de 4.51% la BT pe când media în Germania este 1.8%, în Italia 1.5-2%, în Elveția (care nu are EUR) 1-1.5% etc.
Start-Up Nation - care este cu garanția statului - tot ajunge să coste 3%/an la fel ca FNGCIMM.

2. „în ultimii 3 ani Banca Transilvania a acordat 7 miliarde lei credite noi pentru peste 50.000 de IMM-uri si microînterprinderi locale.”

Când am văzut cât costă un BT Mic (pentru afaceri la început de drum) am fugit rupând pământul.
Pentru celelalte, le doresc succes în continuare - nu sunt cea mai bună dar nici cea mai proastă bancă.

3. „Banca Transilvania ... nu a fost implicată ca partener în discuţiile de până acum.”

Corect, ar fi trebuit să fi fost implicată măcar în discuții.

4. „Băncile vor fi nevoite să reducă costurile, să îşi reajusteze preţurile şi să limiteze investiţiile
Dobânzile din piaţa bancară sunt rezultatul costurilor băncilor şi a concurenţei pentru clienţi”

Banii le costă pe bănci nici 0.5% (media dintre dobânzile plătite pentru depozite și 0 - dobânzile plătite pentru conturile curente); o dobândă de 4% înseamnă că băncile au cheltuieli iraționale pe care n-au decât să și le taie.

5. „tot mai puţine categorii de clienţi vor avea acces la finanţare, lucru care se va vedea tocmai în limitarea creditării companiilor mici şi a populaţiei.”

N-aveți decât să creditați firmele mari - care vă vor plăti cele mai mici dobânzi, pentru că ele au posibilitatea să se finanțeze: 1. de pe piața de capital; 2. de la bănci din străinătate; 3. de la investitori nebancari - în loc să câștigați 20% la carduri de cumpărături și la al de BT Mic.

Așa că mă scuzați, dacă nu pun botul la vrăjeala voastră.
La
Jar [utilizator], Joi, 17 ianuarie 2019, 19:38
+1/1
situatia financiara a firmei mele,BT m-a ofertat cu o linie de credit de 400 000 RON ,fara garantii.
N-am fugit ,da' n-am luat-o pentru ca mai am la alta banca o linie de credit de 1 000 000 RON.

Iar nu ne potrivim...
BT Mic?
hic sunt leones [utilizator], Vineri, 18 ianuarie 2019, 12:03
0/0
Probabil glumești sau nu ai citit bine ce am scris eu.
Înclin spre a doua variantă, pentru că la o linie de credit de 1 mil înseamnă că firma ta nu este deloc mică.
cateva precizari, daca imi permiti
Robert667 [utilizator], Joi, 17 ianuarie 2019, 21:23
+3/5
1. „am susţinut programele Statului Român – Prima Casă, Start-Up Nation şi cele ale FNGCIMM”

Toate 3 sunt purtătoare de dobânzi și comisioane, mai mari decât dacă ai cumpăra o locuință în alte state europene; de exemplu un credit cu ipotecă, în EUR (deci fără risc valutar) are o dobândă de 4.51% la BT pe când media în Germania este 1.8%, în Italia 1.5-2%, în Elveția (care nu are EUR) 1-1.5% etc.
Start-Up Nation - care este cu garanția statului - tot ajunge să coste 3%/an la fel ca FNGCIMM."


Am vazut tot mai des comparatia asta in presa, toata lumea compara dobanzile din europa de vest cu cele practicate in Romania si le da cu vrigula. Hai sa ne mai uitam si la cateva exemple de tari cu un ciclu economic de piata emergenta mai aroapte de Romania sau chiar in urma noastra. Bulgaria, are dobanzi similare cu cele practicate in RO. Moldova :) aici lucrurile stau fix la in Romania in urma cu 10 ani. Ce vreau sa spun e ca preturile din piata sunt strans legate de economia locala si maturitatea pietei si al climatului economic. Da, nu avem dobanzi ca germania, cum nu avem nici drumuri ca germania, nici infrastructura ca Germania, etc. Un alt exemplu practic e sa intrebi un anterprenor care sunt marjele de profit "decente" pe care se asteapta sa le obtina din afacerea lui pentru a supravietuii. In Romania, daca nu ai 15-20% minim, nu prea ai cums a faci fata. ITarile date de tine exemplu mai sus, sunt firme care merg si pe marja de 5% profit si sunt multumiti.
Când prețurile produselor sunt comparabile
hic sunt leones [utilizator], Vineri, 18 ianuarie 2019, 12:17
+1/1
sigur că este obligatoriu să comparăm și prețul serviciilor identice.
Eu nu mă compar nici cu Moldova, nici cu Namibia, nici cu Indonezia; mă compar cu statele dezvoltate ale UE - cele cu care sunt la masă când vine vorba atât de obligații cât și de drepturi.
Marjele respective de profit sunt pentru servicii, pentru producție marjele de 5% sunt excelente chiar și în România.
4
Robert667 [utilizator], Joi, 17 ianuarie 2019, 21:34
+4/4
"Banii le costă pe bănci nici 0.5% (media dintre dobânzile plătite pentru depozite și 0 - dobânzile plătite pentru conturile curente); o dobândă de 4% înseamnă că băncile au cheltuieli iraționale pe care n-au decât să și le taie."

marjele de profit pe creditele Imobiliare sunt cele mai mici din portfoliul de produse bancare. ce nu spui tu mai sus ca pe langa costul de atragere a fondurilor se aplica si alte costuri consistente, cum ar fi marja de risc, care la noi in tara nu e deloc neglijabila. cel mai usor e sa observam cu ce dobanzi se imprumuta statul din extern si ai sa vezi ca dobanzile sunt similare cu cele practicate intern pe persoane fixice, daca nu si mai mari in unele cazuri.
Pe mine - clientul de credit - mă interesează
hic sunt leones [utilizator], Vineri, 18 ianuarie 2019, 12:24
+1/3
cu cât mă împrumut eu ca să cumpăr/construiesc un imobil, ca să finanțez o afacere, ca să cumpăr un bun mobil, nu mă interesează cu cât se finanțează statul.
Ce nu spui tu este că, în cazul creditelor cu garanții imobiliare, riscul băncii este aproape IDENTIC în România cu riscul din Germania, pentru că imobilul respectiv nu poate fi luat în spate și cărat în altă parte, el rămâne pe loc, în caz că debitorul nu-și plătește ratele, și poate fi vândut de bancă pentru a acoperi creditul acordat.
Ce iar omiți să spui este că, dacă România este o țară atât de nesigură, înseamnă automat că există o marjă de risc și pentru deponenți - deloc neglijabilă - ca banca să dea faliment, or pe aceasta n-o văd în valoarea dobânzilor pentru depozite...
adevarat
Paul_ [utilizator], Joi, 17 ianuarie 2019, 19:32
+3/3
"; o dobândă de 4% înseamnă că băncile au cheltuieli iraționale pe care n-au decât să și le taie."

In cazul bancilor cea mai mare a cheltuielilor "iraționale " o constitue creditele neperformante.

In concluzie vor fi mai zgarciti la creditare si probabil vor face disponibilizari.
N-au decât să dea mai puține credite neperformante
hic sunt leones [utilizator], Vineri, 18 ianuarie 2019, 12:29
+1/3
Atât timp cât eu am același profil financiar ca un neamț sau italian, pretind să am aceleași costuri cu creditele ca un neamț sau un italian.

Din partea mea, BT n-are decât să dea mai puține credite și să aibă mai puțini angajați, dacă așa consideră; poate să închidă de tot sau să-și dubleze activitatea (i-aș dori ultima), atât timp cât este un partener corect, or în acest moment nicio bancă nu este un partener corect al cetățenilor români.
Mai usor cu populismul...
TDragos [utilizator], Vineri, 18 ianuarie 2019, 10:39
+5/5
Daca statul roman si economia noastra performeaza atat de bine, de ce nu se imprumuta si statul la aceleasi dobanzi ca si Germania sau alt stat?

Hai sa se uitam la ce costuri se imprumuta statul roman vs. statul german.

Obligatiuni emise de Germania pe 10 ani – randament 0.262% (EUR)
https://www.investing.com/rates-bonds/germany-10-year-bond-yield

Obligatiuni emise de Romania pe 10 ani – randament 5.19% (RON, in 8 zile a crescut de la 4.55% la 5.19%, deci deja statul se imprumuta mai scump si trendul crescator al randamentelor cerute de creditori va ramane) si 2.875% (EUR)

https://www.investing.com/rates-bonds/romania-10-year-bond-yield
https://www.investing.com/rates-bonds/romania-2.875-26-may-2028

Deci mai usor cu pretentiile ca avem acelasi profil de risc si ca doar bancile sunt vinovate ca nu avem credite la dobanzi ca in Germania sau alte tari din vest.
BT
JijiKent [utilizator], Vineri, 18 ianuarie 2019, 11:09
-2/6
A facut 1 mld lei profit pe primele 9 luni ale 2018. Hai sa le plangem cu totii in cor de mila. Vaaaaiiii...saraciiii!