Darwin. Portretul unui geniu - Hotnews Mobile
1 € 4,6671 1 USD 4,0557luni 22 oct 2018
CUM ESTE INSA
dincannes [utilizator], Joi, 24 mai 2018, 9:57
-15/29
… cu amiba, care de milioane de ani nu se schimba sau cu girafa, care nu si-a lungit gitul, incetul cu incetul ?

Sunt enorm de multe umbre in teoria de baza a lui Darwin.
In unele state din USA, Darwin nu se preda in scoli !
de unde stii
nash pandelica [utilizator], Luni, 28 mai 2018, 15:50
+6/20
ca lungimea gatului la girafa a fost constanta ?!
ca dara, pomii nu si'au inaltat coroanele....

un lord englez, cel mai pasionat observator al pasarilor, in scrierile sale a vorbit despre missing link, veriga lipsa intre speciile cu sange rece si cele cu sange cald, ordinul paseriformes, pasari.
teoria sa, foarte logica, este ca glaciatiunea a fortat mutatii in diferitele specii de reptile, care au trebuit sa se adapteze rapid, solzii transformandu'se in pene si au trecut la incalzirea corpului cu sange cald.
s'a intamplat, explica el, prin mutatii, accidente genetice.

deci, trecerea spre etapele superioare ale evolutiei, n'au fost numai prin selectie, cum a explicat darwin, ci si prin mutatii datorate mediului, a unor shchmbari bruste de conditii de viatza, cauzatoare de accidente genetice.

amoeba este forma finala in evolutie.
asa cum sunt si maimutzele. ramuri dead end ale evolutiei.

fiecare ordin, clasa, ale clasificarii lui darwin, asa cum le stim azi, sunt cai inchise in procesul evolutiei.
cea a trebuit sa treaca mai departe, a evoluat, ce n'a putut, a rams in calsificarea lui darwin.

deci, in procesul de evolutie trebuie luate in calcul mutatiile, iar evolutia speciilor nu neaga creatia.
orice creator, fie el uman, doreste sa'si imbunatateasca creatia, sa evolueze, nu ?!

insusi darwin a fost credincios, iar in ultimele zile devenise chiar religios practicant.
dupa revenirea din calatorie, intors acasa, darwin s'a imbolnavit de o boala pesihica, home sick ii zice in engleza. oamenii nu au curajul, nu au puterea, le e teama sa plece de acasa.
asa se explica cei vreo douazeci de ani de stat acasa si pigulit la materialul imens, adunat din calatoria sa.
indepartarea de biserica a fost datorata si temerilor legate de boala. a indoielilor bazate pe studii, dar si a starii sale de sanatate.
''maimutzele. ramuri dead end ale evolutiei''
Point [utilizator], Miercuri, 30 mai 2018, 9:24
-11/13
nasule,vezi ca se perpeleste genialul ala in groapa
da,
nash pandelica [utilizator], Miercuri, 30 mai 2018, 14:18
+4/6
omul a trecut mai departe, maimutele au ramas acolo.
asteptati voi sa mai iasa oameni din maimutze.
numai in filme americane, ca planeta maimutzelor.
mai repede va involua omul in vreo subspecie de cimpanzei. :-)
tot ce a ramas conf. clasificarea lui darwin, sunt ramase acolo, nu mai nicio sansa la evolutie.
ce'a fost sortit sa treaca, a trecut si a format ordinele si clasele superioare.
nici amoeba, nici broasca nu mai poate evolua, nu'si mai poate depasi clasa. cel mult, din accidente genetica, sa apar broasca cu sase picioare. si, chiar se mai intampla.
dar din motive de fecundarea oului, nu modificari in adn.
nici mamiferele de mare nu pot evulua sa umble in doua picioare.
broasca zburatoare exista. :-)
se mai lucreaza la porcul zburator..
Planeta maimutelor
ruskimushki [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:38
-2/2
este roman francez, nu film American.
In general, o specie decade, iar alta urca. mai ales daca una abereaza iar alta nu.
As dori sa stiu cum structura unui solz
ruskimushki [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:37
-3/3
se poate modifica, solzul devenind pana.

Ceva idei ?
DRAGI VOTANTI
dincannes [utilizator], Sâmbătă, 26 mai 2018, 17:34
-13/19
... contra, contra, dar aveti si argumente ? Exprimati-le va rugam !
OK, un Dumnezeu nu exista, ca n-a putut aparea din nimic, dar cum de o furnica drogata de o alta vietuitoare, se urca in virful unui fir de iarba, sa moara, ca sa fie mincata de o pasare, ce va furniza toate cele necesare dezvoltarii si raspindirii la distanta, acelei vietuitoare "inteligente" ? Ce are Darvin aici ?
Nu cumva cineva se distreaza "construind" fluturi, pasari, flori sau balene, asa cum noi construim rachete spatiale ?

Din nou vot negativ ! Poate va mai documentati inainte !
Darwin ala a argumentat
banel [utilizator], Miercuri, 30 mai 2018, 9:58
+7/9
La fel si oamenii de stiinta care i-au dezvoltat teoriile.

Insa cand e vorba de Creator, mi-e greu sa cred ca o entitate capabila sa creeze planeta asta cu tot ce e pe ea ar alege ca reprezentanti sai pe sarlatanii de la BOR.
creatorul
nash pandelica [utilizator], Miercuri, 30 mai 2018, 14:26
+2/4
a creat viata, in care a pus program de dezvoltare si a mai creat conditii de dezvoltare.
normal, a intervenit can' vreun bacil, sau stafilococ, sau crocodil, sau urangutan a luat'o razna.
nu sunt sigur ca omul este punct final.
noi vorbim de supraom, sau poate...ingeri...?!?
Ai citit cartea lui Darwin despre evolutie???
Dalinar [utilizator], Vineri, 22 iunie 2018, 16:33
+1/5
Nu cred. Doar carai aiurea!
DOMNULE WANHEDA
dincannes [utilizator], Vineri, 22 iunie 2018, 19:00
-3/5
… de curind s-a descoperit (nu este inca verificat de alte laboratoare) ca mergind pas cu pas, spre originea ADN-ului tuturor vietuitoarelor de pe Pamint, se ajunge aproximativ la aceeasi data "de origine"...

Daca se va confirma acest lucru, multi vor trebui sa-si puna cenusa pe cap !
!
tudorr [utilizator], Miercuri, 27 iunie 2018, 11:16
+1/3
Cand bre, acu 6000 de ani? Ai idei fixe... macar astea sunt dovezi concrete, cat priveste barbosul care sta prin nori, ZERO dovezi, ZERO, nimic concret, doar vorbe si scrieri de sute si sute de ani! Religia, cel mai mare show live si cel mai banos!
Nu Darwin!
Klina [utilizator], Miercuri, 30 mai 2018, 18:03
-6/8
Ci naturalistul englez Alfred Russel Wallace, reabilitat recent (in 2017) de Academia Regala, a descoperit primul Originea Speciilor. Wallace a facut greseala sa-i trimita articolul sau lui Darwin si redactorului sef al revistei Annals and Magazine of Natural History, Charles Lyell. Darwin si Lyell erau foarte buni prieteni. Darwin a prezentat rapid la idemnurile lui Lyell teoria originii speciilor, amintind-ul in treacat si pe Wallace. In ziua de azi asta se numeste plagiat! Toata viata sa Darwin a trait cu remuscari pentru ticalosenia facuta impreuna cu Lyell(s-a ales insa cu o avere impresionanta).
Asa a fost si in cazul descoperiri penicilinei care nu a fost facuta de A. Fleming (care s-a ales cu un premiu Nobel !) ci de Dr. Merlin Price care lucra in acelasi laborator cu Fleming. Din fericire si Price a fost reabilitat pentru descoperirea sa. Cand Price a descoperit penicilina Fleming era in vacanta cu familia!
Wallace si-a creat teoriile
semperfi [utilizator], Joi, 31 mai 2018, 9:02
+6/6
in acelasi timp cu Darwin si a fost ajutat de acesta sa le publice, Darwin nu i-a furat ideile.

However, the joint reading of their papers on natural selection associated Wallace with the more famous Darwin. This, combined with Darwin's (as well as Hooker's and Lyell's) advocacy on his behalf, would give Wallace greater access to the highest levels of the scientific community.

Over the years, a few people have questioned this version of events. In the early 1980s, two books, one written by Arnold Brackman and another by John Langdon Brooks, even suggested not only that there had been a conspiracy to rob Wallace of his proper credit, but that Darwin had actually stolen a key idea from Wallace to finish his own theory. These claims have been examined in detail by a number of scholars who have not found them to be convincing. Research into shipping schedules has shown that, contrary to these accusations, Wallace's letter could not have been delivered earlier than the date shown in Darwin's letter to Lyell.
https://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Russel_Wallace#Natural_selection_and_Darwin

Penicilina a fost descoperita de Fleming, nu de Price.

By 1927, Fleming had been investigating the properties of staphylococci. He was already well-known from his earlier work, and had developed a reputation as a brilliant researcher. On 3 September 1928, Fleming returned to his laboratory having spent August on holiday with his family. Before leaving, he had stacked all his cultures of staphylococci on a bench in a corner of his laboratory. On returning, Fleming noticed that one culture was contaminated with a fungus. Fleming showed the contaminated culture to his former assistant Merlin Price, who reminded him, "That's how you discovered lysozyme."Fleming grew the mould in a pure culture and found that it produced a substance that killed a number of disease-causing bacteria.
https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Fleming#Accidental_discovery
Nu sunt surse credibile.
Klina [utilizator], Vineri, 1 iunie 2018, 12:52
-6/8
Wikipedia nu este o sursa credibila, oricine poate sa scrie in aceasta baza dupa ce i-si deschide un cont. De multe ori , mi s-a intamplat sa aflu informatii gresite in Wikipedia.
Revenim la Darwin si modul neetic, fraudulos, in care s-a folosit de articolul trimis de Wallace, fara a ii cere permisiunea. Documentarul BBC se gaseste aici integral (doua episoade) si gratis! Walace a fost furat de Darwin.
http://www.infocobuild.com/books-and-films/science/alfred-russel-wallace.html
(episodul al doilea de la minutul 48)
Daca Wallace nu ar fi trimis articolul sau la Darwin ci direct la o revista pentru a fi publicat astazi vorbeam despre Wallacism si nu de Darwinism.

,,Descoperreea" lui Fleming a penicilinei este la fel ca descoperirea lui Darwin. Merlin Pryce a efectuat contaminarea cutiilor petri cu mucegai si tot el a observat zonele de culoare diferita din jurul mucegaiului in care microbii murisera, ce dovedea prezenta unei substante care avea sa se numeasca penicilina, mai tarziu. Putea sa arunce probele contaminate cum ii ceruse Fleming si sa nu ii mentioneza nimic, Fleming era in concediu. ,, But one thing is sure - if Merlin Pryce had not noticed the mould and drawn it to the attention of Alexander Fleming penicillin would not have been discovered for several years and, quite possibly, would not have been available for the treatment of wounded soldiers during World War Two."
Mai mult decat atat, Fleming, dupa ce afla de descoperirea lui Pryce, publica articolul fara a-l mentiona pe Merlin Pryce!
http://www.bbc.co.uk/blogs/wales/entries/5612467e-e8d4-3710-b60d-e0dc3cb73f45
Wikipedia e credibila
semperfi [utilizator], Sâmbătă, 2 iunie 2018, 16:29
+7/7
eventualele erori sunt corectate in timp. Sunt mentionate sursele, articole si carti, nu trebuie sa crezi pe cuvant. Darwin isi concepuse teoria cu ani in urma si detaliile le-a impartasit cu mai multi oameni de stiinta printre care si Wallace, care la randul sau i-a comunicat propriile idei. Darwin nu a furat nimic de la Wallace, corespondenta cu acesta l-a facut doar sa se grabeasca cu publicarea propriei teorii. Wallace a fost mentionat ca si co-autor al teoriei evolutiei, lucru de care a fost multumit. A fost prieten cu Darwin, i-a aparat teoria in multe ocazii si nu a afirmat niciodata ca Darwin i-a furat ideile.

Pryce nici macar nu mai lucra cu Fleming la data "descoperirii", a trecut intamplator pe la laborator, nu el a pregatit culturile. Fleming lucra de cativa ani la descoperirrea unui antibiotic si nu a beneficiat de pe urma muncii lui Pryce care nu mai lucra pentru Fleming de peste 6 luni. Pryce se poate sa fi facut observatiile, dar munca i-a apartinut lui Fleming si nu avem nici un indiciu ca Fleming insusi nu ar fi observat schimbarile din culturi. Acest element nu inseamna ca Fleming i-a furat munca lui Pryce. Ca si in cazul de mai sus Pryce nu a contestat niciodata meritele lui Fleming si nici nu a afirmat ca acesta i-a furat ideile.

Dar exista oameni mai catolici decat Papa, care cred ca stiu mai bine chiar decat cei vizati.
Geniu!
3-2-1 [utilizator], Duminică, 3 iunie 2018, 11:32
-6/12
Prin teoriile sale a demonstrat (fara sa vrea, cred!) asemanirile noastre cu animalelele (si-a ales maimuta etalon) in general (ca fiinte), intr-un ecosistem interdependent, ceea ce duce la concluzia ca toate fiintele au un Creator la baza. Bineinteles ca maimutele nu stiu asta!
!
tudorr [utilizator], Miercuri, 27 iunie 2018, 11:17
+1/5
Creator care unde e acum? ZERO dovezi ca exista, in rest best show in the world... cu tradari, iubire, crime, bani, BANI...
Creatorul este in tine
ruskimushki [utilizator], Vineri, 29 iunie 2018, 13:40
-1/5
esti parte din el, prin elementele chimice care iti compun corpul si lumea, prin sufletul alcatuit din esenta divina, depinde de tine daca ai sufficient creier si simtaminte ca sa fii constient de existenta Lui.
Intelegi, ok, nu, treaba ta.
oricum tot la el ajungi.