Licitație uriașă în Apărare: Aproape 750 de milioane de euro pentru 3.300 de camioane militare și platforme de transport auto multifuncționale pentru Armată - Hotnews Mobile
1 € 4,6519 1 USD 3,9764vineri 21 sep 2018
vrem spitale
Mazeta [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 18:38
-12/44
nu camioane!
Alea sunt la Min. Sanatatii
t4v1 [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 18:53
+21/31
Sau la autoritatile locale.

Si acolo sunt bani dar se duc pe panselute si paranghelii sau in buzunarul medicilor ca Luncan.
.
g01an [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 8:27
+5/9
ca sa nu mai vorbim ca alea beneficiaza de 75-90% fonduri europene pentru constructie si echipare la standarde actualizate (plus specializarea personalului medical necesar). bine asta vine cu o conditie prea dificila pentru autoritati, sa fie realizate proiectele corect.
Tu sigur vrei spitale :)
arap [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 19:07
+20/32
:))))))))))))))))))))))))))))))))))
Mai stii?
Cataleya [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 19:25
+8/16
Poate ca vor face camioane de Crucea Rosie din deseurile cumparate. .
Mdeah...
Nea Hoisan [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 20:16
+6/12
Spitale sa fie, precum spui, da culoarea, ce culoare sa fie spitalele?
aham...
liviu_ [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 22:25
0/10
nu cred ca intelectul tau e in stare de ironie... deci o sa presupun ca din prostie tocmai ti-ai critica zeii din psd! sau o sa zici ca aceasta achizitie este facuta de statu paralel?!
!
tudorr [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 0:10
+3/7
Pai cere-i sefului tau Putin!
Sa fim rai
Coco Whistle [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 18:44
-4/22
Deci nu avioane, nu rachete, nu drone, nu elicoptere, nu autostrazi, nu spitale decente dar transportoare. Ca sa mutam ce? Personalul calificat al romaniei sint soferii care conduc pe contrasens si nu cu miinile pe volan. Frumoasa strategie.
coloana vertebrala a armatei
DSS [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 21:30
+10/16
sunt camioanele. Nu exista arma care sa nu foloseasca intensiv camioane, de la aviatie, infanterie, artilerie, incusliv marina. Toti trebuie sa transporte oameni si materiale.
cele de acum sunt vechi si intretinerea costa mult si consuma enorm. are sens sa cumperi unele noi produse in Romania
nu dotarea armatei ne supara
revo [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 9:26
+1/3
stim ca trebuie, pt. ca sunt rupti in cur - MIGuri care cad, nu in conditii de lupta, ci la demonstratii!

Dar STIM cat fura din banii aia si ce rahaturi aduc!!! MICROSOFT!! HEXIPHARMA!! Sunt aceeasi si aceeasi si aceeasi abonati care fac toate tranzactiile , dupa aceleasi scheme!
?
europeanul2 [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 19:09
+12/28
Nu aveti spitale in Rusia?
Hai mai Mazeto...
Laurentiu78 [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 19:17
+14/24
Nu e nevoie sa fii asa necajit...Oricum simularile Nato arata ca in caz de conflict stapanii tai ar ajunge pana la Viena inainte ca Nato sa se poata mobiliza eficient si sa-i opreasca ....Ti-ai castiga oricum cei 30 de arginti...Nu fi si tu prea pretentios acum :P...

Si da, spitale vreau si eu...si scoli...si armata. Deocamdata avem purtatoare de boli infectioase imobile, exercitii de tocit si niste pluguri de unica folosinta foarte costisitoare as zice...
Sa luati cu senile...
DanDare [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 19:37
+2/20
... si cu girofar ca la ce drumuri avem ramneti in pana cu ele sau blocate in trafic.

Si neaparat sa fie de la unchiu' Sam ca numa' alea's bune restul ne pute , si ale din Germania au miros de gaz rusesc ca asa a zis Donald Duck...

Bine ca nu s-a inaugurat nici un metru de autostrada in anul asta , desi 30 km sunt gata din Decembrie 2017 dar noi dam bani pe jucarii scumpe, mi-e greata !
Hai postacii, bagati mare ...
Donald
funky_alex [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 20:16
-5/13
Cand o veni Ivan peste tine, o sa-l pupi in cioc pe Donald Duck, numai numai sa te salveze si pe tine. Jucariile alea scumpe sunt scumpe tocmai ca amicii si rudele tale care nu sufera de putoare si lasitate, respectiv cadrele militare, sa nu ramana cu radiatorul aburind in mijlocul campului, in bataia inamica.
ipiii!
revo [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 19:39
+10/14
Ce de banet, ce de banet! A venit Craciunul mai devreme pentru fetele si baietii din sistem. Ma rog, se putea si mai bine si mai repede, dar, unde nu curge, pica - bugetul umflat cu 20-30% pentru "comisioane", "consultanta" tot e ceva.
Ha, ce ziceti? Ca 20-30% e putin pentru standardele romanesti de hotie? Da, s-ar putea sa aveti dreptate; 50% e mai bine, e mai aproape de adevar.
750 milioane...
pardalian [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 20:41
+9/17
Fratzica cu banii astia se pot cumpara 100 de F-18 noi noute. Sau vreo 150 de tancuri Merkava generatia 5. Sau vreo 3 Legiuni Straine cu tot cu echipament. Dar noi cumparam masinute si tractorase... Oare cine le vinde? TelDrum?
lasa ca platim din banii unguresti primiti pe gaze
N.S. [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 22:54
+4/6
totusi, cam multe cumparaturi s-au facut anul asta...
Doar acum ?
nyivus [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 8:02
+3/3
Bine ca s-a asteptat pana cand a disparut industria romaneasca de profil. Sunt sigur ca nici la contractele acestea nu va fi ales un furnizor, care sa ofere un offset bun.
nu e nici de bine, nici rau. inca.
g01an [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 8:38
+2/4
sincer, suma mi se pare suspect de mica pentru 3300 de vehicule. m-am uitat de mai multe ori pe articol, sper doar sa nu achizitioneze mizerii. dar altfel armata are nevoie urgenta de schimbarea vehiculelor existente, pentru ca nu sunt suficiente si nici intr-o stare de functionare prea buna.


nu reiese ca ar fi vreo conditie sa fie produse in Romania, nici macar o parte din acestea. avem pretentii sa producem echipamente mai sofisticate local (vehicule de lupta blindate, corvete si elicoptere), dar noi nu ne producem nici macar vehiculele utilitare ale armatei, mi s-ar parea mai elementar si mai bine raportat la capacitatea noastra de productie existenta sa insistam sa producem astfel de camioane local. nu reiese din licitatie. iata alt motiv pentru care sper ca proiectul de coordonare al eforturilor de aparare sa se finalizeze cat mai repede, nu am incredere in politicienii romani ca vor fi de buna credinta macar cand vine vorba de apararea tarii. este trist ca sunt nevoit sa scriu asta.
O tara fara dotari militare
Martinezu [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 8:53
-2/4
cumpara de 750 milioane euro camioane.
Aviatie militara practic zero, ndoua fregate fara armament ( tinte de exercitiu pentru rachetele rusesti), un sumbarin rugineste la chei, nu avem aparare antiaeriana deloc, si luam camioane sa transportam vesela si corturile de colo colo?
Cate camioane revin pe cap de soldat cu cele pe care le avem actualmente in dotare?
Astea sunt
ruskimushki [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 9:59
+1/3
pentru "teroarea psihologica exercitata de grupuscule neofasciste" ?
Alte vremuri
florinos [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 11:41
+1/3
Era o vreme cand UTI si Teamnet aveau contracte pe banda rulanta cu Ministerul Apararii ... ce vremuri Ghita ..
Multi bani
Pixelul [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 11:45
+2/4
Nu ma deranjeaza neaparat ca se cheltuiesc atat de multi bani pe inarmare, dar cica a existat o lege care preciza ca atunci cand cumperi echipament militar, 80% din banii dati trebuie sa se intoarca in tara ca investitii (vezi videoclipul asta: https://www.youtube.com/watch?v=shQD4BBmOcI ). Nu am vazut deloc discutandu-se in privinta acestei legi si mi se pare foarte importanta.