1 € 4,5975 1 USD 3,8945luni 23 oct 2017
Versiune
Mobile
Si-a gasit Erdogan nanasul
Armadilo [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 21:25
+12/16
Sa vedem cum o va da la intors.

Nu ii va fi moale deloc. Americanii vor scoate cat de curand toate jucariile de acolo.

Dar in urma lor va ramane prapadul.

Daca ar stii Erdogan ce il astepta.........
Pe bune...ce il asteapta?
newlook [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 22:23
-9/13
"Daca ar stii Erdogan ce il astepta........."

Ia uimeste-ne matale cum se vede strategia galactica de la Ciorogarla-Romanika si US renunta la pozitia strategica globala reprezentata de Turcia. Ia uimeste-ne si eSplica natiunii ca un cunoscator mondial #rezist de ce Erdogan...dupa ce a suportat o lovitura de stat data de "aliat" impotriva lui trebuie sa se teama de "ce il astepta"? Ce il asteapta, ia uimeste planeta?
lol
Adrian_1234 [utilizator], Vineri, 13 octombrie 2017, 0:09
+6/6
Putin asta il asteapta :)
Crezi ca SUA
Rahan5 [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 23:02
+1/3
va scoate Turcia din NATO?, sau ce ?
Prapad ? Aiurea ! Rusia nu e in stare sa se apere neconditionat singura !, daramite sa mai atace Turcia !
Erdogan este excentric ca politician, dar stie destul de bine politica externa (ca toti otomanii de altfel- Otomanii au facut politica externa de inalt nivel, dinainte sa existe SUA sau Rusia).
Ce e grav, este ca otomanii nu se pricem la politica interna a Turciei, generand saracia tarii.
Ce il asteapta, ia uimeste planeta?
newlook [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 23:16
-10/10
Daca ar stii Erdogan ce il astepta........."

Ia uimeste-ne matale cum se vede strategia galactica de la Ciorogarla-Romanika si US renunta la pozitia strategica globala reprezentata de Turcia. Ia uimeste-ne si eSplica natiunii ca un cunoscator mondial #rezist de ce Erdogan...dupa ce a suportat o lovitura de stat data de "aliat" impotriva lui trebuie sa se teama de "ce il astepta"? Ce il asteapta, ia uimeste planeta?
nice
Jesuis.PasCharlie [utilizator], Vineri, 13 octombrie 2017, 0:13
-4/4
Europa intreaga a jucat cum canta Erdogan
US joaca de fapt pe aceeasi arie.
Toate au un nume : Incirlik
Nu o sa scoata americanii nimic ...
no way,
bancher [utilizator], Vineri, 13 octombrie 2017, 12:02
0/0
SUA nu isi sacrifica relatia cu Turcia. Acest lucru se datoreaza faptului ca Turcia are o pozitie geostrategica deosebita. Practic turcii au facut cel mai bun lucru din istoria lor cand au cucerit Constantinopolul in 1453: asa au ajuns si punte de legatura cu Asia, si cu Rusia, si cu Iranul, si cu Siria, si cu Israelul si cu Europa de est. Tu ai vazut ce trafic aerian este pe aeroportul Attaturk din Istanbul?
Erdogan stie ca Trump nu va sacrifica Turcia , de aceea isi permite sa faca ce faca.
Spre ex, noi nu ne comparam ca pozitie geostrategica cu turcia (a lor fiind mult mai buna).
Trump trebuie sa ia aminte. In interesul US !
newlook [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 22:05
-16/22
Trump trebuie sa ia aminte. In interesul US !

Pe plan intern, Trump a inteles cat de daunator pentru natiuni (in cazul de fata, natiunea americana) e Globalismul. Dealtfel, promisiunea ca multinationalele globaliste nu vor mai putea sa profite de piata americana, in acelasi timp fentand taxele din US, l-a facut sa castige alegerile...nu tampeniile cu implicarea rusilor.

Pe plan extern, gunoaiele lasate in urma de globalistii dinaintea lui (Obama a fost doar un plapand pion) fac ravagii pentru imaginea US. Un exemplu este chiar relatia cu Turcia - sa nu uitam, pana de curand Turcia a fost un inamic DECLARAT al prezentei Rusilor in zona- chiar a avut "cele necesare" sa le dea jos un avion....nu-i putin lucru.

Dar lucrurile s-au schimbat cand Erdogan a vazut ca "prietenii" globalisti i-au pregatit o micuta lovitura de stat. Asa, ca intre prieteni ... prieteni globalisti (Gulem este pentru Turcia ceea ce este Soros pentru Romania).Cu ocazia asta, Turcia, tara NATO, a trecut in plasa Rusiei....cadere majora in materie de politica externa a US.

Acelasi lucru se intampla cu caricatura actuala care lucreaza impotriva intereselor US din Romania, caricatura ramasa de pe vremea administratiei globalistilor.

Trump si administratia sa, Statele Unite, nu au decat de pierdut in relatiile internationale daca mentin cozile de topor lasate de "globalistii" democrati.
trolule sovietic
deville2010 [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 22:20
+5/5
va dau hrisca si seara? sau sunt restrurile de la masa lu dughin ?Colhoznic flamand ce esti
newlook e ingrijorat pentru interesul US !
Klaus_Voievod [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 23:15
+3/5
Erdogan a islamizat Turcia, asta il aduce in bratele Rusiei la brat cu Iranul. Toate tarile interesate de islamism au relatii excalente cu Rusia pentru ca islamismul este creatia KGB asa cum au fost la vremea lor lupta pentru decolonizare, dezarmarea nucleara sau ecologismul. Islamismul este creatia unei minti de sahist, ceea ce nu ai sa gasesti in tarile astea de negustori si pirati - mandri, vicleni, razbunatori dar inculti si idioti. Erdogan in bratele Rusiei va avea o moarte usoara, de sultan. Pe de alta parte, cu cit Turcia se duce pe toaleta cu atit va deveni mai importanta Romania.
idiot util
ras-putin [utilizator], Vineri, 13 octombrie 2017, 0:13
-3/3
marca fsb
Turcia "islamista"? Pai Arabia Saudita, Pakistan?
newlook [utilizator], Vineri, 13 octombrie 2017, 0:27
-5/5
Turcia "islamista"? Ce treaba are asta cu interesul US? [editat de moderator. avertisment]
Pai cum facem cu Arabia Saudita, Pakistan, aliatii strategici in zonele respective, ca sa dau numai doua exemple? Ai aflat, spre exemplu, ca SUA furnizeaza armament de 150 miliarde de dolari Arabiei Saudite, una dintre primele tari vizitate de Trump?
din presa de azi
Klaus_Voievod [utilizator], Vineri, 13 octombrie 2017, 1:47
+1/1
Putin şi regele Salman bin Abdulaziz al Saud, au lansat un fond comun de investiţii în energie, în valoare de un miliard de dolari, iar Riadul a semnat cu Moscova un acord preliminar pentru achiziţionarea de sisteme ruseşti de apărare antiaeriană S-400, dar şi pentru producerea acestora în regat. Acordul mai prevede obţinerea de sisteme antitanc, lansatoare de rachete şi de grenade şi puşti de asalt Kalaşnikov AK-103, plus programe de antrenament pentru forţele saudite.
hehe
transpenibilus [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 23:26
+2/2
niuluq in interesul US ? Uita-te copile in soare si razi :-)
Cand te-ai pupat cu phutin
Wanheda [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 22:20
0/4
Te-ai spurcat, cine vrei sa mai dea mana cu tine cand e murdara cu rahat??? Turcii trebuie sa invete sa pape hrishka.
:-)
Soljenitin [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 22:44
+2/6
Erdogan nu a priceput un lucru: te pupi pe bot cu mujicul, cu mujicul ramai si cu aroma de vodca emanata prin porii lui.

Vrei compania tarilor civilizate si trecute de mult de stadiul de cercopitec microcefal al ciolovecilor? Pai, in primul rand treci tu de stadiul ala si, apoi, nu te mai pupa bot in bot cu sovieticii.
parteneri strategic
g01an [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 22:44
+3/3
interesanta turnura de evenimente.

ce fel de partener strategic iti face nazuri copilaresti atunci cand tu ai multiple probleme reale in ce priveste politica externa? pare ireal. sper ca turcii si-au facut temele si nu joaca poker doar pentru a primi concesii, mai degrama ma gandesc ca erdogan si-a pierdut mintile, puterea absoluta corupe absolut.
"ce fel de partener strategic..."?
newlook [utilizator], Vineri, 13 octombrie 2017, 2:34
-7/7
"ce fel de partener strategic..."?

Pai, sa zicem ca unul care nu confunda parteneriatul cu pupincurismul?
Ce parere ai? ...

A....nu ai pareri? Mda, socant, este?