Codul de Procedură Penală în varianta susținută PSD a trecut fără probleme de Senat / Denunțul este practic desființat, un dosar este clasat dacă nu e trimis în judecată în maxim un an - Hotnews Mobile
1 € 4,6686 1 USD 4,0026sâmbătă 23 iun 2018
O zi rușinoasă
Ochii_pe_voi [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 9:20
+27/31
O gașca majoritară de hoți psd+alde+udmr votează legi pentru hoți.
mda
SoulSearcher [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 13:29
+15/17
va dati seama in ce tara am ajuns sa traim...

unde un penal dovedit cauta chichite sau portite ca dosarul sa-i fie rejudecat si achitat complet ?

si se foloseste de toate institutiile statului ca sa-si atinga acest scop...

ca el sa fie curat penal si sa candideze la presidentie la anul...

doamne fereasca... nu sunt religios dar imi fac cruci cand citesc astfel de stiri...
Bravo lui Kovesi, singura luptatoare....
cartofil [utilizator], Joi, 14 iunie 2018, 9:04
0/2
Prinde-i, aresteaza-i, ia-le averile, pune-le catusele tuturor acestor politicieni din partidul hotilor care au nenorocit Romania. Esti Jeanne D Arc a Romaniei, sa-ti dea Dumnezeu santate si sa ne scapi de ticalosi !!!!!! Toti romanii iti sunt recunoscatori pentru ceea ce reprezinti. Succes in continuare, baga-i la zdup pe toti nenorocitii din cauza carora ne mor parintii si copii prin spitale.
singura lor activitate de fapt de la alegeri
Francisc 1 [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 9:30
+25/29
cum mai protejam infractorii in frunte cu dragne
Cica s-ar pregati atacarea la CCR a acestor
xrogo [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 12:51
-13/21
modificari, pai nu e CCR un cuib de mafioti comunisti care incearca sa-i amputeze ce nu are presedintelui Johann?
Cam da, deci pierdere de timp
Wanheda [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 16:20
+9/9
E vremea pt o Revolutie, una reala.
ROHotia pripasitilor in politica
Plagarus [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 13:03
+4/10
O sa ne fie si mai rusine sa ne dam romani !!!
Solutia ar fi sa ne declaram transilvaneni / andorieni......?
Pentru ce? Pentru unul ca Dragnea sau Tariceanu?
ty [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 21:49
0/0
Restul sunt yes mani obisnuiti care vor fugi ca sobolonaii (cuvant la moda zilele astea) in lipsa sefilor.
deci practic...
liviu_ [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 13:28
+12/14
se distruge TOT in materie de penal!
ceea ce nu inteleg criminatii astia, este ca nu doar infractiunile non-violente or sa beneficieze de aberatia asta
o sa fie mult mai usor sa scape si un criminal sau violator de justitie!
o sa fie un dezastru in tara asta, pentru ca infractorii or sa stie sa profite! la fel si avocatii!
amendament
vasilica_costica [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 13:35
-11/13
este vorba de o prununtare CEDO in urma unei sesizari a unor cetateni din slovacia, care au fost condamnati de un complet si alt judecator a scris motivarea. in urma acestei sesizari CEDO a formulat observatia ca cine judeca sa formuleze si motivarea, respectivul complet fiind indreptatit, stiind dovezile si stuiind dosarul, alt judecator nu poate formula motivarea avind in vedere ca nu a participat la judecarea dosarului in cauza. dar unii considera ca orice este in favoarea lui dragnea, problema este ca multe daca nu toate sunt directive, sau ce or mai fi, ale UE, CEDO, etc, care culmea trebuie sa fie implementate si in romania, chiar daca unii nu le convin. si hotnews pune comentariul nu mai cenzura.
partea buna e ca denuntatorii nu mai pot aparea
kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 13:52
-14/18
dupa 10 ani, cand sunt ei insisi arestati!
Pas cu pas, țărișoara
asistat [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 14:01
-15/21
asta intră în normalitate! Nu mulțumită opozitiei neomarxist-securistoide, evident!
Pas cu pas
midufi [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 15:37
+5/7
escrocii, hotii si pungasii nu mai pot fi dovediti...
Asta e normalitate ???
Poate pentru tine.
Sa-ti fie rusine. Pana si postacii pot avea o limita.
Mafiotii!
MirceaIo [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 14:41
+12/12
toti o apa si un pamant! Vor sa fie mai egali decat noi! Ne intoarcem la perioada de trista amintire cand Scormicesti datea 18 goluri. O mizerie!!!! Dar vom lupta pentru dreptate. Nu mai vrem plocoane la sefi, nu mai vremi ca politisti sa plice legea discriminatoriu. Stiu politai care beau si se urcau la volan si daca il opera in traffic arata legitimatia. De ce privilegii!!!!! Luptam pentru dreptate!!
Domnule Iohannis sesizati Comisia de la Venetia!
EuSiCuMine [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 15:08
0/2
Sper ca de aceasta data Iohannis va sesiza din timp Comisia de la Venetia, inainte sa se pronunte CCR. Sper sincer ca a invatat lectia cu legile justitiei.
romania devine nefrecventabila
Itsoc [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 15:13
+4/4
nici macar ca turist.
pana acum mai veneam in tara ca turist, vara.
de acum va fi periculos sa-mi fac vacanta acolo asa ca ma reorientez spre alte destinatii mai putin favorabile criminalitatii, gen columbia :D

cei care ati ramas in tara, ar fi util sa va cumparati acum arme de autoaparare, va fi estul salbatic.
Comisia de la Venetia!
EuSiCuMine [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 16:12
+3/3
Trebuie sesizata Comisia de la Venetia de catre presedintele Iohannis inainte ca legile sa ajunga la CCR.
Deja ni s-a atras atentia ca pentru legile justitiei am sesizat cam tarziu.

Poate totusi publicati comentariu!!!!
Romani Votati!
tarabost [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 19:06
+2/4
de fiecare data cand aveti ocazia, evaluand caracterul candidatilor pe langa promisiuni! Numai astfel puteti impiedica indivizi ca Dracnea, Iordache, Nicolicea, Toader sa ajunga in Parlamentul Romaniei. Niciun politician nu este obligat sa isi tina promisiunile facute in campania electorala. Si este aproape imposibil sa fie facut raspunzator pentru faptele comise la adapostul mandatului de legiuitor. Pentru asta trebuie sa faca - legea. Iar cat priveste amenintarile si santajul direct sau indirect, le poate exercita doar daca il alegeti pe el sau partidul din care face parte, sau daca nu votati si permiteti astfel sa fie ales de catre cei care aleg pentru un mic, o bere, 50 de RON... Si nu uitati ca escrocii sunt printre cei mai prietenosi si amabili oameni pe care iti vei intalni vreodata pana cand deveniti victime, si poate si dupa aceea.
modificări înțelese greșit
zavalitaa [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 20:38
-1/3
1. Denunțul nu aduce beneficii în situația în care nu se denunță la maxim 6 luni de la AFLAREA faptei, nu de la producerea ei

2. Instanța de apel nu poate da condamnare decât dacă apar probe noi SAU se readministrează probele vechi (ceea ce în practică se întâmplă deja)

3. Dosarul se clasează după 1 an DOAR DACĂ nu se trece în acest interval de la urmărirea penală pe faptă la urmărirea penală pe persoană

Celelalte modificări sunt mai mult decât în regulă.
Aș avea o mică îndoială în legătură cu prevederea referitoare la denunț - pe de altă parte, un dosar penal făcut serios NU stă intr-un denunț, iar persoana care ar putea face denunțul în timpul urmăririi penale oricum poate deveni martor cu... beneficii.
Se pare ca este
A310 [utilizator], Joi, 14 iunie 2018, 14:42
0/0
mare deranj , in randul celor care isi iau informatiile de pe site-uri obedinte "baietilor cu ochii albastri" .