Primarul Timișoarei, despre închiderea fabricii Nestl: Nu va fi nicio nenorocire - Hotnews Mobile
1 € 4,7607 1 USD 4,2327duminică 21 apr 2019
sigur ca
moka [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:16
+27/35
o singura fabrica nu-i o nenorocire.
problema este cand o sa le vedem ca piesele de domino.
Si stai sa vezi cand o fabrica ca ford sau renault se vor inchide
in plus, sa ne bucuram
moka [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:50
-13/37
vor scoate profitul din alta tara, nu din Banat :D
ce profit?
Mazeta [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:55
-13/15
esti nebun? la profit se platesc taxe..
taxe si impozite..
pehash [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 13:23
+2/2
la munca si la consum se platesc taxe. la profit se plateste impozit. diferenta notabila in cazul de fata este ca taxe platesc oricum, indiferent daca au profit sau nu.
in treacat fie spus, impozitul pe profitul companiilor este o sursa infima de venit la bugetul de stat. grosul vine din TVA si taxele pe munca.
lumea ti-a dat minusuri
anonimicus [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 18:46
+3/9
dar n-a inteles ironia.
N-are nimika
moka [utilizator], Duminică, 13 ianuarie 2019, 22:17
0/0
O sa inteleaga ei cand va fi prea tarziu
Nu zice nimeni ca se inchid fabricile alea,
emil bobu [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:45
+6/10
in ciuda faptului ca PSD nu le fac autostrazi si isi bat joc de oamenii care lucreaza acolo si de firme per ansamblu fiindca simbolizeaza munca cinstita.
i-auzi!
srpc [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 1:51
-11/11
de ce nu le-a facut PDL autostrazi?
ce imbe-il!!!
exilatul [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:59
+23/31
nu am mai auzit ca un un primar sau politician sa spuna ca inchiderea unei fabrici nu e o nenorocire....dar ma rog , ma refer la tarile dezvoltate nu la o tara de h-ti...
Nu vreau raul nimanui
gigelBalanel [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:13
+25/33
Dar parca as vrea sa vad cum sucomba economia, dupa genialele decizii politice. Daca romanii nu simt pe pielea lor, nici nu invata. Si ce invata, uita repede... Oricum, Robu asta e varza, rau de tot!
Pana in iunie suntem in criza provocata de PSD
emil bobu [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:46
+8/12
Tine-te bine! Deja se simte, dar se va simti ca lumea.
Se mută pe un teren mai fertil
Mirobo [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:15
-19/31
Am apreciat produsele Joe românești.
A venit peștele cel mare și l-a păpat pe ăla mic.
Acum ar trebui taxată Nestle de către stat.
Ori bani (suprataxe la importuri) ori extincția de pe piața românească.
La fel s-a întâmplat și cu ciocolata Poiana.Au mutat farica în Bulgaria, cred.
Dacă am avea discernământ ca niște consumatori BINE informați ,chestiunile astea cu închiderea fabricilor ar da de gândit .
Concluzia este că nu e bine pentru potențiali investitori sau pentru cei deja prezenți.

https://www.marketwatch.com/investing/stock/NESN?countrycode=CH
....
tirolez [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:49
+9/15
Oare de ce au mutat in Bulgaria? De bine ce era aici. Daca imi amintesc bine era pe vremea crizei din 2008.Astia de la putere sunt capatuiti oricum, pacat ca aplaudacii care se uita la ei cu admiratie cand sterg pe jos cu "strainii" nu-si amintesc cum era prin 1996. Cat s-au rugat de Renault sa preia Dacia si cat de grava era situatia in 1999.
Firesc
Ochii_pe_voi [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 18:36
+6/12
într-un mediu fiscal imprevizibil și discreditar, intr-o tara din care 25% din populatie a emigrat scârbita de "statul paralel" (Teleormania mafiotului Dracnea), iar Justitia este stâlpul hotilor, nici o firma serioasa nu mai poate sta. Scopurile CIumei Rosii de a alunga orice producator Occidental incep sa se indeplineasca. România e tara fără viitor.
Meltenii mioritici sunt prea primitivi ca să
prec [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 18:55
-9/17
taxeze aeste firme și săle boicoteze produsele. Ar trebui să luăm lecții de la chinezi la capitolul acesta.
suprataxe la import?
jorj_bv [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 19:46
+2/4
In UE? Foarte putine state au reusit asa ceva - de exemplu Danemarca a pus taxa "verde" pe automobile (ei nu produc nicio marca local) - practic o taxa pe importuri, mascata ca "verde". Atata doar ca isi si permit sa dea +150-180% peste pretul fara TVA.

Poporul poate decide sa faca boicot, dar pe anumite produse e greu si eventual cumperi nonome facut pentru Lidl/Auchan/Carrefour tot altundeva in UE: Nestle are 48% din piata de cereale pentru mic dejun, 60% din mancare de bebelusi, 33% din cafea (solubila).

Stii ca eugeniile Croco pentru export au alta reteta, se aduce faina din Germania, alta margarina, etc. - asta-i si respectul patronului roman pentru consumatorii romani. Inclusiv angajatilor li se da portia tot din produsele pentru Romania
fiecare cum isi asterne..
pehash [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 13:32
+3/3
Dar care este respectul consumatorului roman fata sine?.. Ca nu iti baga nimeni mana in buzunar sa-ti ia banii pe produse de slaba calitate.
Vede Dorel ca e Croco de 2 ori mai ieftin decat Eugenia, ROM sau Gusturi Roamnesti, pune mana si cumpara, fara sa se intrebe de ce e mai ieftin. Prostia nu doare, dar se plateste..
Taxa auto - comportament discriminatoriu pe import
jorj_bv [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 19:57
-1/3
De ce a fost respinsa de CJUE?
Motivarea a fost ca SH de import nu erau taxate la fel cele tranzactionate pe piata interna.
A doua formula a fost ca taxarea nu era corecta (nu tinea cont de depreciere) pentru cele vechi ca depaseau valorea bunului.
Samd.
realizam, the hard, way, ce inseamna sa fii...
demaGOGU [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:41
-10/14
...la mana capitalului trans-national:

zero suveranitate economica, zero autonomie decizionala, simplu obiect al deciziilor luate la mii de km distanta.
mdea mai hiena PSD-ista
AliKimiku [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 18:38
0/0
De aia se opresc toate investitiile auto ale nemtilor in Ungaria, ca sunt la mana capitalului bla-bla.
Nu ca hotii si incompetentii din PSD nu sunt in stare sa faca niste autostrazi.
si mai vrea clienti?
StoianCo [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:43
-10/18
Daca tot inchide singura fabrica din Romania, sper sa nu ramana cu pretentii de a avea clienti! Eu unul nu o sa mai cumpar produse de la ei.

Si ca sa stiti ce sa NU cumparati:

NESCAFÉ, Nesquik, JOE, Nesquik, Kit Kat, Lion, After Eight, Smarties, Maggi, Nestlé Infant Nutrition, Nestlé Fitness, Musli, Nesquik, Chocapic etc. și hrană pentru animale (Purina)
lol
muciflenduri [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 0:35
+9/11
Probabil ai mancat prea multa purina... N-o sa mai folosesc nici Google si nici n-am sa cumpar banane, pentru ca nu sunt fabrici de banane in Romania.
Hai ca-i bine
Anges [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 18:08
+3/15
Alianta Vestului incepe sa dea roade. :)
afirmatia primarului e o gluma ?
kkciosuldelahamangia [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 19:10
+5/9
as fi curios daca primarul asta ,,liberal'' bugetar, a stiut ca Nestle vor sa plece si daca a incercat sa-i convinga sa ramana, pt, ca parerea mea, un edil care stie ca pleaca o firma si pierde niste venituri la bugetul local, locutri de munca, iar el nu a facut absolut nimic, e doar un incompetent.
e plin peneleu de ,,liberali'' de astia care toata viata au fost angajati doar la stat.
nenorocire este sa iti fie primar Robu
levierul [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 19:26
+1/3
restul mai sunt cum mai sunt.
Apropo cel 100% corect a pus iluminarea la punct pe bucata de la AEM la Conti, sau a semnat ca primaru ?

Pacaliciule!
pastel
Antenistontel [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 19:52
+2/8
a-nceput de azi sa plece
cate-un bisnis, in alt stat,
pesedii s-au mai razbunat.
spre apus, dar stau gramada.
peste stat.
Asta-i prost???
Dalinar [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 20:03
+10/14
Duduie tara de locuri de munca. Probably ca isi vor gasi, dar nu in Romanika, ci in West!!! Dar simplex si niuluk or sa chiue de bucurie, pleaca strainii din tara, pleaca si romanii.
primar?
anion [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 20:17
+10/12
nu, primat. Are el o firma care sa dea de munca la cei 400 salariati disponibilizati. Asta joaca pe partea PSD-ului, nu-l afecteaza ca se pierd locuri de munca in Romania. Iata de ce PNL va ajunge la 10%. As vrea sa aud ce zice Citu
nu-i bai, zise primarele,
revo [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 20:43
+4/8
las' ca deschide Krasny Oktyabr (Octombrie Rosu) fabrica, cat de curand!
Fabrica de tuns oua
Dalinar [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 22:08
+3/9
Sau de dat porcul cu rolu?
nu
srpc [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 1:54
-7/7
fabrica de belit neoliberali antiromani
Asa
transpenibilus [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 10:48
+3/3
Dar TEZAURUL Romaniei cand il inapoiati?