1 € 4,6332 1 USD 3,9274marţi 12 dec 2017
Versiune
Mobile
am cumparat din librarie
bancher [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 14:14
+2/10
mare parte dintre cartile de la rubrica ,,Recomandare de lectura''. Nu mi-a placut niciuna, le consider mediocre (cel putin pe cele pe care le-am cumparat eu: Islamul si violenta, Viata si aventurile unui cioban roman in Bulgaria....etc). Scrise in limbaj dificil, greu de inteles, sunt tare plictisitoare, desi reclama promite ca nu le mai lasi din mana. Mi se pare strict reclama ptr carti de valoare medie.
Pe aceasta nu mai dau banii, poate a citit-o cineva si ne spune parerea.
Realitate alternativa
gaspy [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 15:30
+13/13
Probabil ca ar trebui mentionat ca in realitate Michelangelo n-a fost la curtea otomana. In 1506 a fugit de la Roma, din cate tin minte, inapoi la Florenta.
poate pictorul Gentile Bellini
bancher [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 17:10
+7/7
sa fi fost cel care a inspirat cartea, el intr-adevar a fost la Istanbul ca trimis al Venetiei intre 1479-1480 si a pictat portretul sultanului Mehmed al II-lea.
Absolut corect...exemplu tipic...
Canadian13 [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 19:46
+11/11
..de realitate alternativa, sau fictiune istorica...http://www.sahi.com.tr/en/b/leonardo-da-vinci-or-michelangelo-for-the-golden-horn/

ce e adevarat este ca in 1519, Michelangelo a primit o scrisoare de la Tomasso di Tolfo ( un agent in slujba lui Baiazid) si care ii reamintea ca in urma cu vreo 15 ani l-a abordat in Florenta pentru a vizita Istambulul. Vizita , evident nu a avut niciodata loc.
Cartea face parte din noul curent neo-otoman care incearca cu disperare sa faca punti intre Turcia si occident.
atunci n-o mai citesc!
king david hotel [utilizator], Joi, 12 octombrie 2017, 21:38
+5/7
.
mai bine
bancher [utilizator], Vineri, 13 octombrie 2017, 14:22
+9/11
si mie mi se pare ca in ultimul timp asistam la o ofensiva culturala a Turciei, care vrea sa raspandeasca ideea (falsa) ca Imperiul otoman era bun, corect, primitor, intelegator si tolerant. (vezi si serialele Soliman Magnificul, Kosem, Patria mea esti tu...etc).
In realitate a fost chiar pe dos: imperiul otoman a fost cel mai crud si inapoiat din istorie.
decat sa citesc lucruri false, mai bine nu pun mana pe carte.
niste bestii
mihai23 [utilizator], Vineri, 13 octombrie 2017, 18:07
+6/8
si cu haremuri de baieti...sa nu-l uitam pe marele cuceritor al Constantinopolului si pe altii...
Mehmed al II-lea Fatih
bancher [utilizator], Luni, 16 octombrie 2017, 13:59
+4/8
a fost homosexual cunoscut in epoca. Tot el a instaurat si legea fratricidului, prin care cel mai puternic dintre fratii mostenitori ai tronului (de obicei cel mare) isi omora toti fratii cand ajungea sultan . Masura era generata de teama ca nu cumva acestia sa il ,,despoaie'' de mostenirea care i se cuvenea de drept (adica sultanatul). Si surorile sultanului, daca aveau vreaun baiat, (adica verisor cu noul sultan), se trezeau cu baiatul a fost strangulat odata cu ceilalti. Daca una din cadanele defunctului sultan era insarcinata, nu mai astepta nimeni ca ea sa nasca si sa se vada daca copilul era baiat sau fetita. Pur si simplu cadana insarcinata era pusa in sac, sacul cusut, si aruncat in Bosfor, cu cadana zbatandu-se in el.
Asta a fost imperiul Otoman, fratilor, si noi vrem sa le facem moschee in semn de toleranta...pe bune, ca prosti mai suntem!
mihai@yahoo.com
mihai23 [utilizator], Vineri, 13 octombrie 2017, 18:03
0/6
Daca a fost cred ca a avut o activitate sexuala intensa la turci ,prin partea dorsala...Sa slavim spiritul,ca trupul si apucaturile lui ma cam fac sa vomit.
Acum cativa ani buni
John M. [utilizator], Duminică, 15 octombrie 2017, 6:53
+3/5
intr-o librarie occidentala am cerut sonetele lui Michelangelo. Librarul nu stia ca scrisese sonete, dar stia ca fusese homosexual, ceea ce mi s-a parut extrem de vulgar pentru cineva care lucreaza in universul cartilor.
barfa se vinde bine si acum,
bancher [utilizator], Luni, 16 octombrie 2017, 10:03
+3/5
si se vindea si pe timpul lui Michelangelo. De aceea stia librarul...
semidocții...
Whatsupdoc [utilizator], Duminică, 22 octombrie 2017, 19:41
0/0
sunt întotdeauna convinși de valoarea inestimabila a opiniilor lor. Bine-ar fi sa le păstreze pentru ei.
poti sa demantelezi?
bancher [utilizator], Luni, 23 octombrie 2017, 9:47
0/0
te rugam.