1 € 4,5975 1 USD 3,9032sâmbătă 21 oct 2017
Versiune
Mobile

Liviu Dragnea a anuntat in premiera ca PSD va numi un membru de partid in fruntea ministerului Justitiei

de Ionut Baias Luni, 5 decembrie 2016, 22:29
- a A+
Imagine
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a anuntat luni seara, pentru prima data in camapania electorala, ca partidul sau va numi in fruntea ministerului Justitie un membru de partid. Este pentru prima oara cand PSD sustine in mod direct aceasta pozitie, ultimii ministri ai Justitie fiind numiti din zona tehnocrata, chiar cei din timpul guvernarii USL.



Ulterior, o parte a acestora au devenit si membri de partid, dar la momentul numirii erau simpli tehnocrati. Catalin Predoiu (2010-2012) (guvernare PDL), Mona Pivniceru (2012-2013), Marius Cazanciuc (2013-2015), Raluca Pruna (2015-prezent)

Lista ministrilor de Justitie din 1989 pana in prezent:
Teofil Pop: 3 ianuarie 1990
Victor Babiuc - 28 iunie 1990
Mircea Ionescu Quintus - 16 octombrie 1991
Petre Ninosu - 19 noiembrie 1992
Iosif Gavril Chiuzbaian - 6 martie 1994
Ion Predescu - 3 septembrie 1996
Valeriu Stoica - 12 decembrie 1996
Rodica Stanoiu - 28 decembrie 2000
Cristian Diaconescu- 10 martie 2004

Monica Macovei - 29 decembrie 2004 (guvernul Tariceanu- PDL-PNL)
Tudor Chiuariu - 5 aprilie 2007 (guvernul Tariceanu II-PNL)
Teodor Melescanu - 15 ianuarie 2008 (interimar)

Catalin Predoiu - 29 februarie 2008 - 3 octombrie 2009 (guvernul Boc I- PDL)
Catalin Predoiu - 3 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009 (interimar) (guvernul Boc I-PDL)
Catalin Predoiu - 23 decembrie 2009 - 7 mai 2012 (guvernul Boc II-PDL)

Titus Corlatean - 7 mai 2012 - 6 august 2012 (primul guvern Ponta)
  • Corlatean este numit imediat la Ministerul de Externe ca urmare a demiterii lui Andrei Marga din fruntea ministerului
Victor Ponta - 6 august 2012 - 23 august 2012 (interimar)

Mona Pivniceru - 23 august 2012 - 21 decembrie 2012 (guvernul Ponta-USL)
Mona Pivniceru - 21 decembrie 2012 - 27 martie 2013
Victor Ponta - 27 martie 2013 - 15 aprilie 2013 (interimar)
Robert Marius Cazanciuc - 15 aprilie 2013 - 17 noiembrie 2015 (guvernul Ponta -USL)
Raluca Alexandra Pruna - 17 noiembrie 2015 - prezent (guvernul Ciolos-tehnocrat)
9546 de afisari


Bravo Liviule
ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator], Luni, 5 decembrie 2016, 23:01
+25/29
Cand vezi ca ciorba se va termina inainte iti vina randul, incepi si tu si scuipi sau arunci cu bilute din nas in directia ei.
Ce vreti, asa fac coboratii astia din copac, din opinci direct in costum.
Pot să ghicesc?
ipolitic [utilizator], Luni, 5 decembrie 2016, 23:19
+25/25
Codrin Ștefănescu. Sau ma bine, Mirel Palada. A, nuu..
vine Mazăre, costumat in Zeița Justiției?! Nici asta? Să nu-mi ziceți că se întoarce semi-împușcatul, că încep să-mi număr ouăle..
inca 22 de comentarii comenteaza