UPDATE VIDEO Astronauții Nick Hague și Alexei Ovcinin au aterizat de urgență în Kazahstan și sunt în viață / Racheta care trebuia să-i transporte spre ISS a avut o problemă la un motor - Hotnews Mobile
1 € 4,6571 1 USD 4,0846miercuri 19 dec 2018
Coborarea balistica de 6g!
Namaste [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 13:37
+6/10
Brindenstein, administrator NASA e in vizita la Moscova...
Si in 1983 a mai fost o asemenea coborare balistica, dar viata si sanatatea spationautilor (Cosmo,astronauti) sunt salvate.
Acum apare Trombozin
-PuieMSD- [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 15:00
+1/15
Si zice ca iarasi unui "sabotior" american i-a tremurat mana pe bormasina.
Dar de data asta "sabotiorul" a atacat racheta in atmosfera, era unul cu pelerina rosie, chiloti trasi peste pantaloni si carare pe o parte. Sa fie Tovarasul SuperMan?
Hai s-o spunem pe-aia dreapta, orice obiect produs in Rusia care are doua piese in contact mecanic se strica in mai putin de 10 folosiri. Rachetele lor le sunt bune pentru ca fac acelasi lucru ca si poporul rus: ard gazul.
Pai asta e oricum de unica folosinta
Inapasevedeinvers [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 16:18
+5/7
Nu confunda cu Buran (naveta, nu aspiratoru')

As fi curios insa cum decurge colaborarea ruso-americana. Ca doar nu vine astronautul american si se suie in racheta ca si cum ar lua trenul din gara.
Or fi adus si ei niscaiva trupa de tehnicieni NASA pe la Baikonur sau unde mai e rampa de lansare.

Si apoi, daca e sa se intample, se intampla si la americani ca le mai crapa o garnitura de cauciuc, de la ger.
Vorba e: i-au adus intregi la sol!!
E o performanta de admirat, fara rautate!
Nu folosiți termeni capitaliști!
Spiky [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 11:53
+1/3
În nașa rodina noi folosim termenul de OberCelovek, nu Superman!
Not too good?!
Namaste [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 13:42
-2/6
Latest on the crew...
tipic
toxx [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 13:54
-3/19
tehnologie ruseasca de ultima ora. Soyuz astea sunt echivalentul mig-urilor doar ca au alta folosinta.
sincer eu ma mir ca nu sunt mai dese
Francisc 1 [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:48
+3/11
accidentele astea
Deci avea motor ?
ruskimushki [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:25
+3/11
Interesant.
Ce alte inventii s-au descoperit in mujicia ?
.
Ingwar [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 15:10
+6/14
in 2018 USA au avut 26 de zboruri de racheta, China 27 iar Rusia numai 3, peste un an Elon Musk isi va termina constructia capsulei care va transporta oameni in cosmos si inapoi pe pamint, capsula e de productie proprie si atunci Rusia aproape ca va disparea din cosmos.
Vrei să pariem?
Spiky [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 11:56
+1/1
Că Elon Musk va ajunge pe Marte (mă rog, nu el personal, ci o rachetă a firmei lui) înaintea rușilor, chinezilor ȘI AMERICANILOR/NASA?
Că n-o fi 2020, că o fi 2030, tot el va fi primul!
draga hotnews
dessik [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 17:03
+7/7
Se numeste "prima treapta", nu primul etaj. Nu mai traduceti stiri tehnice cu google daca nu intelegeti despre ce este vorba.

Am mai citit genu asta de prostii de prea multe ori pe HN.
Teferi amandoi!
Namaste [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 19:05
+2/2
Ovchinin si Hague in perfecta stare iar coborarea a fost ok, tocmai au plecat de la Baikonur la Moscova! De pe YouTube! :-)
Comentarii...
sfarleaza [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 21:45
+9/9
O gramada comenteaza prost, numai pentru ca e vorba de rusi.
ISS este poate singurul proiect unde savantii rusi si americani coopereaza perfect, fara resentimente.
Si ca exemplu, americanii au pierdur 7 cosmonauti in 1986 (Challenger) si 7 in 2003 (Columbia). Rusii au avut in afara de asta, 2 incidente, in 1975 si 1983. In toate trei cazurile procedurile de salvare a echipajelor au functionat.
Bridestein, adm. NASA: "I'm humbled!"
Namaste [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 3:55
+6/6
Absolut reconfortant; trebuie tradus si publicat recentul interviu al lui Bridestein. se afla pe site-ul NASA videos (YouTube).
In fapt a fost un moment istoric, revelator si, mai ales, constructiv, ceea ce inseamna continuitatea parteneriatului in Cosmos si asta e o sarbatoare, la cei 20 de ani jubiliari ai Statiei Spatiale Internationale !
"Jim Bridenstine", administrator NASA
Namaste [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 14:35
+1/1
https://www.nasa.gov/about/highlights/bridenstine-biography.html

Multumesc.:-)
Scott Manley, UK, excelenta explicare
Namaste [utilizator], Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 23:46
0/0
a defectiunii ce a determinand oprirea expeditiei.
https://youtu.be/QMUJ004Dr8Q (doar in engleza)